Wyniki wyborów w Toruniu 2018. Kto prezydentem? [WYBORY WYNIKI, SONDAŻ IPSOS, EXIT POLL, WYNIKI PKW, WYBORY 21.10.2018] Torunianie głosują!

tw, id, szs, az

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
TORUŃ: WYNIKI WYBORÓW i FREKWENCJA 2018 - pełne wyniki wyborów samorządowych 21 października 2018 - znajdziesz w tym miejscu. Wyniki wyborów prezydenta, rady miasta i sejmiku. Pełne, oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2018 będą znane najwcześniej we wtorek wieczorem. Jaki wynik wyborów w Toruniu? Kto prezydentem Torunia? Mamy wyniki! Nie będzie zapowiadanej drugiej tury.

Oficjalne wyniki wyborów PKW na prezydenta Torunia

Michał Zaleski uzyskał 55,42 proc. głosów i tym samym wygrał tegoroczne wybory na prezydenta Torunia. Nie będzie więc drugiej tury. Na drugim miejscu znalazł się Tomasz Lenz, który uzyskał 23,78 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Zbigniew Rasielewski, który zgromadził 8.51 proc. głosów. Pozostała kolejność wygląda następująco: 4. Sylwia Kowalska - 6.99 proc. głosów, 5. Sławomir Mentzen - 3.94 proc. głosów, 6. Irena Paczkowska - 1.36 proc. głosów.

Frekwencja podczas wyborów wyniosła 53.36 % w Toruniu, 52.53 % w Kujawsko-Pomorskiem.

Podział mandatów w Radzie Miasta Torunia

:

Koalicja Obywatelska - 23 735 głosów - 29,85 procent - 10 radnych
Komitet Wyborczy Wyborców Michała Zaleskiego - 22 023 głosy - 27,7 procent - 8 radnych
Prawo i Sprawiedliwość - 18 299 głosów - 23,02 procent - 6 radnych
My! Toruń - 7 790 głosów - 9,8 procent - 1 radny

SLD Lewica Razem - 3361 głos - 4,23 procent
Kukiz'15 - 2479 głosów - 3,12 procent
Sławomir Mentzen - 1815 głosów - 2,28 procent

Kto dostał się do Rady Miasta Torunia? Kto poniósł największą porażkę? Sprawdź >>>> TUTAJ <<<<<

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Według nieoficjalnych danych, marszałek Całbecki w sejmikowym okręgu nr 4 obejmującym Toruń, powiaty toruński i chełmiński uzyskał 68 542 głosy! To absolutny indywidualny wynik w wyborach do sejmiku, nie tylko w skali Kujawsko-Pomorskiego, ale całej Polski.

Kto jeszcze dostał się do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego? Sprawdź >>>>> TUTAJ <<<<<

Wyniki wyborów w powiecie toruńskim

:
W dwóch gminach powiatu toruńskiego o urząd wójta ubiegało się po jednym kandydacie: w gm. Obrowo wójtem pozostanie Andrzej Wieczyński, a w gm. Chełmża Jacek Czarnecki. W pozostałych gminach było nieco ciekawiej:

 • Gmina Zławieś Wielka:
  Jan Surdyka - 62,97 proc.
  Jarosław Mikołajczyk - 37,03 proc.
 • Gmina Czernikowo:
  Tomasz Krasicki - 49,49 proc.*
  Zdzisław Gawroński - 41,07 proc.*
  Tomasz Lewandowski - 9,44 proc.
 • Gmina Łubianka:
  Jerzy Zająkała - 54,45 proc.
  Barbara Zalewska - 45,55 proc.
 • Gmina Lubicz:
  Marek Nicewicz - 55,84 proc.
  Hanna Anzel - 44,16 proc.
 • Gmina Wielka Nieszawka:
  Krzysztof Czarnecki - 28.61 proc.*
  Agnieszka Monika Dankowiakowska - 23.99
  Agnieszka Ewa Gołębiewska - 27.63 proc.*
  Jacek Skorulski - 19.76 proc.*
 • Gmina Łysomice:
  Piotr Franciszek Kowal - 58.31 proc.
  Rafał Grzegorz Wądołowski - 29.82 proc.
  Grzegorz Jan Ziędalski - 11.86 proc.

*wybór wójta nastąpi w 2. turze

W wyborach na burmistrza Chełmży głosy rozłożyły się następująco:

 • Jerzy Czerwiński - 40,54 proc.*
 • Dariusz Meller - 33,34 proc.*
 • Danuta Zdrojewska - 26,12 proc.
  *wybór burmistrza nastąpi w 2. turze

Koalicja Obywatelska wygrywa walkę o sejmik wojewódzki w Kujawsko-Pomorskiem

Według nieoficjalnych informacji "Nowości" w województwie kujawsko-pomorskim (wybory do sejmiku) zwyciężyła koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Trudno na razie mówić o podziale mandatów. Koalicja Obywatelska wygrała również w Warmińsko-Mazurskiem, Wielskopolskiem, Opolskiem, Lubuskiem, Zachodniopomorskiem, Pomorskiem. Czekamy na kolejne, bardziej szczegółowe informacje.

Wyniki wyborów w Toruniu - reakcje sztabów wyborczych:

Najszybciej chyba świętować zaczął komitet Sławomira Mentzena, który już około 20 rozpoczął zebrał się w Ciepłych Kluchach przy Łaziennej. Ciekawostką wieczoru była zapowiedź kandydata, że będzie w przyszłości starał się o mandat sejmowy.

Komitet Prawa i Sprawiedliwości tradycyjnie już wieczór wyborczy spędzał przy Rynku Staromiejskim w pubie Jadwiga. Kandydaci stawili się dość licznie. Oprócz frontmenów ugrupowania jak Zbigniew Rasielewski, którego emocje zdradzało nerwowo drgające kolano i rumieńce na twarzy, można było dostrzec spokojnych Przemysława Przybylskiego czy Wiolettę Dąbrowską. Szczególnie widoczni byli przedstawiciele młodszego pokolenia Krzysztof Buława, Kamil Kojak, Mateusz Schalau - podobno najmłodszy wśród kandydatów wszystkich ugrupowań. Nie zabrakło również Wojciecha Świtalskiego i Wojciecha Klabuna. Szczególnie intensywnie po sali krążył Michał Jakubaszek, którego poprosiliśmy o komentarz.

Wybory samorządowe 2018. Wieczór wyborczy Platformy Obywatel...

- Kampania w Toruniu była wyjątkowa pod wieloma względami. Do tej pory nie było sześciu kandydatów na prezydenta. Tak naprawdę każdy mógł odnaleźć swojego kandydata. Skala outdoorowa tej kampanii była również nieporównywanie większa. - mówił.

Zapytany o wyniki krajowe i wojewódzkie, Michał Jakubaszek wypowiadał się zdecydowanie ostrożniej.

- To są tylko i wyłącznie wyniki sondażowe. W skali województwa możemy mówić o tym, że są one bardzo prawdopodobne. Odbieramy je jako umiarkowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. Z sondaży wynika, że w województwie wygrała koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, więc tutaj trudno się z tego cieszyć - zakończył.

Zapytani o to, czy będą czekać do pojawienia się pierwszych wyników odpowiedzieli, że nie, choćby z powodu zwykłego zmęczenia kampanią, co dało się zaobserwować i wśród innych komitetów. Już około 22, sala pustoszała. Szybciej opuścił ją wiceprezydent Rasielewski. W tym samym czasie Jadwigę mijał wiceprezydent Rakowicz. Najprawdopodobniej obydwaj udali się do Hotelu Filmar, gdzie zebrał się Komitet Michała Zaleskiego.

Wybory samorządowe 2018. Prawo i Sprawiedliwość. Wieczór wyb...

Członkowie Komitetu Wyborców Michała Zaleskiego czekali na wyniki wyborów w hotelu Filmar w dość szampańskich nastrojach.

- Ta kapania była wspaniała, każdy dawał z siebie coś – powiedział do zebranych Michał Zaleski. - Stanowiliście dla mnie oparcie.

Słowa podzięki odebrali kandydaci na radnych z komitetu wyborczego oraz współpracownicy Michała Zaleskiego w Urzędzie Miasta, między innymi skarbniczka miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Marcin Kowallek, szefowa wydziału promocji Ewa Banaszczuk-Kisiel, rzeczniczka prezydenta Anna Kulbicka-Tondel, wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz. Wieczór wyborczy w Filmarze spędził także prezes Toruńskich Wodociągów Władysław Majewski, prezes TKP Elana Jarosław Więckowski, komendant zamku krzyżackiego Andrzej Nowicki i Adam Marszałek. Koło godziny 22 pojawił się tu również wiceprezydent Zbigniew Rasielewski, kandydat na prezydenta Torunia z Prawa i Sprawiedliwości.

Z nadzieją w przyszłość patrzyli również działacze opozycyjnego komitetu My Toruń, którzy na wyniki wyborów czekali w swoim biurze przy ulicy Mickiewicza.

- Jesteśmy optymistami – mówi Maciej Cichowicz. - Skończyło się przekleństwo Torunia, czyli rządzący razem z Michałem Zaleskim POPiS. Wierzymy, że przyszły prezydent miasta będzie miał w Radzie silną opozycję, co na pewno wyjdzie miastu na dobre.

Członkowie My Toruń mają nadzieję, że uda im się osiągnąć sukces Czasu Mieszkańców sprzed czterech lat, czyli zdobyć cztery mandaty w Radzie Miasta, chociaż liczą, że będzie ich więcej.

Wyborcy samorządowe 2018. Wieczór wyborczy KWW Michała Zales...

Wyniki wyborów samorządowych - dane z komisji wyborczych

Pierwsze cząstkowe wyniki z komisji wyborczych będą się pojawiały po północy. Wyniki wyborów w Toruniu będziemy prezentowali na żywo na nowosci.com.pl - nasi dziennikarze będą odwiedzali obwodowe komisje wyborcze w całym mieście i na bieżąco przekazywali wyniki głosowania na prezydenta Torunia oraz wyniki wyborów do rady miejskiej.

Czytaj dalej - wyniki w kraju:

Najważniejsze wyniki z kraju

Wiele wskazuje na to, że nie będzie drugiej tury w Warszawie. Z badania exit poll Ipsos wynika, że Rafał Trzaskowski zdobył 54,1 proc. głosów. Patryk Jaki uzyskał 30,9 proc. głosów. Drugiej tury nie będzie też w Łodzi, gdzie Hanna Zdanowska zmiażdżyła rywala z PiS. Reelekcję uzyskał też Krzysztof Żuk w Lublinie. Dogrywka będzie potrzebna w Krakowie - w drugiej turze spotkają się Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann. W Gdańsku zmierzą się urzędujący prezydent Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński.

PiS wygrywa w 9 z 16 województw, w pozostałych 7 wygrywa Platforma Obywatelska. Przypomnijmy, że w 2014 roku PiS zwyciężył w 5 województwach, Platforma Obywatelska w 7, a PSL w 4. Przed czterema laty w skali całej Polski PiS uzyskał 26,89 proc. głosów, PO - 26,29 proc., PSL - 23,88 proc., a SLD - 8,79 proc.

Wybory do sejmików wojewódzkich wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Oto pierwsze wyniki exit poll Ipsos:

 • PiS - 32,3%
 • Koalicja Obywatelska - 24,7
 • PSL - 16,6%
 • Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3%
 • Kukiz'15 - 6,3%
 • SLD Lewica Razem - 5,7%

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2018 w Toruniu:
Złamanie ciszy wyborczej: 5 przypadków!
Lista lokali wyborczych - gdzie głosować
Wyniki wyborów 2018 w Toruniu

Czytaj dalej - co z oficjalnymi wynikami:

Wyniki wyborów samorządowych - oficjalne wyniki PKW

Państwowa Komisja Wyborcza poda oficjalne wyniki wyborów dopiero wtedy, gdy policzone zostaną głosy z ostatniej komisji wyborczej. W praktyce może się to stać dopiero we wtorek wieczorem lub w środę rano. Wcześniej powinniśmy poznać oficjalne wyniki wyborów we Toruniu - Miejska Komisja Wyborcza poda je najpewniej w poniedziałek rano. Również w poniedziałek Wojewódzka Komisja Wyborcza powinna opublikować wyniki wyborów do Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego.

Tak głosowali kandydaci w Toruniu:

Wybory samorządowe 2018. Zobacz jak głosowali kandydaci!

Frekwencja w czasie wyborów samorządowych w poprzednich latach:

 • 1990: 42,27%
 • 1994: 33,78%
 • 1998: 45,45%
 • 2002: pierwsza tura 44,23%, druga tura 35,02%
 • 2006: pierwsza tura 45,99%, druga tura 39,69%
 • 2010: pierwsza tura 47,32%, druga tura 35,31%
 • 2014: pierwsza tura 47,40%, druga tura 39,97%

Frekwencja na dzień 21.10.2018, godzina 12:

Jak informuje PKW, frekwencja wyborcza na godzinę 12 prezentuje się następująco:

 • Kraj: 15,62%
 • Województwo kujawsko-pomorskie: 15,38%
 • Toruń: 15,33%

Dla porównania w Bydgoszczy: 14,97%

- W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gm. Nowy Dwór, powiat sokólski, województwo podlaskie – 34,52% - dodaje PKW.

Frekwencja na dzień 21.10.2018, godzina 17:

PKW informuje, że obecnie frekwencja wynsi:
[*]Kraj: 41,65%
[*]województwo kujawsko-pomorskie: 40,77%
[*]Toruń: 41,02%

Dla porównania w Bydgoszczy: 39,84%

- W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gm. Aleksandrów, powiat piotrkowski, województwo łódzkie – 64,94% - dodaje PKW.

Wybory samorządowe 2018 – Na co mamy wpływ?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 64

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
Halina

A plakaty, banery wiszą i szpecą! Wygraliście, to pozbierajcie. Szkoda pieniędzy na te papiery.

O
Oli

Niech ziomek wraca do swojej Róży, nikt nie będzie głosował na kogoś kto pracował dla zdrajcy narodu Polskiego.

Z
Załamany

Mieliście kogoś takiego jak Sławomir Mentzen i tylko 3,94%? Zawiodłem się na was Toruń...

s
skorpion

Widzę że w Toruniu na Rubinkowie przy Paluszku budowany jest parking, a kiedy ktoś zrobi porządek z żulami i brudasami jacy tam przesiadują, niech któryś radny z PO bo z pewnością oni tu dyrygują a to jest ich obowiązek ruszy w końcu dupę i niech rozwiąże problem. Brać kasę z podatków to pierwsi w kolejce, a ruszyć zad sprzed biurka to już nie bardzo, złodzieje.

g
gosc

Ta, i jeszcze więcej ziemi za bezcen dla rydzyka, jeszcze więcej kościoła w życiu publicznym, świetny ku*wa pomysł.

O
Od Piotra

A gdzie jest dyrektor Kamila od środków unijnych ? Marszałek gdzie schowałeś dyrektor po kontroli z zewnątrz ?

K
Kasa od PiS

Centrala w Wawie ma kasę na inwestycje lokalne poszczególnych województw i miast. Zróbmy im przyjazna atmosferę czyli koalicje. Całbecki jest na przedostatnim miejscu w kraju pod względem wykorzystywania kasy z Uni , ale ma stałe poparcie ponad tysiąca pracowników urzędu dodatkowo ich rodzin. Może Zalewski Michał będzie rozwojowy w nowych czasach. Tego Wam Serdecznie Życzę drodzy Toruniacy i Panu Panie Prezydencie Michale

D
Dzielnica biznesu

Koalicja Zalewski Michał i PiS była by rozwojowa dla miasta i regionu. Panie Zalewski co Panu zależy , nic Pan nie straci a ludzie będą pamiętać bardzo pozytywnie

D
Dzielnica biznesu

Koalicja Zalewski Michał i PiS była by rozwojowa dla miasta i regionu. Panie Zalewski co Panu zależy , nic Pan nie straci a ludzie będą pamiętać bardzo pozytywnie

T
Toruniak

Panie Zalewski dogadaj się Pan z PIS , dobrze wróży na przyszłość . Koalicja z PIS

d
dochtur nie katolik

Żywa gotówka się cieszy ,ale "to nie był protest polityczny" . Teraz synalek powinien wyprowadzić się od mamusi ,a ona iść w końcu uczciwie do pracy .

m
mała

RYDZYK RĘCE ZACIERA NIE STRACIŁ PRZYJACIELA HAHAHAHAHA

m
marduk

Z roku na rok ubywa mieszkańców Torunia

z
znudzony

Za dużo energii poszło na krytykowanie Zaleskiego, a za mało na realne pomysły ukierunkowujące rozwój miasta i komunikację z wyborcami. Oni chyba tak bardzo zachłysnęli się poparciem, które udawało im się ukręcić w swoich dzielnicach/osiedlach, że zapomnieli o tym, że głosuje całe miasto. Na dobrą sprawę żaden KWW nie miał planu rozwoju rynku pracy w Toruniu, więc kolejne lata stagnacji przed nami, dopóki któryś rząd łaskawie nie przyspieszy budowy S10...

O
Oli

Chłopczyku nie wyjeżdżaj ze średniowieczem, książki właśnie w tej epoce były popularne. Teraz mamy XXI wiek, jest telewizja i internet. PS książka nie świadczy o mądrości, najgorsi kryminaliści typu Trynkiewicz itd również je czytali/czytają.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3