Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa historia speedwaya w Toruniu - w ponad tysiącu pytań i odpowiedzi

Justyna Wojciechowska-Narloch
Zbigniew Grochowski ma na swoim koncie wiele historycznych publikacji, w tym aż 19 książek. W przygotowaniu są kolejne pozycje
Zbigniew Grochowski ma na swoim koncie wiele historycznych publikacji, w tym aż 19 książek. W przygotowaniu są kolejne pozycje Fot. SŁAWOMIR KOWALSKI
Prawie 2 tysiące pytań i odpowiedzi zawiera najnowsze dzieło historyka Zbigniewa Grochowskiego. Tym razem autor z wielkim pietyzmem pochylił się nad historią czarnego sportu.

Zbigniewa Grochowskiego nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. To historyk, emerytowany nauczyciel i dyrektor VIII LO i Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. To także pomysłodawca konkursu „Dzieje Torunia”, w którym każdego roku udział biorą tysiące uczniów.

Zobacz także:

Zbigniew Grochowski, jako pierwszy w Polsce, ujmuje historie miast i miasteczek oraz biografie duchownych w testach. Na swoim koncie ma między innymi dzieje Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Warszawy, Krakowa, Hrubieszowa, Łobżenicy czy Wyrzyska.
Ostatnio ukazały się „Historia Lidzbarka Warmińskiego. 710 zadań w 710. rocznicę lokacji” oraz „Powiat Lidzbarski”. Farbą drukarską pachnie jeszcze wielki hit Zbigniewa Grochowskiego, a mianowicie „Historia speedwaya w Toruniu. 1959 zadań i rozwiązań”.

- Od dziecka byłem kibicem żużla. Na pierwszy mecz, gdy miałem 5 lat, zabrali mnie rodzice, potem chodziłem już z kolegami. Jak sobie policzyłem, to od 1962 roku opuściłem tylko pięć meczów ligowych w Toruniu - opowiada Zbigniew Grochowski. - Myślę, że ta publikacja się miastu po prostu należała. Przez lata wspaniali zawodnicy dostarczyli nam tylu pozytywnych emocji, że inaczej być nie mogło.

Zobacz również:

Neuca oficjalnie uruchomiła centrum dystrybucyjne w Toruniu. Inwestycja, realizowana od 2016 r. ma duże znaczenie dla wzmocnienia łańcucha dostaw oraz prac związanych z udoskonalaniem jakości serwisu i obsługi aptek współpracujących z całą grupą.Czytaj także: Co nowego powstaje w Toruniu? Zobaczcie zdjecia!Nowy magazyn w Toruniu, którego powierzchnia wynosi 14 150 m.kw. jest drugim co do wielkości tego typu obiektem i 5 zautomatyzowanym centrum logistycznym w Neuce. W sumie grupa posiada 15 podobnych obiektów. Toruńskie centrum dystrybucyjne wybudowane zostało na terenie byłej jednostki wojskowej (JAR) przy ul. Fortecznej 35-37.Polecamy: Najpiękniejsze torunianki na Instagramie. Zobacz zdjęcia!Obiekt jest jednym z najnowocześniejszych w branży. Dzięki wyposażeniu magazynu w najnowsze technologie, jego maksymalna przepustowość może wynieść do 675 tys. opakowań dziennie. Oznacza to, że z każdego metra kwadratowego dziennie może być wydanych 1800 opakowań. Magazyn wyposażony jest w automaty do wydawania produktów szybkorotujących, odpowiadających za obsługę ok. 70% linii produktów. Centrum dysponuje również najszybszym przenośnikami w branży transportującymi z prędkością do 2800 pojemników na godzinę. Dzięki zastosowanym technologiom zamówienia do aptek mogą być zrealizowane z tego magazynu w mniej niż 24 h, a najkrótsze do ok. 1,5 godziny. Nowe centrum przejmie zadania dotychczasowego toruńskiego tradycyjnego magazynu oraz część wolumenu z innych magazynów, aby cała sieć była bardziej zbalansowana. Będzie odpowiedzialne głownie za obsługę aptek w północnej i północno-wschodniej Polsce.

Neuca otworzyła nowoczesne Centrum Dystrybucyjne na osiedlu ...

Do napisania o czarnym sporcie Zbigniewa Grochowskiego nakłonił Adam Marszałek, właściciel Wydawnictwa Adam Marszałek, także zagorzały kibic i sponsor toruńskich żużlowców. W pomoc przy pracy nad publikacją zaangażowanych było zresztą wiele osób: sportowców, zawodników, trenerów, a także dziennikarzy i fotoreporterów również z „Nowości”. Trzeba tu wymienić Andrzeja Kamińskiego, który przez całe lata fotografował toruńską drużynę i jej zmagania na torze.

Konsultantami przy powstawaniu książki byli były wieloletni menedżer drużyny Jacek Gajewski, znawca żużla i twórca portalu www.speedway.hg.pl Andrzej Kowalski oraz Sławomir Badurek, lekarz oraz w latach 1991-2001 stały współpracownik „Tygodnika Żużlowego”.

- Dziękuję władzom miasta za wybudowanie Motoareny, najpiękniejszego stadionu żużlowego na świecie. Dziękuję też marszałkowi województwa za wspieranie tej dyscypliny w regionie - dodaje Zbigniew Grochowski.

„Historia speedwaya w Toruniu” to publikacja porządkująca i systematyzująca wiedzę o tej dyscyplinie sportu, a archiwalne zdjęcia pozwolą czytelnikom przypomnieć sobie najpiękniejsze chwile ligowych rozgrywek. Książka jest już dostępna w toruńskich księgarniach.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska