Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym w 2024 roku. Sprawdź szczegóły

redpp
Wideo
od 16 lat
Świadczenie pielęgnacyjne do tej pory przyznawanie było wyłącznie dla wyłącznie osób rezygnujących z pracy zarobkowej w celu opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Wielkie zmiany w tym względzie mają jednak wejść już 1 stycznia 2024. Co dokładnie się zmieni? Kto i na jakich zasadach przyznawane będzie świadczenie pielęgnacyjne?

Spis treści

Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane np. rodzicom, a także innym osobom z obowiązkiem alimentacyjnym, również małżonkom, opiekunom faktycznym dziecka niepełnosprawnego albo rodzinie zastępczej. W przypadku sprawowania opieki nad osobą w wieku do 18. roku życia, która ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniem konieczności długotrwałej, lub stałej opieki bądź też pomocy w związku z ograniczoną samodzielnością egzystencjalną, a także procesem leczenia, rehabilitacji czy też edukacji.

Świadczenie pielęgnacyjne na drugie dziecko i inne

Od 2024 roku, jeśli rodzic lub opiekun prawny sprawuje opiekę nad więcej niż tylko jednym dzieckiem z niepełnosprawnością, wysokość świadczenia jest podwyższona o 100% - i to nie tylko na drugie, ale i każde kolejne dziecko z niepełnosprawnościami. Inaczej mówiąc: od 1 stycznia 2024 roku każde dziecko z niepełnosprawnością ma być objęte świadczeniem pielęgnacyjnym.

Świadczenie pielęgnacyjne a praca zarobkowa 2024

Najważniejszą zmianą jest to, że od 2024 roku nie trzeba będzie rezygnować z pracy zarobkowej, aby pobierać świadczenie pielęgnacyjne. Dotąd była to niezwykle kontrowersyjna kwestia, ponieważ często rodzice dzieci z niepełnosprawnościami nie mogli pracować, jeśli chcieli otrzymywać świadczenie.

Jakie są prognozowane emerytury na 2024 rok? Oto stawki! >>>>

Idziesz na emeryturę? W te dwa terminy warto to zrobić! To n...

Nowe świadczenie wspierające 2024 - co to takiego?

Od 1 stycznia 2024 roku wprowadzone ma być też świadczenie wspierające. Dzięki niemu świadczenie pielęgnacyjne będzie można pobierać na nowych bądź starych zasadach - osoba z niepełnosprawnością po 18 r.ż. będzie już pobierać nowe świadczenie wspierające.

Co jeszcze ustala Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uznało, że wymogi ustawowe dotyczące legitymowania osoby wymagającej opieki w przypadku ubiegania się przez opiekuna osoby niepełnosprawnej o świadczenie na nowych zasadach pozostaną bez zmian.

Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

Zasady związane ze składaniem wniosku o świadczenie pielęgnacyjne omawiamy w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska