Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu zagra reprezentacja Polski bezdomnych. To ich ostatni występ przed mundialem

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Turniej piłki nożnej ulicznej organizowany przez stowarzyszenie z Lubicza Dolnego.
Turniej piłki nożnej ulicznej organizowany przez stowarzyszenie z Lubicza Dolnego. One Passion One Love
Na boisku "piaskowym" w Stawie Komtura na starówce w czerwcu odbędzie się turniej piłki nożnej ulicznej. Zmagania będą także ostatnim przystankiem reprezentacji Polski bezdomnych przed wyjazdem na mistrzostwa świata w Kalifornii.

Obejrzyj wideo: Znamy największą atrakcję Bella Skyway Festival 2023

od 16 lat

Drużyny piłki nożnej ulicznej wywodzą się głównie z ośrodków leczenia uzależnień, schronisk dla bezdomnych czy noclegowni. Pod Toruniem, w Lubiczu regularnie odbywają się eliminacje do mistrzostw Polski w tej dyscyplinie. To za sprawą stowarzyszenia One Passion One Love WP, które 24 czerwca w Toruniu zorganizuje turniej "Let's play Toruń".

- Chcemy promować trzeźwy styl życia i pokazywać, że piłka nożna to dobry sposób na wyjście z nałogu - wyjaśnia Wiera Piasta, która ze swoim mężem - Piotrem założyła stowarzyszenie One Passion One Love WP. - Uliczna piłka nożna nadal jest najbardziej popularna wśród środowisk trzeźwościowych, ale coraz więcej drużyn pochodzi spoza tych kręgów - dodaje.

Polecamy

Zamiast dziewięćdziesięciu minut - czternaście

Pani Wiera zwraca uwagę, że uliczna piłka nożna to dobra alternatywa dla tych, dla których 90 minut tradycyjnego meczu to za dużo. - Połowy trwają po 7 minut. Na boisku rywalizują 4-osobowe drużyny: 3 piłkarzy w polu i bramkarz - tłumaczy.

- Mecze są bardzo dynamiczne, szybko zmieniają się wyniki, gra jest naprawdę szybka - dodaje.

Oprócz czterech zawodników na boisku, drużyna może mieć tyle samo rezerwowych. Dzięki ogrodzeniu boiska bandami, piłka jest niemal cały czas w grze. Gra toczy się z reguły na asfaltowej lub betonowej nawierzchni. Po straceniu bramki, drużyna może od razu wznowić grę. O dynamice gry wiele mówią wyniki, które padają podczas meczów ulicznego futbolu: 8:5, 9:3, 5:4 czy nawet 11:5 - takim rezultatem zakończył się mecz o trzecie miejsce pomiędzy Holandią a Brazylią na pierwszych mistrzostwach świata w 2003 roku.

Polecamy

Zagra reprezentacja Polski

W turnieju, który odbędzie się w Toruniu 24 czerwca, mogą wziąć udział nie tylko "profesjonalni" uliczni piłkarze. - Oczywiście każdy jest mile widziany, zapraszamy. Można przyjechać wcześniej i obejrzeć mecz pokazowy, żeby dobrze się zapoznać z zasadami - zachęca Wiera Piasta.

Wpisowe na turniej to 150 zł. Zapisać swoją drużynę można pod numerem telefonu 736-053-115. Na turnieju zagra także reprezentacja Polski bezdomnych, dla której Toruń będzie ostatnim przystankiem na drodze do mistrzostw świata w piłce ulicznej w Sacramento, w Kalifornii. Polska reprezentacja w ulicznym futbolu na mundialach regularnie zdobywa medale.

Turniej "Let's Play Toruń" będzie gościło boisko między teatrem Baj Pomorski a Zamkiem Krzyżackim. Ten "gotycki orlik" przez wiele branżowych pism i portali został uznany za jeden z najpiękniej położonych na świecie. - W Toruniu taki turniej odbędzie się pierwszy raz. To było nasze wielkie marzenie, żeby uliczny futbol dotarł do Torunia i się udało - zdradza pani Wiera.

Uliczny futbol ratuje życie

Małżeństwo Piastów pomaga uzależnionym już od lat. Pani Wiera pracuje w ośrodku Monar Rożnowice 34 w Wielkopolsce, gdzie poznała pana Piotra. Połączyła ich wspólna historia i miłość, także do futbolu. Od lat w Lubiczu Dolnym organizują eliminacje do mistrzostw Polski w ulicznym futbolu, na których grają drużyny z całego kraju.

- Na tych turniejach nie ma alkoholu. Po meczu nie idziemy pić, integrujemy się na inne sposoby, na trzeźwo - podkreśla założycielka One Passion One Love WP.

Oprócz turniejów ulicznej piłki nożnej, stowarzyszenie aktywnie zajmuje się pomocą osobom uzależnionym w znalezieniu wyjścia z aktywnego nałogu, ściśle współpracując z ośrodkami Monaru i rodzinami chorych. Głównym motorem napędowym pomocy pozostaje nadal sport. Tak o tym mówiła w reportażu "Nowości" dwa lata temu pani Wiera:

- Dość często osoby wychodzące z uzależnienia chwytają się tej piłki jak motoru napędzającego chęć trzeźwienia. Nagle okazuję się, że sport potrafi wypełnić pustkę, która zostaje po narkotykach. Uzależniony przeżywa zdrowe emocje, nawiązuje relacje oparte na wzajemnej pomocy, buduje na nowo poczucie swej wartości i zdrowego, trzeźwego człowieka. Aż w końcu ta sama osoba, która jeszcze kilka miesięcy temu żyła na ulicy, bez żadnej nadziei na wyjście z dramatu, staje na boisku Mistrzostw Świata "Homelles Word Cup" z orzełkiem na piersi i dumnie śpiewa, że "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy". To jest tak mocne i budujące przeżycie, że trudno to opisać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska