MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wójt gminy Lubicz został prawomocnie skazany za zniesławienie starosty toruńskiego

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz (z prawej) został skazany za zniesławienie swego poprzednika, obecnego starosty toruńskiego Marka Olszewskiego
Wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz (z prawej) został skazany za zniesławienie swego poprzednika, obecnego starosty toruńskiego Marka Olszewskiego Facebook/profile Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego i Wójta Gminy Lubicz Marka Nicewicza
Wójt gminy Lubicz Nicewicz został uznany winnym zniesławienia swego poprzednika, obecnego starosty toruńskiego Marka Olszewskiego i jego współpracowników. Sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok, który zapadł w pierwszej.

Zobacz wideo: Kleszcze wciąż aktywne. Jak się przed nimi chronić?

od 16 lat

Przypomnijmy, że proces dotyczył wypowiedź wójta Nicewicza z konferencji prasowej, która odbyła się 26 lipca 2019 roku. Swemu poprzednikowi, a także zasiadającej w radzie nadzorczej spółki Lubickie Wodociągi radczyni prawnej Annie Kaszubowskiej oraz byłemu kierownikowi Referatu Promocji i Rozwoju w Urzędzie Gminy Lubicz Donacjuszowi Anzelowi, miał zarzucić nieudolność i nienależyte wykonywanie obowiązków. Chodziło o brak nadzoru nad wspomnianą spółką, spuszczającą przez lata ścieki do Drwęcy. Efektem było nałożenie przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska na Lubickie Wodociągi rekordowej kary: 8 725 458 złotych za 2017 rok. Wójt Nicewicz złożył też do Prokuratury Rejonowej Toruń Wschód zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jego kopię rozdano dziennikarzom uczestniczącym w konferencji.

Był wójt kontra następca: pozew z artykułu 212 Kk

W odpowiedzi prywatne oskarżenie przeciw wójtowi Nicewiczowi złożył Marek Olszewski. Przez 27 lat, do roku 2018, był wójtem gminy Lubicz. Obecnie, od prawie pięciu lat, jest starostą toruńskim. Oskarżył on swojego następcę na stanowisku wójta gminy Lubicz o zniesławienie - z artykułu 212 Kodeksu karnego. Tak samo postąpili Anna Kaszubowska i Donacjusz Anzel. Całą trójka uznała, że Marek Nicewicz naraził na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania funkcji w samorządzie czy pracy w zawodzie.

Trzy miesiące za pomówienie

Jesienią ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Toruniu, rozpatrujący sprawę w pierwszej instancji, uznał Marka Nicewicza za winnego pomówienia Marka Olszewskiego, Anny Kaszubowskiej i Donacjusza Anzela. Wymierzył mu karę trzech miesięcy ograniczenia wolności polegającej na potrąceniu 25 procent miesięcznego wynagrodzenia - kwota ta ma zostać przekazana toruńskiemu hospicjum "Nadzieja".

Zasądzenie publicznych przeprosin

W wyroku wójt Nicewicz został też zobowiązany do zwołania na własny koszt, w terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku, konferencji prasowej. Mieliby na niej być przedstawiciele tych samych mediów co podczas konferencji prasowej z 26 lipca 2019 roku. W jej trakcie wójt Nicewicz ma przeprosić pokrzywdzonych.

Wysoka szkodliwość społeczna pomówienia

Sąd Rejonowy ocenił, że wójt Nicewicz mijał się z prawdą. Miał być świadomy, że kara została nałożona przez K-PWIOŚ nie za spuszczanie ponadnormatywnych ścieków do Drwęcy, ale za pobieranie w niewłaściwy sposób ich próbek. W efekcie - zdaniem sądu - wójt zniesławił pokrzywdzonych, a jego wina jest wysoka, bo działał w pełnej i absolutnej świadomości łamania prawa. Także szkodliwość społeczną tego oceniono jako wysoką.

W drugiej instancji wyrok też niekorzystny dla wójta

Wójt Nicewicz zapowiedział apelację od wyroku, który zapadł w pierwszej instancji. Ten w drugiej też jest dla niego niekorzystny. Kilka dni temu zapadł w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Wyrok z pierwszej instancji został w całości podtrzymany.

- Wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu, potwierdzający w całości wyrok Sądu Rejonowego i skazujący wójta gminy Lubicz Marka Nicewicza za kłamstwo z premedytacją i zniesławienie, to przywrócenie naturalnego porządku w naszej lokalnej społeczności. Kłamca nazwany jest kłamcą, a zniesławieni odzyskują dobre imię. Tylko tyle i aż tyle. Dziękuję wszystkim, którzy nie zwątpili

- tak sprawę podsumował Marek Olszewski.

- Sąd Okręgowy w Toruniu utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok Sądu pierwszej instancji skazujący mnie za pomówienie.
Dotyczyło to sprawy z lipca 2019 roku, kiedy na konferencji prasowej powiedziałem publicznie o tym, że na spółkę gminną Lubickie Wodociągi została nałożona kara (...) Poinformowałem również o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie i kontrolę nad spółką, które - z racji sprawowanych funkcji - swoimi działaniami lub zaniechaniami mogły doprowadzić do zaistniałej sytuacji. Jako funkcjonariusz publiczny miałem taki obowiązek. Tak samo, jak moim obowiązkiem było poinformowanie mieszkańców o gigantycznej karze, która w konsekwencji mogła obciążyć gminę. Szanuję wyrok Sądu, uważam jednak, że postąpiłem słusznie. Karygodnym byłoby pozostawanie obojętnym wobec problemu zanieczyszczania Drwęcy, ukrywanie informacji i przemilczanie kar nakładanych na gminną spółkę. Dzięki nagłośnieniu sprawy możliwe było sfinansowanie pilnej i koniecznej, choć kosztownej, modernizacji lubickiej oczyszczalni ścieków, uwalniając ostatecznie Drwęcę od zagrożenia ekologicznego. Rozwiązaliśmy problemy, które przez lata traktowano jako nierozwiązywalne. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie przez te cztery lata procesu i wierzyli w szczerość moich intencji - napisał z kolei w oświadczeniu wójt Nicewicz.

Marek Nicewicz musi teraz wykonać wyrok. Wyjaśnimy, że chociaż został skazany z artykułu Kodeksu karnego, to nie ma przeszkód, by nadal zajmował stanowisko wójta. Sprawa toczyła się bowiem z powództwa prywatnego, a nie publicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska