Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiązanka na grób. Podpowiadamy, jak wykonać ją własnoręcznie

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe Pexels
Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie jest czasem, w którym poddajemy się refleksjom na temat przemijania. Nierzadko nachodzą także nas przemyślenia na inny temat – mianowicie kosztów, które ponosi się za przystrojenie nagrobka. Najwięcej zapłacimy za kwiaty, dlatego coraz więcej osób szuka redukcji tych kosztów, tworząc własnoręczną wiązankę. Czy trudno jest ją zrobić? Czego potrzeba do jej wykonania? Przygotowaliśmy miniporadnik.

Zebranie materiałów

Na początku należy zadbać o pomysł na wiązankę i zdecydować, czy będzie ona wykonana ze sztucznych, czy z żywych kwiatów. Najczęściej wybiera się chryzantemy, bezsprzecznie kojarzone z dniem 1 listopada. Niezależnie od ich rodzaju potrzeba będzie także gąbka florystyczna, dzięki której stroik zyska stabilność, a także nawilżenie w przypadku kwiatów żywych. Przydadzą się także świeże gałązki drzewa iglastego. Przydadzą się także wstążki, druciki, nożyczki lub ostry nóż. Koszt wykonania zdecydowanie jest niższy, a gdy wykorzysta się wyłącznie materiały, które znajdziemy w domu, wtedy można mówić o wiązance niemalże za darmo.

Krok po kroku

Bazą wiązanki staje się floret, czyli gąbka. Należy przyciąć ją do odpowiedniego kształtu. Następnie zacząć przycinać igliwie oraz kwiaty, by wbicie ich we floret nie było trudne. Poza tym należy ułożyć je tak, by gąbka florystyczna była jak najmniej widoczna. Większe kwiaty powinny znaleźć się w środku wiązanki, te mniejsze natomiast po bokach, uzupełniając wolną przestrzeń. Można dodać także ozdobne liście oraz pasujące kolorystycznie wstążki. Wszystko należy wzmocnić drucikiem, by silniejszy wiatr nie zniszczył pracy. Gdy gąbka florystyczna nie spełni swojego zadania, warto wówczas sięgnąć po zwykłą doniczkę z ziemią i w niej umieścić kwiaty oraz igliwie. Najlepiej prezentować będzie się niska, ale tą wysoką łatwo ukryć gałązkami drzew iglastych, np. przyczepiając na gorący klej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przez brak wody, gałązki szybko uschną. Inwencja twórcza leży po stronie wykonującego! Warto jednak pamiętać o tym, że w naszej kulturze przyjął się zwyczaj, by liczba kwiatów w wiązance na cmentarz była parzysta.

Kwiaty, gałązki, kolory
Chryzantemy to nie wszystko. Aby uatrakcyjnić wiązankę, wiele osób sięga choćby po róże, które doskonale wyglądają zarówno w formie bukietu, jak i wplecione w igliwie. I ono nie może być obojętnie jakie. Na mroźne dni i noce najlepiej wybrać gałązki świerkowe. Doskonałym uzupełnieniem mogą okazać się także wrzosy. Kolor wiązanki również nie jest bez znaczenia. I choć cmentarz często kojarzy się z ciemnymi, stonowanymi barwami, nie trzeba bać się stawiania na żywsze kolory. Żółte, czerwone, różowe czy nawet białe doskonale podkreślą fakturę nagrobka i zdecydowanie ożywią przestrzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska