Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zasiłek dla bezrobotnych 2024. Komu przysługuje? Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Przyjęło się mówić o powszechności zasiłku dla bezrobotnych, ale nie każdy bez pracy może liczyć na takie wsparcie. Trzeba spełnić konkretne wymogi formalne, aby otrzymać zasiłek. Co więcej, kwota zasiłku zmienia się w zależności od stażu pracy. W 2023 roku ustalono kwotę, która ma obowiązywać do czerwca 2024 roku. Jaka jednak będzie potem stawka? Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2024 roku? Komu przysługuje wsparcie? Jakie trzeba spełnić warunki, aby uzyskać wsparcie? Wyjaśniamy!

Spis treści

Czym jest zasiłek dla bezrobotnych?

Osoby, które straciły pracę, nieraz nie z własnej winy potrzebują czasem wsparcia. Dla nich stworzono zasiłek dla bezrobotnych. Jest to forma wsparcia finansowego udzielana tym osobom bez pracy, które spełniły określone kryteria. Świadczenie to tylko tymczasowo rekompensuje utratę dochodów wynikającą z bezrobocia. Za wypłacanie zasiłku dla bezrobotnych są odpowiedzialne Powiatowe Urzędy Pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych 2024 - warunki

Przede wszystkim przyznanie zasiłku dla bezrobotnych jest zależne od braku dostępności odpowiedniej dostępności:

 • Stażu,
 • Oferty zatrudnienia,
 • szkoleń,
 • przygotowania zawodowego dla dorosłych,
 • robót publicznych,
 • prac interwencyjnych.

Dla osób, które nie mają pracy.

Skorzystanie z prawa do zasiłku dla bezrobotnych wymaga spełnienia następujących warunków: 18 miesięcy poprzedzające rejestrację w urzędzie pracy powinno zawierać w sobie co najmniej 365 dni (1 rok) bycia zatrudnionym z wynagrodzeniem wynoszącym co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, które jest objęte opłatami składkowymi na Fundusz Pracy. Nie uwzględnia się tu czasu trwania urlopów bezpłatnych, które przekraczają łącznie 30 dni.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Nabycie prawa do zasiłku wynika z sytuacji, gdy w czasie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy ana osoba rozwiązała stosunek służbowy lub stosunek pracy za wypowiedzeniem, lub też na pomocy porozumienia stron. W zasadzie wtedy zasiłek jest przyznawany po 90 dniach. Są jednak tutaj pewne wyjątki:

 • Rozwiązanie stosunku pracy lub też stosunku służbowego za wypowiedzeniem bądź na mocy porozumienia stron wynikało z racji zmiany miejsca zamieszkania;
 • Porozumienie stron wynikało z ogłoszenia upadłości, likwidacji miejsca pracy lub też redukcji zatrudnienia związanej z przyczynami związanymi z zakładem pracy;
 • Rozwiązanie umowy o pracę wynikało z postanowienia art. 55 § 11 Kodeksu pracy.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych 2024?

Obecne stawki zasiłku dla bezrobotnych zostały ustalone 1 czerwca 2023 roku i obowiązują do 31 maja 2024 roku. Warto przy tym pamiętać, że na wysokość zasiłku wpływa staż pracy. Podstawa stanowi 1 491 zł 90 gr przez pierwsze 90 dni pobierania, a potem spada do 1 tys. 171 zł 60. A jak zmienia się kwota w zależności od stażu pracy?

 • Osoba ze stażem pracy niższym niż 5 lat - otrzymuje 80% stawki podstawowej - 1 tys 192 zł 90 gr przez 90 dni, a potem 937 zł 30 gr.
 • Osoby ze stażem ponad 20 lat - 120% stawki podstawowej - przez 90 dni 1 tys 790 zł 30 gr, a potem 1 tys 405 zł 90 gr.

Osoby pracujące od 5 do 20 lat otrzymują podstawę.

Podwyżki zasiłku od 1 czerwca 2024

Zasiłek dla bezrobotnych podlega waloryzacji. Ta wyniesie 11,4%. Podstawa wyniesie więc 1661 zł 98 gr brutto przez 90 dni, a potem 1305 zł 16 gr. Z kolei:

 • Osoby pracujące do 5 lat - 1 tys 329 zł 58 gr przez 90 dni, a potem 1 tys 44 zł 12 gr.
 • Osoby pracujące do 20 lat - 1 tys 994 zł 37 gr przez 90 dni, a następnie 1 tys 566 zł 19 gr.

Dla kogo jeszcze zasiłek?

Kto jeszcze może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych? Wyjaśniamy w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska