MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasady i ulgi zmienione! Szykują się istotne zmiany dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności

redpp
Pełnomocnik rządu zajmujący się osobami niepełnosprawnymi, Łukasz Krasoń zapowiedział wprowadzenie ważnych zmian. Regulować mają one system orzekania o niepełnosprawności. Wynika to z faktu, że obecnie ten system jest uznawany za niespójny i niejednorodny. Co i dla kogo się zmieni?
  • Zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności. W rozmowie z PAP zapowiedział je Łukasz Krasoń.

  • Podział obecnego systemu orzekania jest wyraźnie niespójny, niejednorodny i powinien ulec zmianie według Łukasza Krasonia. Nieraz te same osoby w różnych jednostkach orzeczniczych tego samego szczebla otrzymują zupełnie inne klasyfikacje.

  • Pełnomocnik rządu wyraził nadzieję, że zmiany da się wprowadzić już w tej kadencji i to nie na jej koniec. Czy będzie to już w 2024 roku? To wydaje się raczej wątpliwe.

Czym ma być nowy system orzekania o niepełnosprawności?

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zapowiedział w rozmowie z PAP, że ma powstać nowy system orzekania o niepełnosprawności. Łukasz Krasoń wyraził nadzieję na to, że system ten powstałby już w tej kadencji rządu (raczej wcześniej niż pod jej koniec). Ale na czym miałoby to polegać?

Szanse na korzystne zmiany

Obecnie trwa przygotowywanie i analizowanie propozycji konkretnych zmian. Przy wsparciu partnerów społecznych były przygotowywane analizy i propozycje, które dają podwaliny pod interesujące rozwiązania. Łukasz Krasoń zaznaczył, że można w tym zakresie czerpać z rozwiązań stosowanych poza granicami naszego kraju.

Wydaje mi się, że jesteśmy w sytuacji dużo bardziej komfortowej niż pięć, czy nawet dwa lata temu. Przede wszystkim mamy na to środki z Unii Europejskiej - zauważył Łukasz Krasoń.

Mowa jest tu nawet o setkach milionów złotych, które potencjalnie mogą zostać przeznaczone na wprowadzenie oraz wdrożenie zupełnie nowego, rewolucyjnego systemu orzecznictwa w Polsce.

Problemy obecnego systemu orzekania o niepełnosprawności

W czym tkwi obecny problem aktualnego systemu orzekania o niepełnosprawności? Podział wygląda tak, że są zespoły wojewódzkie i powiatowe. Już na jednym szczeblu orzekanie jest bardzo niespójne. Łukasz Krasoń zauważył, że:

Często osoby z tą samą niepełnosprawnością, np. w województwie mazowieckim, dostają inny stopień niepełnosprawności niż osoby w podobnej sytuacji w województwie opolskim.

Jego zdaniem system powinien być scentralizowany pod względem nadzoru - właśnie przy jego stanowisku, czyli przy pełnomocniku rządu do spraw osób niepełnosprawnych. Krasoń zauważył również, że nowy system powinien opierać się o aspekty funkcjonalne, które mają umożliwiać indywidualne potrzeby konkretnych osób.

Co to miałoby oznaczać? Celem nowych rozwiązań byłoby uproszczenie systemu oraz danie ludziom poczucia dostrzegania człowieka w niepełnosprawnym.

Na kolejnych stronach galerii przedstawiamy, ile dostaną seniorzy w kwietniu! >>>

Najlepszy miesiąc na przejście na emeryturę. Otrzymasz najwy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska