Zarobki w służbach specjalnych ABW, CBA i AW w 2021 roku. Ile zarabia agent? Trwa rekrutacja. Jakie wymagania? Jakie stawki?

Sara Watrak
Sara Watrak
Praca w służbach specjalnych owiana jest tajemnicą. Jeśli jednak chcielibyście kandydować na stanowisko funkcjonariusza, mamy dobre informacje. Nie musicie mieć wyższego wykształcenia. Dla ABW czy CBA ważne są inne cechy przyszłego agenta. Sprawdźcie, jak dostać się do służb specjalnych i ile można tam zarobić. Wysokość uposażenia waha się w zależności od stopnia i zajmowanego stanowiska. Prezentujemy orientacyjne zarobki w służbach specjalnych takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne czy Agencja Wywiadu. ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>
Praca w służbach specjalnych owiana jest tajemnicą. Jeśli jednak chcielibyście kandydować na stanowisko funkcjonariusza, mamy dobre informacje. Nie musicie mieć wyższego wykształcenia. Dla ABW czy CBA ważne są inne cechy przyszłego agenta. Sprawdźcie, jak dostać się do służb specjalnych i ile można tam zarobić. Wysokość uposażenia waha się w zależności od stopnia i zajmowanego stanowiska. Prezentujemy orientacyjne zarobki w służbach specjalnych takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne czy Agencja Wywiadu. ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>Krzysztof Kapica
Praca w służbach specjalnych owiana jest tajemnicą. Jeśli jednak chcielibyście kandydować na stanowisko funkcjonariusza, mamy dobre informacje. Nie musicie mieć wyższego wykształcenia. Dla ABW czy CBA ważne są inne cechy przyszłego agenta. Sprawdźcie, jak dostać się do służb specjalnych i ile można tam zarobić. Wysokość uposażenia waha się w zależności od stopnia i zajmowanego stanowiska. Prezentujemy orientacyjne zarobki w służbach specjalnych takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne czy Agencja Wywiadu.

Zobacz wideo: Ulgi podatkowe 2021. Co możesz sobie odliczyć

Jak dostać się do służb specjalnych? Jakie wymagania w ABW?

Służby specjalne zajmują się walką z korupcją czy zorganizowaną przestępczością. Wiele z nich prowadzi rekrutację przez cały rok. Kto ma szansę na zatrudnienie?

- Z uwagi na różnorodność realizowanych zadań, poszukujemy absolwentów szkół średnich i wyższych wszystkich specjalności. Tak samo cenimy absolwentów uczelni humanistycznych i językowych, jak również technicznych i przyrodniczych. Dzięki takiemu doborowi kadr prawnicy, lingwiści i politolodzy mają unikalną szansę współpracy z technikami, inżynierami, czy chemikami przy realizacji zadań nałożonych na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - informuje ABW.

Polecamy

Aby kandydować na funkcjonariusza ABW musimy spełnić kilka warunków.

  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • korzystać z pełni spraw publicznych,
  • wykazywać nieskazitelną postawę moralną, obywatelską i patriotyczną,
  • posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
  • posiadać określone kwalifikacyjne zawodowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.
  • Poza tym kandydat musi dać rękojmię zachowania tajemnicy.

Osoba chętna do pracy w ABW, oprócz rozmowy kwalifikacyjnej, przechodzi badania psychologiczne, a także zdaje egzamin ze sprawności fizycznej. Co więcej, funkcjonariusze przeprowadzają wywiad w miejscu zamieszkania kandydata, by uzyskać opinie na jego temat.

Polecamy

Jeśli chcemy pracować w ABW, wcale nie musimy aplikować na konkretne stanowisko. Wystarczy wysłać zgłoszenie mailem. Agencja sama oceni, na jakim stanowisku możemy pracować. Niestety, proces rekrutacji może trwać nawet rok.

Warto dodać, że również w przypadku aplikacji do Agencji Wywiadu niewymagane jest wykształcenie wyższe - chyba że kandydujemy na stanowisko oficerskie. Wówczas niezbędna jest także znajomość języków obcych czy gotowość do wyjazdów.

Polecamy

Praca w CBA. Jakie wymagania?

A co z CBA? Tam również wyższe wykształcenie nie jest konieczne. Liczy się za to nieposzlakowana opinia. Jak informuje CBA, służbę może pełnić osoba, która nie była skazana za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. Musi też wykazywać się nieskazitelną postawą moralną, obywatelską i patriotyczną.

Zarobki w służbach specjalnych 2021. Jakie wynagrodzenie w ABW?

Jeśli rzucimy okiem na stawki uposażenia zamieszczone w rozporządzeniu, bez trudu zauważymy, że widełki są bardzo szerokie i zależne od stopnia uszeregowania. Najmniejsze wynagrodzenie wynosi 2000 zł, najwyższe zaś - 10,5 tys. zł.

Polecamy

Według portalu wynagrodzenia.pl mediana, czyli wartość środkowa, wynagrodzeń na stanowisku "funkcjonariusz służb specjalnych" wynosi 6590 zł brutto. - Co drugi funkcjonariusz służb specjalnych otrzymuje pensję od 5740 zł do 7280 zł - czytamy na stronie serwisu.

Około 25% osób zatrudnionych w służbach specjalnych zarabia poniżej 5740 zł brutto miesięcznie. - Na zarobki powyżej 7280 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych funkcjonariuszy - wynika z informacji portalu wynagrodzenia.pl. Warto dodać, że dane znajdujące się w serwisie gromadzi się dzięki ankietom, które wypełniają sami pracownicy.

Zarobki w Agencji Wywiadu

Wynagrodzenie otrzymywane w Agencji Wywiadu również zależy od stopnia - najmniej otrzymują szeregowi, najwięcej zaś generał brygady. Ten ostatni zarabia nawet 10,6 tys. zł.

Zarobki w CBA różnią się w zależności od stanowiska

A ile zarabia pracownik CBA? Widełki są bardzo szerokie. W naszej galerii znajdziecie wysokość stawek uposażenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk. Podane kwoty zaczerpnęliśmy z załącznika do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2016 roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie