Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie psychologiczne dla młodzieży w Toruniu. Gdzie szukać pomocy, gdy dziecko zmaga się z kryzysem psychicznym?

OPRAC.:
Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Pexels / zdjęcie ilustracyjne
Najnowsze dane Fundacji GrowSPACE o próbach samobójczych i samobójstwach wśród dzieci i młodzieży pokazują, że osoby młode nierzadko nie potrafią poradzić sobie samodzielnie ze swoimi problemami. Pomoc psychologiczna i psychiatryczna jest zatem niezbędna. Gdzie w Toruniu można jej szukać?

Prób samobójczych coraz więcej

W 2023 roku liczba prób samobójczych wśród dzieci i nastolatków poniżej 18 roku życia wyniosła aż 2139. W województwie kujawsko-pomorskim odnotowano ich aż 60, przy czym 9 zakończyło się śmiercią. Jest to znaczący wzrost do lat poprzednich. Statystyki pokazują, że młodzi ludzie coraz częściej mierzą się z problemami, których sami nie potrafią rozwiązać. Zwiększenie dostępu do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży jest więc kluczowe.

Popandemiczny kryzys wśród młodych

Urząd Miasta Torunia stworzył program, którego celem jest wsparcie młodych. W mieście funkcjonują punkty, w których możliwe jest uzyskanie pomocy w trudnych chwilach. Działania rozpoczęły się już w roku szkolnym 2021/2022. Przeprowadzono wówczas diagnozę dobrostanu psychicznego i społecznego młodzieży po okresie nauki zdalnej. Wyniki uzyskane przez wśród uczniów klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych wykazały, że ponad 50% toruńskiej młodzieży odczuwa niski poziom samopoczucia i dobrostanu. Nad raportem czuwał Instytut Psychologii UMK, który wydał zalecenie, by w 10 szkołach, w których przeprowadzono diagnozę, przeprowadzono różne formy zajęć warsztatowych i indywidualnych, także dla rodziców i nauczycieli. Pierwszy cykl zajęć przeprowadzono od listopada ubiegłego roku. Przeznaczono na to przedsięwzięcie pół miliona złotych z budżetu miasta. Drugi cykl zostanie zrealizowany w bieżącym roku. Jego budżet wynosi 1,2 miliona złotych.

Działania i pomoc Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

W ramach badania kondycji psychicznej dzieci i młodzieży po okresie pandemii Poradnia Psychologiczna–Pedagogiczna w Toruniu także podjęła się znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaki jest powód obniżenia samopoczucia wśród uczniów. Specjalną ankietę wypełnili dyrektorzy jednostek oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Wyniki wskazały, że „obniżenie kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w czasie epidemii i izolacji jest czynnikiem sprzyjającym wzrostowi zachowań ryzykownych i problemowych zarówno w czasie jej trwania, jak i po zakończeniu”. Dało to możliwość wdrożenia zajęć o charakterze pomocowym w związku z sytuacją kryzysową, m.in. dotyczącą samobójstw. Zajęcia i spotkania odbywają się w szkołach/przedszkolach lub na terenie Poradni przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich 6. Organizowane są również dyżury psychologiczne, z których mogą skorzystać także rodzice i nauczyciele.

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna funkcjonuje w dni powszednie w godz.: poniedziałek – 8.00–16.00; wtorek – 8.00–17.00; środa i czwartek – 8.00–18.00; piątek – 8.00–14.00. Specjaliści poradni są dostępni pod numerami telefonów: 56 622 29 91, 56 622 46 17 oraz 798 855 963.

Nieodpłatna pomoc psychologiczna w fundacjach

W 2024 roku realizowana będzie pomoc z zakresu promocji zdrowia psychicznego. Trzy organizacje pozarządowe, czyli Fundacja Twarze Depresji, Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni oraz Stowarzyszenie Dobry Start przeprowadzą konsultacje zarówno z młodzieżą, jak i ich rodzicami, a także warsztaty i spotkania indywidualne oraz grupowe. Podczas nich skupią się na emocjach ludzi młodych i ich potrzebach czy też doradzą, jak pokonywać lęki oraz jak zadbać o zdrowie psychiczne i przeciwdziałać zachowaniom kryzysowym.

Fundacja Twarze Depresji 4 marca br. uruchamia telefon wsparcia dla Torunian, dzięki któremu możliwe będzie uzyskanie porady psychologicznej. Jednym z głównych założeń jest pomoc dzieciom i młodzieży, lecz każda osoba w kryzysie psychicznym otrzyma wsparcie, którego potrzebuje. Telefon będzie działał w poniedziałki w godz. 17.00–20.00. Maksymalny czas rozmowy wynosi 50 minut. Rozmowy są anonimowe. Ponadto Fundacja Twarze Depresji 1 lutego uruchamia zapisy na warsztaty dla uczniów i nauczycieli, by zwiększyć świadomość na temat zdrowia psychicznego. W lutym wystartują także bezpłatne, zdalne konsultacje psychologiczne dla toruńskich uczniów. Zapisy odbywają się na stronie internetowej twarzedepresji.pl/torun.

Gdzie zgłosić się podczas kryzysu psychicznego?

Wszystkie osoby w kryzysie psychicznym mogą szukać wsparcia także w poniżej wskazanych placówkach:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu – Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 82, nr. tel. 56 477 00 91.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przy ul. Konopnickiej 13, nr. tel. 56 611 89 44.
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu – nr. tel. 56 67 95 812,
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu – nr. tel. 56 67 95 822,
  • Poradnia Psychogeriatryczna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu – nr. tel. 56 67 95 880.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska