Zasiłek z powodu koronawirusa: zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Specustawa weszła w życie. Z Ile będzie wynosić zasiłek? Zobacz!

vt
Fot. 123RF
Zasiłek z powodu koronawirusa: Prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach dot. koronawirusa. Wśród jej rozwiązań przewidziano m.in. dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców. Przysługują one w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola lub szkoły na czas kwarantanny ze względu na ogłoszenie epidemii COVID-19. W ocenie skutków regulacji podliczono, jaki byłby koszt zasiłku dla tysiąca uprawnionych osób. Oto szczegóły!

Koronawirus - zasiłek opiekuńczy

Specustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pozwala na wzięcie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wszystko przez rozprzestrzeniającego się w Polsce koronawirusa. Specustawa generuje spore koszty dla budżetu państwa. Otóż według obliczeń - dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku kwarantanny koronawirusa to - dla tysiąca uprawnionych na przestrzeni 14 dni - koszt rzędu 1 136 000 zł, czyli ponad 1,1 mln zł.

Zasiłek opiekuńczy może być wypłacany przez maksymalny okres 14 dni

Polecamy

Zasiłek opiekuńczy, a zamknięte szkoły i przedszkola

W następujący sposób w ustawie o przeciwdziałaniu koronawirusowi opisano dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku kwarantanny placówek edukacyjnych:

W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

Jak informuje portal BusinessInsider nie wiadomo jaki koszt mogą wygenerować pozostałe działania opisane w ustawie. Brak prognozy ogólnych kosztów wynika przede wszystkim z faktu, że "w chwili obecnej nie da się oszacować ewentualnej liczby osób zarażonych wirusem, jak i konsekwencji wynikających z wystąpienia zarażenia".

Co do zasady – na obecnym etapie – należy przyjąć, iż wydatki związane ze zwalczaniem wirusa będą finansowane w ramach planów finansowych jednostek zobowiązanych do finansowania określonych zadań, przy jednoczesnej możliwości wsparcia finansowego na podstawie dodawanych upoważnień do dokonywania przesunięć wydatków w budżecie państwa.

Koronawirus: co to za wirus?

Koronawirusy to rodzaj wirusów z rodziny Coronaviridae, których nosicielami mogą być ssaki (w tym ludzie) lub ptaki. Nazwa „koronawirus” wzięła się od specyficznej budowy wirusa, którego osłonki są „ukoronowane” charakterystycznymi strukturami. U ludzi wywołują one infekcje układu oddechowego.

Ludzki koronawirus po raz pierwszy został zidentyfikowany w latach 60. XX wieku. Od tego czasu na świecie pojawiło się 6 gatunków tego wirusa. Najcięższe choroby wywołały SARS w 2003 r., przez którego zmarło 812 osób i MERS-CoV, który od 2012 do 2017 r. spowodował śmierć 712 osób. 2019-nCoV, obecnie znany pod nazwą SARS-CoV-2, to siódmy znany koronawirus groźny dla ludzi.

Dlaczego koronawirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV) jest tak niebezpieczny?

Największe zagrożenie związane z SARS-CoV-2 wiąże się z szybkością jego rozprzestrzeniania na świecie i brakiem leku na tego koronawirusa. Objawy zakażenia koronawirusem przypominają te w przypadku grypy i obejmują:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • trudności z oddychaniem,
  • spłycenie oddechu.

Choroba rozwija się zwykle ok. 5-6 dni.

Zarażenie koronawirusem następuje przez kontakt bezpośredni z wydzielinami osoby zainfekowanej lub zakażonego zwierzęcia.

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Trzeba być imbecylem żeby pozwolić aby dziecko 9-12 lat rodzice byli zmuszeni zostawić same w domu. Samo się sobą zajmie prze min 9 godzin, samo skorzysta z dziennika elektronicznego , e mail, samo odrobi lekcje, zrozumie i wyśle swoje prace nauczycielowi. Praca z dzieckiem nad lekcjami 3 klasa SZP to czas ok 3 godzin, w naszym przypadku jeszcze dochodzi nauka wierszy na pamięć. Rodzice wracają z pracy, jeden po 16 drugi po 18. A oprócz przejęcia obowiązku nauczyciela rodzic ma również inne obowiązki domowe. Czy Pan Duda potrafi mi odpowiedzieć na pytanie jak i kiedy rodzic jest w stanie sprostać tym obowiązkom???

P
Patryk.

Witam.

Jestem w takiej sytuacji, że 3 tygodnie przed ogłoszeniem koronawirus rozstałem się z firmą, w której pracowałem poprzez porozumienie stron i odrazu zająłem się szukaniem następnej pracy, a kiedy ją znalazłem dostałem skierowanie na badania, zgłosiłem się do kliniki i wykonałem połowę badań czyli krew i mocz, następna wizyta i reszta badań plus orzecznik pracy wypadło mi na Poniedziałek a akurat w ten Poniedziałek pozamykali wszystkich lekarzy i nie dokończyłem badań przy czym nie udało się podpisać umowy i rozpocząć pracy. Czy w takiej sytuacji mam prawo do jakiegoś zasiłku czy jakiej kolwiek pomocy skoro nie mam srodków do życia?

G
Gość
15 marca, 20:10, Gość:

Mój syn w styczniu skończył 8 lat, to znaczy, że w tej sytuacji nie należy mi się opieka i może zostać sam w domu. Tylko jak coś mu się stanie kto za to odpowie? Państwo?

17 marca, 16:35, Gość:

No właśnie!! Ja jestem w identycznej sytuacji

19 marca, 5:53, Gość:

Ja tez

ja też

G
Gość
15 marca, 20:10, Gość:

Mój syn w styczniu skończył 8 lat, to znaczy, że w tej sytuacji nie należy mi się opieka i może zostać sam w domu. Tylko jak coś mu się stanie kto za to odpowie? Państwo?

17 marca, 16:35, Gość:

No właśnie!! Ja jestem w identycznej sytuacji

Ja tez

G
Gość

Witam. To jest paranoja!!! Zostawmy w domu dzieci powyżej ósmego roku życia i idźmy spokojnie do pracy na osiem godzin. Jak wrócimy to będziemy mieli podany ciepły obiad, posprzatane i jeszcze lekcje zadane zdalnie przez nauczyciela będą już odrobione. Chory kraj, chora ustawa, chora władza.

G
Gość

Powinno być: Nauczyciele w szkołach prowadzą lekcje przez skypa.

Uczniowie siedzą w domu i uczestniczą w lekcjach poprzez skypa. Zagrożenia epidemiologicznego prawie brak.

G
Gość
15 marca, 20:10, Gość:

Mój syn w styczniu skończył 8 lat, to znaczy, że w tej sytuacji nie należy mi się opieka i może zostać sam w domu. Tylko jak coś mu się stanie kto za to odpowie? Państwo?

No właśnie!! Ja jestem w identycznej sytuacji

G
Gość

Mój syn w styczniu skończył 8 lat, to znaczy, że w tej sytuacji nie należy mi się opieka i może zostać sam w domu. Tylko jak coś mu się stanie kto za to odpowie? Państwo?

V
VIRUS WQ R WIENIA

POWRÓT DO CZASÓW FARAONA, FILM JASNO OBRAZUJE SPRAWĘ JAK W TAMTYCH CZASACH MANIPULOWANO LUDZMI,,/

MAMY XXIw, A ZACOFANIE TO SAMO..

CORONA SKONCZY SIE JAK KIESZENIE I INNE CELE ZOSTANĄ OSIĄGNIĘTE... A TYM CZASEM WYBORY ZA PASEM

G
Gość

To że administracja i obsługa ma chodzić normalnie do pracy to jest jawne poróżnianie ludzi w jednym miejscu pracy!Dawanie ludziom do zrozumienia że są "gorszym sortem" i oni mogą być zarażeni bo w sumie czemu nie....

I
Iza

Ha ha szkoły zamknięte...dla uczniów i nauczycieli, bo pracownicy niepedagogiczni do roboty! O nich nikt nie pomyśli! Ktoś musi pracować.

Dodaj ogłoszenie