Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu nie brakuje alimenciarzy

Małgorzata Oberlan
- Jedni nie płacą, bo naprawdę nie mają pieniędzy. Inni się migają. A przybywa tych, którzy emigrują, „zapominają” o rodzinie w Polsce i zakładają nową - słyszymy w dziale windykacji MOPR-u.

- Jedni nie płacą, bo naprawdę nie mają pieniędzy. Inni się migają. A przybywa tych, którzy emigrują, „zapominają” o rodzinie w Polsce i zakładają nową - słyszymy w dziale windykacji MOPR-u.

<!** Image 3 align=none alt="Image 222868" sub="Daria Cieplik z toruńskiego stowarzyszenia „Pomoc Kobietom” walczyła o przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego [Fot.: Jacek Smarz]">Odkąd działa Fundusz Alimentacyjny, który wyręcza w alimentowaniu dzieci „nieściągalnych” rodziców, długi alimentacyjne w Toruniu urosły do horrendalnej kwoty 31 milionów złotych. Ale to tylko kwota główna. Do tej sumy doliczyć trzeba by jeszcze odsetki.

Kto nie łoży na własne dzieci? W zdecydowanej większości - ojcowie. W dziale windykacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu mówią, że co sprawa, to inna historia. Ale uszeregować można by je tak:

Tatuś nie płaci, bo: 1. naprawdę nie ma pieniędzy (np. stracił pracę), 2. nie chce płacić i ukrywa dochody (np. pracując na czarno lub dogadując się z szefem), 3. wyjechał z kraju za chlebem i rozpoczął nowe życie.

<!** reklama>

- Przybywa takich dłużników alimentacyjnych, którzy wyemigrowali za granicę, założyli tam nowe rodziny, utrzymują tam dzieci z nowych związków, a o dzieciach w Toruniu „zapominają” - mówią pracownicy windykacji.

Po pół roku do rejestru

Zgodnie z przepisami po pół roku zalegania z alimentami gmina ma obowiązek zgłosić dłużnika do któregoś z rejestrów dłużników. M.in. po to, żeby niełożący na pociechy tatuś nie dostał kredytu w banku czy nawet nie mógł wziąć telefonu komórkowego na abonament.

Toruń takich alimenciarzy zgłasza do bazy BIG InfoMonitor. Obecnie widnieje w niej ponad 1900 osób.

Inne gminy z Kujawsko-Pomorskiego korzystają jeszcze z Krajowego Rejestru Dłużników (KRD) oraz rejestru dłużników ERIF (dawny Kruk). W tej ostatniej bazie, jak podaje Weronika Kendra, reprezentująca Kruka, znajduje się już ponad 2700 alimenciarzy z naszego województwa.

- Rekordzista z Kujawsko-Pomorskiego ma zadłużenie alimentacyjne na łączną kwotę ponad 197 tysięcy złotych - mówi.

Nadal niska ściągalność

Niestety, osób unikających łożenia na dzieci z roku na rok w Polsce przybywa.

- W połowie września 2013 roku w naszym rejestrze znajdowało się ponad 71 tysięcy spraw z tytułu nieuregulowanych należności alimentacyjnych - mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. - W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tysięcy. Tym samym wzrosła także łączna wartość zaległych alimentów i wyniosła ona ponad 1,2 miliarda złotych. Warto zaznaczyć, że do rejestru mogą być dopisane jedynie sprawy dotyczące zaległości alimentacyjnych przekraczających okres 6 miesięcy. Zatem ogólna wartość i liczba spraw alimentacyjnych w Polsce jest z pewnością jeszcze większa.

Niestety, ściągalność alimentacyjnych długów nie poprawia się.

- Może mieć na to wpływ zła sytuacja na rynku pracy i generalnie kryzys ekonomiczny - tak oceniają to pracownice działu windykacji toruńskiego MOPR-u.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wreszcie rozwiązać chce problem zbyt drogiej, bo dwutorowej (sądowej i administracyjnej równolegle) egzekucji długów alimentacyjnych.

Będą zmiany w egzekucji

Ministerstwo proponuje odciążenie gmin od tych działań, do których obligują je przepisy postępowania egzekucyjnego w administracji, czyli na przykład wysyłania upomnień i wystawiania tytułów wykonawczych.

W resorcie zdają sobie sprawę, że dwutorowa egzekucja nie skutkuje wzrostem wyegzekwowanych należności, generuje natomiast znaczne koszty po stronie wierzyciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska