Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu rozmawiano o dostępności niepełnosprawnych do instytucji publicznych

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Wideo
od 16 lat
Od pięciu lat w kraju działa rządowy program "Dostępność plus", którego celem jest wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych w życiu publicznym. Jakie są jego efekty, a jakie wyzwania - nad tym w poniedziałek, 3 kwietnia debatowano w Toruniu.

Konferencja pt. „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”, która w poniedziałek odbyła się w siedzibie toruńskiego oddziału ZUS przy ul. Mickiewicza, otworzyła cały cykl ogólnokrajowych spotkań dotyczących tej tematyki. Z jej uczestnikami zdalnie połączyła się Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

- Wdrażanie zmian, których potrzebują niepełnosprawni stało się faktem. Przez ostatnie lata zainwestowaliśmy wiele, by robić to w praktyce, realnie wyrównywać szanse. Dotyczy to nie tylko infrastruktury, ale także wszelkich usług społecznych. Bardzo cieszy też to, że te wszystkie zmiany dzieją się lokalnie, a drużyna dostępności wciąż się rozrasta - powiedziała wiceminister.

Polecamy

Nie tylko budynki, ale i ludzie

Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazywał na wielkie zmiany, które zaszły w tej instytucji. Część z nich wymusiła pandemia i związany z tym okres izolacji. Co najważniejsze jednak, nie zrezygnowano z nich, bo okazały się skuteczne i potrzebne. Podkreślił też, że tworzenie dostępności to proces, który będzie trwał przez kolejne lata.

Zobacz także: Aleksandra Gierej o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami [wideo]

- Program "Dostępność plus" i potem ustawa w tej sprawie wprowadziły rewolucję dotyczącą rozwiązań stosowanych w przestrzeni publicznej. Zaowocowało to stworzeniem wielu udogodnień dla klientów ze specjalnymi potrzebami - między innymi e-wizyt czy specjalnej aplikacji - mówił Mariusz Jedynak. - Bardzo ważną kwestią są też nasi pracownicy, którzy już na wejściu potrafią wychwycić specyficzne potrzeby osób, które wymagają pomocy. Inwestujemy bardzo dużo w szkolenia, w naukę języka migowego, zapewniamy zdalne konsultacje z tłumaczem języka migowego, kiedy klient zgłasza nam taką potrzebę.

Ważny głos w dyskusji należał też do PFRON-u.

- Dostępność możemy stanowić prawem, mądrymi przepisami, ale najważniejsze jest budowanie świadomości społecznej. To właśnie tam, w sposobie myślenia o ludziach z niepełnosprawnościami, jest największy potencjał, by proces dostępności intensywnie się tworzył - tłumaczyła Aleksandra Gierej, dyrektor Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Musimy się nauczyć unikania sytuacji, w których z jednej strony chcemy istniejącą infrastrukturę dostosować, a z drugiej tworzymy przestrzenie z barierami.

Polecamy

ZUS w Toruniu przystosowany

Swoją opinię w sprawie zmian, które zachodzą w przestrzeni publicznej wyraził także Tomasz Wieczerzak, przedstawiciel osób niepełnosprawnych.

- Dziś toruński ZUS jest miejscem, gdzie osoba niepełnosprawna poradzi sobie sama. To bardzo ważne, bo proszenie o pomoc dla wielu z nas bywa problematyczne - tłumaczył Tomasz Wieczerzak. - W budynku są przystosowane toalety, windy, nie ma barier architektonicznych. Ważne jest również to, że obsługa już przy wejściu zachowuje się bardzo profesjonalnie, jest naprawdę pomocna.

Konferencja „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami” odbyła się pod patronatem "Nowości".

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska