Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wyrównanie dla emerytów w wysokości 4000 zł! Wszystko przez błędnie wyliczone świadczenia. Co z odsetkami?

redpp
Wideo
od 16 lat
Wielu emerytów od lat miało zaniżone świadczenia emerytalne. Choć dotyczy to szczególnego rocznika, konkretne osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę miały błędnie przeliczone świadczenia emerytalne. Teraz jest szansa na odzyskanie należności wraz z odsetkami. Konkretne ustawa trafiła do Sejmu. O czym mówi? Ilu osób może ona dotyczyć?

Spis treści

Źle wyliczone emerytury - kogo dotyczą?

Seniorzy urodzeni w 1953 roku (obecnie 70-latkowie) w znacznej mierze mogą czuć się pokrzywdzeni. W zeszłym roku do Senatu trafiła specjalna petycja, w myśl której osoby urodzone w tym roku powinny otrzymać odsetki, jeśli przed 2013 rokiem złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę.

Decyzja TK

Przepisy dotyczące wysokości emerytury wskazywały, że do 1 stycznia 2013 roku senior, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę, po osiągnięciu wieku emerytalnego miał pomniejszane świadczenie o wartość tej części składek, którą pobrał właśnie na tej wcześniejszej emeryturze. W 2019 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ten element przepisów - odnosił się on zaś do osób urodzonych w 1953 roku, więc to w ich szczególnym interesie jest odzyskanie tych środków pieniężnych.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW CZYTAJ >>> TUTAJ <<<

Ponowne przeliczenie emerytury

Zgodnie z treścią nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z lipca 2020 roku jest możliwość dokonania ponownego przeliczenia emerytury - tym razem już bez pomniejszania jej o sumę pobranych dotąd wcześniejszych emerytur. W związku z tą nowelizacją do 11 stycznia 2021 roku można było złożyć wniosek o wyrównanie śiwadczenia - prawo to przysługiwało rocznikowi 153.

Wyrównanie emerytur - zawrotna kwota

Łącznie ZUS rozpatrzył ponad 163,5 tys. spraw osób z tego rocznika. Wnioski dotyczył rozpatrzenia ich spraw na korzystniejszych zasadach. W sprawach tych średnia kwota wyrównania wynosiła prawie 11,6 tys. zł. - aż 96 procent spraw dotyczyło kobiet. Tym razem jednak kluczowe jest to, że seniorzy Ci być może otrzymają szansę na uzyskanie należnych im odsetek.

Odsetki za zaniżone emerytury od ZUS - ile wyniosą?

Senat przygotował projekt ustawy, który trafił do Sejmu. W jego założeniu emeryci ci mieliby otrzymać odsetki za okres, w którym ich emerytura była obniżona. Problem odsetek dotyczy około 44 tysięcy seniorów w Polsce, a koszt wypłaty odsetek za zaniżone emerytury powinien zawrzeć się do kwoty 170 mln zł. To oznacza, że przeciętnie każdy senior może liczyć na odsetki w wysokości około 3800 złotych.

Ten rocznik może liczyć na wypłatę odsetek?

Rocznik 1953 został dotknięty niesprawiedliwością przepisów. Przy przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę osoby z tego rocznika nie miały świadomości, że później zostanie wprowadzone prawo, które od kapitału początkowego odejmie ich wcześniejszą emeryturę. Wypłata odsetek wobec tych emerytów wydaje się więc zasłużona, gdyż miałaby rekompensować straty, jakie dokonały się przez lata otrzymywania obniżonej emerytury. Zależnie od tego, kiedy sprawą zajmie się Sejm, jeśli przyjmie ustawę, nowe przepisy weszłyby w życie już w 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska