Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysoki rozwój dodaje nam centymetrów w pasie

(sier, health.am, lancet.com, morning-times.com, wikipedia)
Polkom od 1980 roku kilogramów nie przybyło, Polakom owszem. Na czele najbardziej otyłych nacji wśród krajów wysoko rozwiniętych są Amerykanie.

Polkom od 1980 roku kilogramów nie przybyło, Polakom owszem. Na czele najbardziej otyłych nacji wśród krajów wysoko rozwiniętych są Amerykanie.

Badania prowadzone były w latach 1980-2008 przez naukowców z Imperial College w Londynie oraz z bostońskiego Harvard University. Naukowcy przebadali w tym czasie blisko 17,5 miliona osób z 199 krajów pod względem wagi ich ciała, zawartości cholesterolu we krwi lub ciśnienia tętniczego. Jeśli chodzi o dwie ostatnie wartości sytuacja na przestrzeni ostatnich 28 lat poprawiła się w krajach wysoko rozwiniętych - zapewne za sprawą dostępu do nowoczesnych leków. Gorzej jest z nadwagą.

<!** reklama>

Jak wynika z badań, które prezentuje tygodnik „Lancet”, w 2008 roku blisko 10 procent mężczyzn i 14 procent kobiet na świecie było otyłych. W 1980 roku otyłość dotyczyła prawie 5 procent mężczyzn i 8 procent kobiet. Oznacza to, że w 2008 roku na otyłość cierpiało 502 mln osób na świecie (297 mln kobiet i 205 mln mężczyzn). Kolejne 1,5 miliarda dorosłych ludzi miało nadwagę.

Na czele niechlubnych statystyk wśród krajów wysoko rozwiniętych są Stany Zjednoczone ze wskaźnikiem BMI powyżej 28 - informuje „Lancet”. Niewiele lepiej jest w Nowej Zelandii. W Stanach Zjednoczonych zanotowano największy na przestrzeni blisko 30 lat wzrost wskaźnika BMI u kobiet i mężczyzn (więcej niż 1 punkt w ciągu dekady). Najniższy wskaźnik masy ciała utrzymuje się natomiast w Japonii (22 dla kobiet i 24 dla mężczyzn). W Europie do najbardziej otyłych pań zaliczają się Turczynki i Czeszki (BMI w okolicach 28). Najszczuplejsze są Szwajcarki (BMI ok. 24). Statystycznej Polce od 1980 roku masy nie przybyło - BMI utrzymuje się u nas na poziomie 25,9. Zmienił się za to wskaźnik wagi panów z 25,1 w 1980 roku do 26,7 w 2008.

- Bycie otyłym nie jest już tylko problemem zachodnich społeczeństw - mówi tygodnikowi „Lancet” Majid Ezzati z Imperial College, który prowadził badania. Najbardziej otyłymi ludźmi są mieszkańcy wysp Pacyfiku, którzy ważą nawet o 70 procent więcej od najszczuplejszych mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej.

Eksperci alarmują, że tak duża liczba otyłych osób prowadzi do „globalnego tsunami” chorób sercowo-naczyniowych. Otyłość może powodować też cukrzycę i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Na tle tych niepokojących badań jest też dobra informacja. W społeczeństwach wysoko rozwiniętych obniżył się poziom cholesterolu we krwi i ciśnienie tętnicze. Dużą zasługę ma tu z pewnością stosowanie leków. Najniższe ciśnienie zanotowano, m.in., wśród Kanadyjczyków, Amerykanów i mieszkańców Korei Południowej. Najwyższe u Portugalczyków, Finów i Norwegów. W Polsce średnie ciśnienie skurczowe spadło zarówno u mężczyzn (z 136,8 mmHg do 135) jak i u kobiet (ze 137,5 do 129,7).

BMI i niedoskonałości

BMI (Body Mass Index, wskaźnik masy ciała) to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez wysokość podaną w metrach podniesioną do kwadratu. Po przekroczeniu poziomu 25 BMI mamy do czynienia z nadwagą.

17 - 18,5 - niedowaga
18,6–25,0 - wartość prawidłowa
25,1 - 30,0 - nadwaga
30,1 - 35,0 - I stopień otyłości
35,1 - 40,0 - II stopień otyłości
40,1 i więcej - III stopień otyłości

BMI choć prosty w użyciu, jest dosyć niedokładnym wskaźnikiem nadwagi. Szczególnie może być on zawodny przy obliczaniu wskaźnika u osób uprawiających sport. I tak np. Mariusz Pudzianowski w chwili, gdy zdobywał swoje tytuły najsilniejszego człowieka świata, miał wskaźnik BMI przekraczający 40, co oznaczałoby, że „Pudzian” cierpiał na... otyłość skrajną. Związek między wielkością wskaźnika a ryzykiem chorób różni się też między populacjami o różnych proporcjach ciała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska