Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wylęgarnia ostronosych

Przemysław Majchrzak
To jeden z dwóch unikatowych ośrodków w Polsce. Drugi istnieje w Dgale na Pojezierzu Mazurskim i jest ośrodkiem doświadczalnym. Grzmięcki jest produkcyjnym.

To jeden z dwóch unikatowych ośrodków w Polsce. Drugi istnieje w Dgale na Pojezierzu Mazurskim i jest ośrodkiem doświadczalnym. Grzmięcki jest produkcyjnym.

<!** Image 2 align=right alt="Image 128180" sub="Prace na budowie przebiegały w błyskawicznym tempie. Tak nowa hala ośrodka w Grzmięcy wyglądała w grudniu ubiegłego roku wewnątrz...">- Ośrodek już funkcjonuje, przywieźliśmy już ikrę i wylęg z Kanady. Jesiotry rosną. Są również te z ubiegłego roku - mówi Krzysztof Lewandowski, zastępca dyrektora Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu. - Mamy obowiązek wyprodukowania 35 tysięcy narybku. Do takiej ilości zobligowali nas dotujący. Tymczasem jesteśmy w stanie wyprodukować nawet do 50 tysięcy - dodaje.

Wybudowanie Ośrodka Wylęgu i Podchowu Jesiotra w Grzmięcy kosztowało 3. 536 tys. złotych. Dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosła 1.884 tys. złotych, 1.430 tys. pochodziło z Ekofunduszu, a ponad 200 tys. wyłożył Okręg PZW w Toruniu.

<!** reklama>Toruński okręg PZW od 15 lat aktywnie uczestniczy w realizacji programu przywracania naturze gatunków wędrownych, m.in. łososia atlantyckiego i troci. Ich materiał biologiczny jest rozradzany w wylęgarni w zakładzie rybackim Okręgu w Grzmięcy, gdzie we współpracy z Instytutem Rybactwa Śródlądowego, stworzone zostały też warunki do wylęgu jesiotra ostronosego (bałtyckiego).

<!** Image 3 align=left alt="Image 128180" sub="... i na zewnątrz / Fot. Przemysław Majchrzak/Archiwum">Pierwsze zarybienia Drwęcy narybkiem jesiotra miało miejsce w październiku 2006 roku. Wpuszczono wtedy do rzeki 1.500 szt. W roku 2007 odbyły się kolejne. W czerwcu wpuszczono 200 sztuk ryb jednorocznych, natomiast w październiku 900 sztuk narybku. W 2008 roku do rzeki trafiło 2.000 sztuk narybku oraz 62 sztuki jednoroczne. W połowie 2009 roku do Drwęcy wpuszczono kolejne 1100 sztuk narybku jednorocznego jesiotra. Część jednorocznych jesiotrów wyposażona była w specjalne nadajniki, które mają na celu monitoring ich wędrówek, żerowania, aktywności dobowej i rozrodu.

- Dzięki staraniom między innymi naszego okręgu sprowadzana jest corocznie z Kanady ikra i wylęg jesiotra, które podchowywane są ośrodku w Grzmięcy - podkreśla Krzysztof Lewandowski.

W tym roku z inicjatywy Okręgu zawiązana została Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych. Głównym jej celem jest wymiana doświadczeń i rozwój produkcji tych cennych gatunków. Chodzi też przede wszystkim o udane przywracanie w naszych wodach jesiotra ostronosego (bałtyckiego).

Zgodnie z zapowiedzią szefa Okręgu PZW w Toruniu Mirosława Purzyckiego, coraz bliżej realizacji są też plany budowy ośrodka dla wędkarzy niepełnosprawnych, którego część miałaby zostać wybudowana także w Grzmięcy. W tym celu ma powstać konsorcjum polsko-niemieckie. Być może do projektu zaangażowane zostaną też podmioty z innych krajów.

- Zainteresowanie jest duże - mówi Krzysztof Lewandowski. - Jednak to jest perspektywa czterech-pięciu lat.

Na dzisiejszej uroczystości spodziewanych jest około 150 osób z całej Polski. Poza ośrodkiem gościom zostanie zaprezentowany samochód laboratorium do przewozu jesiotra, zakupiony z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska za ok. 400 tys. złotych. To jedyny taki samochód w kraju.

WARTO WIEDZIEĆ

  • Jesiotr jest wędrownikiem. Oznacza to, że rodzi się w rzekach, ale wzrasta w morzu.
  • W Grzmięcy powstała hala o pow. 1250 mkw. z ciągami technologicznymi do hodowli narybku jesiotra i częścią biurowo-dydaktyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska