Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiejscowa, proszę czekać godzinę, czyli kalendarium 50-lecia „Nowości”

SZS
Pod koniec września 1973 roku nad Wisłą stanęły pierwsze armatki
Pod koniec września 1973 roku nad Wisłą stanęły pierwsze armatki Andrzej Kamiński
Kto pamięta pijalnię czekolady przy Szczytnej? Kto robił zakupy w największym sklepie z pierwszej połowy lat 70.? Z okazji zbliżającego się 50-lecia „Nowości” zapraszamy na spacer po dawnym Toruniu.

„Kilka nowych, o dużej powierzchni placówek handlowych uruchomiło w tym roku MHD Art. Spożywczymi - pisały „Nowości” 28 września 1973 roku. - M.in. oddano do użytku sklep samoobsługowy na osiedlu Reja III, dobrze urządzony sklep spożywczy przy ul. Jaroczyńskiego (ma on fatalną lokalizację), a ostatnio uruchomiono stylowy sklep ze słodyczami wraz z probiernią wysoko gatunkowych win: pijalnię czekolady przy ul. Szczytnej. Ta ostatnia placówka zasługuje na szczególne uznanie z racji ładnego i pomysłowego wnętrza. Budowany jest także pawilon handlowy przy ul. Kochanowskiego.

Zobacz także: Strzały i wybuchy na toruńskim poligonie. To ćwiczenia Dragon-17

Wkrótce przystąpi się do wznoszenia podobnego przy ul. Traktorowej. W początkach października TPBO przystąpić ma do budowy fundamentów, a następnie montażu stalowej konstrukcji dużego obiektu handlowego w sektorze C osiedla Chrobrego. Jest to importowany z NRD pawilon typu „Kaufhalle”. Będzie to największy w naszym mieście sklep, jego powierzchnia wynosi 1200 metrów kwadratowych, przy czym sama sala sprzedaży ma mieć powierzchnię 800 metrów kwadratowych”.

44 lata temu na nabrzeżu stanęło pierwsze z pięciu dział, które miały stać się zalążkiem toruńskiego muzeum artylerii. Świadkiem ustawiania armaty dywizyjnej kalibru 75 mm był nasz fotoreporter Michał Kokot.

Zobacz także: Z „Nowościami” u marszałka [RELACJA]

„Nowości” dotarły wtedy również do Rejonowego Urzędu Telekomunikacyjnego przy ulicy Moniuszki.

„W dużym pomieszczeniu zajmują miejsca przy stanowiskach kobiety ze słuchawkami. Każda z nich podczas jednej godziny musi umożliwić około 20 rozmów międzymiastowych. Przeciętny czas oczekiwania na połączenie wynosi około godziny. Jednak na najbardziej obciążonych liniach, tj. do miejscowości położonych na Wybrzeżu, do Krakowa, Łodzi i Poznania, zamawiający oczekuje na rozmowę ok. 2-3 godzin”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska