Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witajcie w naszej bajce! I w muzyce

Anna Krzesińska
Już w najbliższą niedzielę Centrum Kultury „Dwór Artusa” otwiera podwoje dla najmłodszych. Ruszy tam „Pociąg do bajek”, prowadzony przez Teatr Te Złote z Krakowa.

Już w najbliższą niedzielę Centrum Kultury „Dwór Artusa” otwiera podwoje dla najmłodszych. Ruszy tam „Pociąg do bajek”, prowadzony przez Teatr Te Złote z Krakowa.

<!** Image 2 align=none alt="Image 172443" sub="Na 30. Przeglądzie Tańców i Piosenek Ludowych w Muzeum Etnograficznym wystąpi 27 grup przedszkolnych, a więc blisko 700 dzieci, które zaprezentują folklor z wielu regionów Polski. Będą m.in. tańce i przyśpiewki z Kaszub, Kujaw, Mazowsza, Śląska i Podhala we wdzięcznym wykonaniu kilkulatków. Wielu torunian w różnym wieku, którzy uczęszczali do tutejszych przedszkoli, z rozrzewnieniem wspomina swoje występy na tej imprezie, która organizowana jest już od trzech dekad. / Fot. Archiwum muzeum ">Dwoje narratorów w bajkowych kostiumach podróżować będzie z dziećmi od bajki do bajki.

Myszkowanie po Dworze

Przystanki pociągu znajdować się będą w najpopularniejszych baśniach: o Czerwonym Kapturku, dziewczynce z zapałkami, Kopciuszku.

- W każdej bajce czeka na dzieci zagadka w postaci pantomimicznej scenki. Konkursy i zadania dobrane zostały tak, aby uczestniczyć w nich mogły zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i nastolatki (starszym zapewne spodoba się możliwość bycia przez chwilę konferansjerem) - zapowiada Bogumiła Przeperska z Centrum Kultury „Dwór Artusa”.

<!** reklama>To nie koniec atrakcji. Uczestnicy zabawy będą też mogli zwiedzić wszystkie, nawet te na co dzień niedostępne, zakamarki Dworu Artusa pod okiem jego dawnych gospodarzy, mieszczki i mieszczanina, którzy przy okazji opowiedzą o barwnej historii tego budynku. Podczas imprezy odbędzie się również premiera interaktywnej książeczki dla dzieci, prezentującej historię Dworu Artusa.

Początek imprezy o godzinie 16. Dla dzieci wstęp jest wolny, dorośli zapłacą po 10 złotych.

Teatr zawodowy i domowy

W „Baju Pomorskim” teatralne świętowanie Dnia Dziecka odbędzie się 1 czerwca. Rozpocznie się przedstawieniem „Dudi bez piórka” w reżyserii Roberta Jarosza (o godz. 9.30 i 12). Jest to historia małej kaczuszki Dudi, która z powodu rany, zadanej przez lisa, nie może odlecieć do ciepłych krajów razem ze swą rodziną. Zima będzie dla niej wielką próbą samodzielności i odwagi. To opowieść o wkraczaniu w świat, w którym można spotkać przyjaciół, ale też poznać smak niebezpieczeństwa.

Po południu warto zajrzeć do teatru na warsztaty.

- O godzinie 17 młodsze dzieci z rodzicami zapraszamy na nietypowe czytanie wierszy i bajek współczesnych autorów. Opowieści staną się pretekstem do zabaw scenicznych. Dla dzieci szkolnych przeznaczone są warsztaty tworzenia teatru domowego - od lalki po małe przedstawienie (również o godzinie 17). W godzinach od 16 do 18 pod hasłem „Oto moja bajka” za pomocą płaskich lalek papierowych spróbujemy z dziećmi na wiele sposobów opowiedzieć historię Czerwonego Kapturka - zapowiada Marzenna Wiśniewska, kierowniczka literacka Teatru „Baj Pomorski”.

Obowiązują zapisy na wszystkie warsztaty pod adresem: [email protected] lub tel. 56 652 20 29, w. 35, 36.

Oj, potańcują!

Na weekend w Muzeum Etnograficznym zaplanowano 30. Przegląd Tańców i Piosenek Ludowych w wykonaniu dzieci przedszkolnych, odbywający się pod hasłem: „Oj, potańcujmy troszeczkę!”.

- Na scenie amfiteatru wystąpi 27 grup przedszkolnych, a więc blisko 700 dzieci, które zaprezentują folklor wielu regionów Polski - m.in. Kaszub, Kujaw, Mazowsza, Śląska i Podhala. Zainaugurowany trzy dekady temu przez muzeum przegląd nie jest konkursem, ale prezentacją przygotowanych przez przedszkola programów. Taka formuła ma na celu zachęcanie nauczycieli do wplatania w program wychowania w przedszkolu najcenniejszych elementów rodzimej tradycji. Prawie każdy gość Muzeum Etnograficznego, który wychował się w Toruniu, deklaruje, że jako dziecko brał udział w przeglądzie, z rozrzewnieniem wspominając swe dziecięce występy na deskach muzealnej sceny - mówi Marta Domachowska z Muzeum Etnograficznego.

Przeglądowi towarzyszyć będzie wystawa dziecięcych prac plastycznych „Dawno temu, na wsi...” wykonanych przez sześciolatki z oddziałów zerowych.

Impreza odbędzie się sobotę i niedzielę w godz. 10-14 w amfiteatrze przy Muzeum Etnograficznym. Wstęp jest wolny.

Natomiast w Dniu Dziecka, 1 czerwca, muzeum zaprasza swych młodych sympatyków na specjalny program. Szczegóły wkrótce.

Dzień Dziecka z książką

Dla pięciu najmłodszych Czytelników mamy zestawy książek ufundowane przez Wydawnictwo Literatura. Dodatkowo w paczkach znajdują się drobne upominki od Książnicy Kopernikańskiej i „Nowości”. Otrzymają je ci, którzy dziś o godz. 10 jako pierwsi zadzwonią pod nr tel. 56 611 81 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska