Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiem, ale nie powiem

Zbigniew Juchniewicz
Niebawem kierowcy bardziej będą musieli uważać na drodze, gdyż przybędzie fotoradarów. Dodatkowo Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada znacznie szybsze karanie kierowców łamiących przepisy.

Niebawem kierowcy bardziej będą musieli uważać na drodze, gdyż przybędzie fotoradarów. Dodatkowo Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada znacznie szybsze karanie kierowców łamiących przepisy.

<!** Image 3 align=none alt="Image 184238" sub="Zdjęcie z fotoradaru nie musi się wiązać z przypisaniem punktów dla kierowcy przekraczającego prędkość /Fot.:Grzegorz Olkowski ">Aż 34 nowe urządzenia rejestrujące prędkość otrzyma Północna Delegatura Inspekcji Transportu Drogowego w Grudziądzu. Obsługuje ona województwo kujawsko-pomorskie oraz częściowo pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Trwa obecnie przetarg na zakup nowych urządzeń pomiarowych, więc nie wiadomo, który producent przedstawi najkorzystniejszą ofertę. Wszystkie delegatury ITD otrzymają łącznie 300 nowych fotoradarów, a ich zakup jest finansowany przez Unię Europejską.

<!** reklama>- Obecnie nasza delegatura dysponuje 14 fotoradarami, jednak 10 z nich znajduje się w legalizacji. Do dyspozycji mamy ponad 80 masztów, na których urządzenia mogą być instalowane - powiedział nam Dariusz Bratoszewski, naczelnik Wydziału ds. Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Delegatury Północnej ITD w Grudziądzu. - Natomiast już niedługo do kierowców zarejestrowanych przez stacjonarne fotoradary trafią nowe mandaty wygenerowane przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Nie będzie zachodziła konieczność ich ręcznego wypisywania.

Zdjęcie sprawcy wykroczenia będzie trafiało drogą radiową do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w Warszawie.

Zmienia się także procedura nakładania grzywny w postaci mandatu karnego. Za przyjęty uważa się mandat kredytowany wysłany pocztą, gdy odbiorca poświadczy przyjęcie przesyłki poleconej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Ale uwaga! Okazuje się, że nie łamiąc prawa, można uniknąć punktów karnych! Właściciele pojazdów, do których trafiają mandaty, dostają także gotowe blankiety, które zawierają opcję niewskazania sprawcy wykroczenia. Konsekwencją takiego wyboru jest uniknięcie przez kierowcę punktów karnych, przy jednoczesnym wzroście kwoty mandatu o 100 lub 200 złotych. Właściciel auta jest wtedy karany za wykroczenie z art. 96 par. 3 Kodeksu wykroczeń, będące następstwem celowego niewskazania sprawcy wykroczenia drogowego.

Ciekawostką dla amatorów mocniejszych wrażeń na drodze jest fakt, że na północnym odcinku autostrady A1 od lipca 2011 roku nie działa odcinkowy pomiar prędkości. Policja z Tczewa zarządzała nim tylko przez 10 dni czerwca ub.r., notując ponad 30 przypadków przekroczenia prędkości powyżej... 200 km/h.

Jednak system w niedługim czasie zacznie ponownie funkcjonować, a jego administratorem będzie także Inspekcja Transportu Drogowego.


Warto wiedzieć

Z „Oświadczenia” mandatowego ITD:

Przypadek III - wypełnia właściciel/użytkownik pojazdu, który nie wskazuje osoby kierującej: „Oświadczam, że pojazd, którym popełniono wykroczenie, nie był w tym czasie używany wbrew mojej woli i wiedzy (...). Oświadczam, że nie wskażę, komu powierzyłem pojazd do kierowania. (...) Zgadzam się na ukaranie mnie mandatem karnym (...) za wykroczenie z art. 96 par. 3 (wykroczenie to nie jest punktowane)”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska