MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wypłaty za nadgodziny dla sektora administracji. Oto kluczowe zmiany dla tych pracowników!

redpp
Od 2024 roku obowiązują nowe zasady związane z pracą w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, a także i w niedziele oraz święta. Przepisy te dotyczą urzędników oraz innych pracowników administracji. Te zmiany są najważniejsze!

Nowe regulacje za nadgodziny w pracy

Od początku 2024 roku obowiązują nowe zasady rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych dla pracowników administracji, a także i dla urzędników. Jest to o tyle istotne, że szerokie grono pracowników służby cywilnej jest objęte zmianami. Przepisy te pozwalają na przyznanie wynagrodzenia za pracę, która została wykonana w godzinach nadliczbowych z polecenia przełożonego.

Czas pracy w administracji - ważne zmiany

W przypadku pracowników służby cywilnej (czyli i urzędników) czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin (średnio) na tydzień w danym okresie rozliczeniowym, który nie może być dłuższy niż 4 miesiące. Specyfika pracy sprawia, że jest możliwe przedłużenie czasu pracy do np. 12 godzin na dobę, ale pomimo tego średni rozkład godzin w tygodniu nie może przekroczyć przepisowych 40 godzin. Te zmiany obowiązują już od września zeszłego roku.

System czasu pracy administracji i służby cywilnej

System zadaniowego czasu pracy w służbie cywilnej (a zatem i w administracji) może być stosowany w uzasadnionych przypadkach - uzasadnienie musi być związane z rodzajem pracy lub jej organizacją, bądź też z miejscem wykonywania pracy.

Na pisemny wniosek może być stosowany system skróconego tygodnia pracy. Jest również możliwość uruchomienia systemu pracy weekendowej. Co istotne, może być również wdrożony system zakładający pracę tylko i wyłącznie w piątki, soboty, niedziele oraz święta.

Nadliczbowa praca w porze nocnej i święta - zmiany 2024

Od 1 stycznia 2024 roku można wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych, również w nocy oraz święta i niedziele. Jednak rekompensata przysługuje wyłącznie przy wyraźnym poleceniu przełożonego. Inaczej nie otrzymamy środków.

A co przysługuje pracownikowi?

Za pracę w czasie nadliczbowym przysługuje:

  • czas wolny w takim samym wymiarze, albo

  • dodatkowe wynagrodzenie.

W przypadku pracy poza systemem weekendowym za pracę w niedzielę przysługuje dzień wolny w najbliższym tygodniu. W przypadku pracy w święto przysługuje inny dzień wolny lub też wynagrodzenie za dodatkowo przepracowany czas.

Co z uprawnieniami rodzicielskimi i ciążą w urzędach?

W przypadku kobiet w ciąży oraz pracowników administracji sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki bądź też opiekujących się dziećmi do 8. roku życia nie można zlecić wydłużenia pracy do 12 godzin bez wcześniejszej zgody ze strony pracownika. Podobnie bez zgody nie można zlecić pracy w weekend, w nocy lub w godzinach nadliczbowych.

Wypłata rekompensaty

W terminie 14 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego powinno się złożyć wniosek o wypłacenie wynagrodzenia tytułem rekompensaty np. za pracę w godzinach nadliczbowych lub w nocy.

Składa się to w formie pisemnej lub elektronicznej do dyrektora generalnego urzędu. Ten ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku i podjęcie decyzji.

Wiemy, ile ostatecznie będzie wynosić waloryzacja emerytur 1 marca 2024 roku! Przedstawiamy dokładne wyliczenia tego, ile emeryci zyskają w skali całego roku!

Waloryzacja wyższa niż przewidywano! To już nie prognoza. Zn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska