Nasza Loteria

Zasiłek z powodu koronawirusa: zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Specustawa weszła w życie. Z Ile będzie wynosić zasiłek? Zobacz!

vt
Fot. 123RF
Zasiłek z powodu koronawirusa: Prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach dot. koronawirusa. Wśród jej rozwiązań przewidziano m.in. dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców. Przysługują one w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola lub szkoły na czas kwarantanny ze względu na ogłoszenie epidemii COVID-19. W ocenie skutków regulacji podliczono, jaki byłby koszt zasiłku dla tysiąca uprawnionych osób. Oto szczegóły!

Koronawirus - zasiłek opiekuńczy

Specustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pozwala na wzięcie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wszystko przez rozprzestrzeniającego się w Polsce koronawirusa. Specustawa generuje spore koszty dla budżetu państwa. Otóż według obliczeń - dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku kwarantanny koronawirusa to - dla tysiąca uprawnionych na przestrzeni 14 dni - koszt rzędu 1 136 000 zł, czyli ponad 1,1 mln zł.

Zasiłek opiekuńczy może być wypłacany przez maksymalny okres 14 dni

Polecamy

Zasiłek opiekuńczy, a zamknięte szkoły i przedszkola

W następujący sposób w ustawie o przeciwdziałaniu koronawirusowi opisano dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku kwarantanny placówek edukacyjnych:

W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

Jak informuje portal BusinessInsider nie wiadomo jaki koszt mogą wygenerować pozostałe działania opisane w ustawie. Brak prognozy ogólnych kosztów wynika przede wszystkim z faktu, że "w chwili obecnej nie da się oszacować ewentualnej liczby osób zarażonych wirusem, jak i konsekwencji wynikających z wystąpienia zarażenia".

Co do zasady – na obecnym etapie – należy przyjąć, iż wydatki związane ze zwalczaniem wirusa będą finansowane w ramach planów finansowych jednostek zobowiązanych do finansowania określonych zadań, przy jednoczesnej możliwości wsparcia finansowego na podstawie dodawanych upoważnień do dokonywania przesunięć wydatków w budżecie państwa.

Koronawirus: co to za wirus?

Koronawirusy to rodzaj wirusów z rodziny Coronaviridae, których nosicielami mogą być ssaki (w tym ludzie) lub ptaki. Nazwa „koronawirus” wzięła się od specyficznej budowy wirusa, którego osłonki są „ukoronowane” charakterystycznymi strukturami. U ludzi wywołują one infekcje układu oddechowego.

Ludzki koronawirus po raz pierwszy został zidentyfikowany w latach 60. XX wieku. Od tego czasu na świecie pojawiło się 6 gatunków tego wirusa. Najcięższe choroby wywołały SARS w 2003 r., przez którego zmarło 812 osób i MERS-CoV, który od 2012 do 2017 r. spowodował śmierć 712 osób. 2019-nCoV, obecnie znany pod nazwą SARS-CoV-2, to siódmy znany koronawirus groźny dla ludzi.

Dlaczego koronawirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV) jest tak niebezpieczny?

Największe zagrożenie związane z SARS-CoV-2 wiąże się z szybkością jego rozprzestrzeniania na świecie i brakiem leku na tego koronawirusa. Objawy zakażenia koronawirusem przypominają te w przypadku grypy i obejmują:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • trudności z oddychaniem,
  • spłycenie oddechu.

Choroba rozwija się zwykle ok. 5-6 dni.

Zarażenie koronawirusem następuje przez kontakt bezpośredni z wydzielinami osoby zainfekowanej lub zakażonego zwierzęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Trzeba być imbecylem żeby pozwolić aby dziecko 9-12 lat rodzice byli zmuszeni zostawić same w domu. Samo się sobą zajmie prze min 9 godzin, samo skorzysta z dziennika elektronicznego , e mail, samo odrobi lekcje, zrozumie i wyśle swoje prace nauczycielowi. Praca z dzieckiem nad lekcjami 3 klasa SZP to czas ok 3 godzin, w naszym przypadku jeszcze dochodzi nauka wierszy na pamięć. Rodzice wracają z pracy, jeden po 16 drugi po 18. A oprócz przejęcia obowiązku nauczyciela rodzic ma również inne obowiązki domowe. Czy Pan Duda potrafi mi odpowiedzieć na pytanie jak i kiedy rodzic jest w stanie sprostać tym obowiązkom???

P
Patryk.

Witam.

Jestem w takiej sytuacji, że 3 tygodnie przed ogłoszeniem koronawirus rozstałem się z firmą, w której pracowałem poprzez porozumienie stron i odrazu zająłem się szukaniem następnej pracy, a kiedy ją znalazłem dostałem skierowanie na badania, zgłosiłem się do kliniki i wykonałem połowę badań czyli krew i mocz, następna wizyta i reszta badań plus orzecznik pracy wypadło mi na Poniedziałek a akurat w ten Poniedziałek pozamykali wszystkich lekarzy i nie dokończyłem badań przy czym nie udało się podpisać umowy i rozpocząć pracy. Czy w takiej sytuacji mam prawo do jakiegoś zasiłku czy jakiej kolwiek pomocy skoro nie mam srodków do życia?

G
Gość
15 marca, 20:10, Gość:

Mój syn w styczniu skończył 8 lat, to znaczy, że w tej sytuacji nie należy mi się opieka i może zostać sam w domu. Tylko jak coś mu się stanie kto za to odpowie? Państwo?

17 marca, 16:35, Gość:

No właśnie!! Ja jestem w identycznej sytuacji

19 marca, 5:53, Gość:

Ja tez

ja też

G
Gość
15 marca, 20:10, Gość:

Mój syn w styczniu skończył 8 lat, to znaczy, że w tej sytuacji nie należy mi się opieka i może zostać sam w domu. Tylko jak coś mu się stanie kto za to odpowie? Państwo?

17 marca, 16:35, Gość:

No właśnie!! Ja jestem w identycznej sytuacji

Ja tez

G
Gość

Witam. To jest paranoja!!! Zostawmy w domu dzieci powyżej ósmego roku życia i idźmy spokojnie do pracy na osiem godzin. Jak wrócimy to będziemy mieli podany ciepły obiad, posprzatane i jeszcze lekcje zadane zdalnie przez nauczyciela będą już odrobione. Chory kraj, chora ustawa, chora władza.

G
Gość

Powinno być: Nauczyciele w szkołach prowadzą lekcje przez skypa.

Uczniowie siedzą w domu i uczestniczą w lekcjach poprzez skypa. Zagrożenia epidemiologicznego prawie brak.

G
Gość
15 marca, 20:10, Gość:

Mój syn w styczniu skończył 8 lat, to znaczy, że w tej sytuacji nie należy mi się opieka i może zostać sam w domu. Tylko jak coś mu się stanie kto za to odpowie? Państwo?

No właśnie!! Ja jestem w identycznej sytuacji

G
Gość

Mój syn w styczniu skończył 8 lat, to znaczy, że w tej sytuacji nie należy mi się opieka i może zostać sam w domu. Tylko jak coś mu się stanie kto za to odpowie? Państwo?

V
VIRUS WQ R WIENIA

POWRÓT DO CZASÓW FARAONA, FILM JASNO OBRAZUJE SPRAWĘ JAK W TAMTYCH CZASACH MANIPULOWANO LUDZMI,,/

MAMY XXIw, A ZACOFANIE TO SAMO..

CORONA SKONCZY SIE JAK KIESZENIE I INNE CELE ZOSTANĄ OSIĄGNIĘTE... A TYM CZASEM WYBORY ZA PASEM

G
Gość

To że administracja i obsługa ma chodzić normalnie do pracy to jest jawne poróżnianie ludzi w jednym miejscu pracy!Dawanie ludziom do zrozumienia że są "gorszym sortem" i oni mogą być zarażeni bo w sumie czemu nie....

I
Iza

Ha ha szkoły zamknięte...dla uczniów i nauczycieli, bo pracownicy niepedagogiczni do roboty! O nich nikt nie pomyśli! Ktoś musi pracować.

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska