Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za tysiąc złotych tabliczka w kościele. Tłumy pod świątynią ojca Tadeusza Rydzyka

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Rzesze słuchaczy Radia Maryja Z polski i zagranicy przyjechały w niedzielę na "7. Dziękczynienie w rodzinie". Piknik trwał do późnego wieczora
Rzesze słuchaczy Radia Maryja Z polski i zagranicy przyjechały w niedzielę na "7. Dziękczynienie w rodzinie". Piknik trwał do późnego wieczora Grzegorz Olkowski
Tysiące gości z kraju i zagranicy odwiedziły w sobotę świątynię wznoszoną przez ojca Tadeusza Rydzyka. Okazją był piknik "Dziękczynienie w rodzinie". Kościół powstaje dzięki ofiarom wiernych, o które ojciec Rydzyk wciąż apeluje.

[break]
"Każda ofiara na tę budowę jest bezcenna. Ofiarodawca od 1000 zł będzie miał tabliczkę w tej świątyni ze swoim imieniem i nazwiskiem" - zachęca w broszurze założyciel Radia Maryja. I od razu podaje numery kont, złotówkowego i walutowego.

Wpłacamy od trzech lat

W sobotę, na pikniku, szerokim gestem rozdawano też gościom gotowe blankiety wpłat: na świątynię, na Radio Maryja i na TV Trwam. Wystawiono też skarbonki. Ofiarodawców nie brakowało.

- Wpłacamy z rodziną na budowę tej świątyni od trzech lat. Teraz podziwiamy, jaka piękna urosła. Wszystko nam się podoba - nie kryły zachwytów panie Bożena i Terasa spod Łodzi.

Kościół p.w Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wznoszony jest od 2012 roku. Wtedy zakończyły się procedury administracyjne, które rozpoczęły się w 2009 roku. Rok wcześniej rozstrzygnięto konkurs na projekt świątyni. Przyjęto ten Andrzeja Ryczka.

Pod kopułą z koroną

Budowla ma 50 metrów wysokości. Wielka kopuła zwieńczona złotą koroną wyróżnia się w krajobrazie.

Wewnątrz przewidziano 900 miejsc siedzących. Górna kondygnacja ma być odwzorowaniem prywatnej kaplicy Jana Pawła I w Watykanie. Dolna natomiast to kaplica pamięci o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

W niedzielę po południu uroczyście wmurowano kamień węgielny pochodzący z pierwszych fundamentów Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Jest on darem ks. kard. Angelo Comastriego, odpowiadającego za bazylikę, który Rodzina Radia Maryja otrzymała dzięki staraniom ks. bp. Andrzeja Suskiego. Oczywiście, ten też duchowny przewodniczył uroczystości.

Prezydent dziękuje

Obecni byli na nich m.in. prezydent Michał Zaleski i wiceprezydent Zbigniew Rasielewski.

- To spełnianie marzeń Rodziny Radia Maryja i jej wszystkich przyjaciół. Dziękuję wam za oddanie, z jakim wspieracie budowę tej świątyni - mówił prezydent Torunia.

Na sobotnie nieszpory do Torunia przyjechali też wysocy urzędnicy prezydenta Andrzeja Dudy: szefowa kancelarii Małgorzata Sadurska i szef gabinetu Adam Kwiatkowski. Ojciec Rydzyk szczególnie przywitał ich, kilku przybyłych posłów oraz wspomnianego architekta Andrzeja Ryczka.

Uroczystości odbywające się we wnętrzu rzesze słuchaczy Radia Maryja śledziły na zewnątrz. Dostępne były dwa telebimy. Tysiące osób siedziały na przywiezionych przez siebie krzesełkach, albo po prostu na schodach. Wielu krążyło między stoiskami handlowymi, albo posilało się w plenerowych jadłodajniach z karkówką, kurczakiem, zupami.

Drogi moher, tania miłość

Przy świątyni, z dwóch stron, ustawiono długie ciągi handlowe. Kupić tu można było, między innymi, kiełbasy, miody, sery, słodycze, kołdry reklamowane jako ekologiczne, dziesiątki ziołowych preparatów.

- Ooo, zioła świętej Hildegardy! Stajemy w kolejce - decydowały się turystyki z Sieradza. Jak nam tłumaczyły, nie stać ich na drogie lekarstwa z aptek, a "te zioła są dobre na wszystko". Kilka stoisk dalej kupić można było niedrogo herbatki "Magia miłości" i "Miażdżycową".

Nie sprzedały się za to jak woda, choć budziły zainteresowanie, wyroby z moheru. - Drogie - wzdychały klientki i po obmacaniu moherowych kapeluszy ze wstążeczkami (170 zł za sztukę), odchodziły rozczarowane. Taniej można było przed kościołem kupić berety ze zwykłej włóczki.

Piknikowi, od rana do późnego wieczora, towarzyszyły występy muzyczne w amfiteatrze. Posłuchać można było m.in. Zespołu Trzy Korony, Cygańskiego Taboru i Małych Wierchowianów z Bukowiny Tatrzańskiej. Uczestnicy wysłuchali także koncertów, m.in. ks. bp. Antoniego Długosza z Zespołem Siewcy Lednicy czy Tercetu Egzotycznego.

Ręce w górę!!!

Hitem pikniku okazała się premierowa piosenka Macieja Wróblewskiego o różach dla Maryi. Słuchaczy nie trzeba było specjalnie zachęcać do pląsania i śpiewania refrenu. Przypomnijmy, że artysta ma na koncie inny radiomaryjny hit: "Alleluja i do przodu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska