Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu prapremierę miał świetny dokumentalny film o Helenie Grossównie. Gdzie będzie go można zobaczyć?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
"Królowa tańca", doskonały film dokumentalny o pochodzącej z Torunia Helenie Grossównie będzie można niebawem zobaczyć na antenie TVP Historia
"Królowa tańca", doskonały film dokumentalny o pochodzącej z Torunia Helenie Grossównie będzie można niebawem zobaczyć na antenie TVP Historia Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kilka dni temu w kinie Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu miał prapremierę film o Helenie Grossównie. Dokument o pochodzącej z Torunia królowej przedwojennego srebrnego ekranu przygotował Andrzej Ciecierski z TVP3 w Gdańsku. Nie będziemy budowali zbędnego napięcia i od razu napiszemy, że film jest doskonały.

Zobacz wideo: Co zrobić ze zwierzęciem przed wyjazdem na urlop?

od 16 lat

Wybór Torunia jako miejsca pierwszego publicznego pokazu, oczywiście nie był przypadkowy. Helena Grossówna urodziła się wszak na Mokrem i przez cały czas swoje silne związki z Toruniem podkreślała. Nad dokumentem o wielkiej aktorce Andrzej Ciecierski pracował długo, efekt jednak robi wrażenie. O naszej krajance opowiada Stanisław Janicki, który o tym co było "W starym kinie" wie wszystko, Bohdan Łazuka i Roman Dziewoński, Zbigniew Rymarz, którzy ją znali, swoją ogromną wiedzą podzielił się toruński filmoznawca Krzysztof Trojanowski, zaś wspomnieniami - pan Michał Cieśliński - syn Heleny Grossówny.

Warto przeczytać

Forma dokumentu nawiązuje do przedwojennego filmu, zresztą w sposób bardzo udany. Andrzej Ciecierski sięgnął po wiele archiwalnych nagrań i zdjęć, w tym również po kilka ciekawych wywiadów z panią Heleną. Dotarł również do materiałów, które nigdy wcześniej nie były publikowane. Dla widzów z Torunia szczególną gratką będą zdjęcia młodziutkiej Grossówny na tle wiślanej panoramy miasta, oraz w oknie rodzinnego domu. Tego samego, który stał na rogu ul. PCK oraz Głowackiego, po dość dramatycznej obronie został uratowany przed zburzeniem, zdemontowany i przeniesiony na Wolę Zamkową, gdzie po zmontowaniu ma służyć samorządowi województwa.

Kto wypowiedział pierwsze słowa w dziejach polskiego kina dźwiękowego?

Różnego rodzaju perełek w filmie Andrzeja Ciecierskiego jest więcej. Widz, jeżeli wcześniej tego nie wiedział, dowie się, że na początku lat 30. pani Helena gościła w podparyskiej posiadłości Poli Negri. W tym czasie uczyła się u mistrzów baletu, a także wypowiedziała pierwsze zarejestrowane na taśmie słowa w historii polskiego kina. Dowie się również, że jesienią 1939 roku wspólnie z Adolfem Dymszą i Eugeniuszem Bodo miała płynąć do Ameryki, gdzie czekało na nią Hollywood. Wszystkie te plany, podobnie jak wspaniale rozwijającą się karierę, zniweczyła wojna.

Co jest wielką zaletą filmu o Grossównie?

Na temat wielkiego talentu, urody, niezwykłej osobowości i przebojowości Grossówny w filmie Andrzeja Ciecierskiego mówi się wiele, jednak chyba nie to jest jego największą zaletą. Grossówna zawsze, nawet wtedy gdy była jedną z największych gwiazd polskiego kina, mówiła o sobie, że jest po prostu Helenką z Torunia. Autorowi udało się w doskonały, miejscami nawet wzruszający sposób pokazać taką właśnie skromną, ciepłą i serdeczną kobietę, której nie złamały burze dziejowe i niesprawiedliwość losu. Wielką aktorkę, dla której po wybuchu wojny zamknęła się droga do kina i sceny, ale nie zamknęły ludzkie serca.

Warto przeczytać

Kilka przykładów? Proszę bardzo. Jest tam historia z czasów powstania warszawskiego, gdy pani Helena - porucznik Armii Krajowej, zaopiekowała się rodzącą kobietą. Sytuacja była dramatyczna, wokół trwały walki, mąż tej pani zginął, ale kobieta urodziła. Chrzestnymi jej syna zostali Helena Grossówna oraz obecny przy tym wszystkim jej dowódca. Po latach, po występie w jednym z teatrów, do garderoby pani Heleny zapukała kobieta z młodzieńcem. Matka z powstania przyszła podziękować i przedstawić chrześniaka.

Kto podtrzymywał na duchu dziewczyny z Oberlangen?

Z kolei Michał Cieśliński opowiedział, jak kiedyś w kawiarni usłyszał, że siedzące przy sąsiednim stoliku starsze panie wspominają swój pobyt w obozie jenieckim Oberlangen. Zaintrygowany do stolika podszedł, przeprosił panie, że się wtrąca, ale usłyszał, że rozmawiają o obozie, do którego po upadku powstania trafiła jego mama. Kiedy okazało się, o kogo chodzi, starsze panie nie kryjąc wzruszenia zaczęły opowiadać, jak to Helena Grossówna się nimi opiekowała i podtrzymywała na duchu.

Gdzie będzie można zobaczyć film o Helenie Grossównie?

"Królowa tańca" Andrzeja Ciecierskiego to bardzo dobry film o wspaniałej kobiecie, o której należy pamiętać - szczególnie w rodzinnym i tak bliskim jej sercu Toruniu. Niebawem będzie go można obejrzeć w TVP Historia i na innych kanałach Telewizji Polskiej, chociaż w tej chwili jeszcze nie wiadomo, kiedy to dokładnie nastąpi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska