Koronawirus - zasiłek opiekuńczy
Specustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pozwala na wzięcie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wszystko przez rozprzestrzeniającego się w Polsce koronawirusa. Specustawa generuje spore koszty dla budżetu państwa. Otóż według obliczeń - dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku kwarantanny koronawirusa to - dla tysiąca uprawnionych na przestrzeni 14 dni - koszt rzędu 1 136 000 zł, czyli ponad 1,1 mln zł.
Zasiłek opiekuńczy może być wypłacany przez maksymalny okres 14 dni
Polecamy
Zasiłek opiekuńczy, a zamknięte szkoły i przedszkola
W następujący sposób w ustawie o przeciwdziałaniu koronawirusowi opisano dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku kwarantanny placówek edukacyjnych:
W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.
Jak informuje portal BusinessInsider nie wiadomo jaki koszt mogą wygenerować pozostałe działania opisane w ustawie. Brak prognozy ogólnych kosztów wynika przede wszystkim z faktu, że "w chwili obecnej nie da się oszacować ewentualnej liczby osób zarażonych wirusem, jak i konsekwencji wynikających z wystąpienia zarażenia".
Co do zasady – na obecnym etapie – należy przyjąć, iż wydatki związane ze zwalczaniem wirusa będą finansowane w ramach planów finansowych jednostek zobowiązanych do finansowania określonych zadań, przy jednoczesnej możliwości wsparcia finansowego na podstawie dodawanych upoważnień do dokonywania przesunięć wydatków w budżecie państwa.
Koronawirus: co to za wirus?
Koronawirusy to rodzaj wirusów z rodziny Coronaviridae, których nosicielami mogą być ssaki (w tym ludzie) lub ptaki. Nazwa „koronawirus” wzięła się od specyficznej budowy wirusa, którego osłonki są „ukoronowane” charakterystycznymi strukturami. U ludzi wywołują one infekcje układu oddechowego.
Ludzki koronawirus po raz pierwszy został zidentyfikowany w latach 60. XX wieku. Od tego czasu na świecie pojawiło się 6 gatunków tego wirusa. Najcięższe choroby wywołały SARS w 2003 r., przez którego zmarło 812 osób i MERS-CoV, który od 2012 do 2017 r. spowodował śmierć 712 osób. 2019-nCoV, obecnie znany pod nazwą SARS-CoV-2, to siódmy znany koronawirus groźny dla ludzi.
Dlaczego koronawirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV) jest tak niebezpieczny?
Największe zagrożenie związane z SARS-CoV-2 wiąże się z szybkością jego rozprzestrzeniania na świecie i brakiem leku na tego koronawirusa. Objawy zakażenia koronawirusem przypominają te w przypadku grypy i obejmują:
- gorączkę,
- kaszel,
- trudności z oddychaniem,
- spłycenie oddechu.
Choroba rozwija się zwykle ok. 5-6 dni.
Zarażenie koronawirusem następuje przez kontakt bezpośredni z wydzielinami osoby zainfekowanej lub zakażonego zwierzęcia.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?