MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zastrzyk dodatkowej gotówki dla emerytów. 13 i 14 emerytura to nie wszystko! Jak seniorzy mogą otrzymać dodatkowe pieniądze?

wt
Emeryci po 60 roku życia mogą liczyć na wiele zniżek. Wystarczy spełnić kilka warunków, aby otrzymać np. nawet 500 zł dodatkowych środków. Niektórzy mogą otrzymać jeszcze więcej! Jak otrzymać zastrzyk dodatkowej gotówki? Oto szczegóły!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Emeryci po 60 roku życia mogą liczyć na wiele zniżek. Wystarczy spełnić kilka warunków, aby otrzymać np. nawet 500 zł dodatkowych środków. Niektórzy mogą otrzymać jeszcze więcej! Jak otrzymać zastrzyk dodatkowej gotówki? Oto szczegóły!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Emeryci po 60 roku życia mogą liczyć na wiele zniżek. Wystarczy spełnić kilka warunków, aby otrzymać np. nawet 500 zł dodatkowych środków. Niektórzy mogą otrzymać jeszcze więcej! Jak otrzymać zastrzyk dodatkowej gotówki? Oto szczegóły!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Dużo ulg i zniżek ustalają samorządy indywidualnie. Zauważając problem i kłopot seniorów starają się pomóc. Coraz częściej oferują seniorom lokalne ulgi i zniżki. Dlatego warto sprawdzać lokalne portale oraz pytać się w różnych miejscach, by dowiedzieć się jakie jeszcze korzyści z tytułów zniżek i ulg można uzyskać mając ponad 60 lat.

Wiele ulg i zniżek wynika z przepisów krajowych, dotyczących emerytów i rencistów oraz osób niepełnosprawnych itd. Część z nich uzależnionych jest od grup wiekowych, zwykle zaczynających się od 60. roku życia.

Waloryzacja emerytur. Jaka jest najniższa emerytura?

Jak co roku rząd musi przeprowadzić waloryzację rent i emerytur, która odbywa się zawsze w marcu. Podwyżki w przyszłym roku będą rekordowe. Powodem jest wysoka inflacja, która od miesięcy utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie. Według danych GUS z 14 września 2022 wynika, że wzrost cen przyspieszył do 17,2% rok do roku. Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wynosi 1338,44 zł. Koszt waloryzacji emerytur oraz wypłat 13. i 14. emerytury w tym roku to około 43 miliardów złotych. Sama waloryzacja kosztowała budżet 14,7 mld zł.

Emerytury w Polsce. Dodatek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest osobie, która jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. W takich przypadkach przyznawany jest na wniosek i orzeczenie lekarza potwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy. Wypłacany jest również wszystkim osobom, które ukończyły 75 lat.

Przysługuje on osobom, które mają prawo do emerytury lub renty i wynosi 256, 44 zł.

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny? Dodatek pielęgnacyjny przyznamy osobie, która:

 • jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji
 • ukończyła 75 lat.

Kiedy ZUS przyznaje dodatek pielęgnacyjny z urzędu?

Gdy osoba ukończy 75 lat, nie musi składać zaświadczenia o stanie zdrowia. Sami z urzędu przyznają prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Będzie on wypłacany wraz z emeryturą.

Od 1 marca 2022 r. kwoty dodatków i świadczeń wyniosą:

 • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 384,66 zł
 • dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego - 256,44 zł

Od 1 marca 2022 r. kwoty dodatków i świadczeń wyniosą:

- dodatek pieniężny do renty inwalidy wojennego - 981,81 zł.

Dodatek wyłączony jest od potrąceń i egzekucji realizowanych ze świadczeń emerytalno-rentowych.

Wniosek można złożyć:

 • osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu)
 • za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego
 • w formie dokumentu elektronicznego przez PUE.

Dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie - 256,44 zł

Dodatek za tajne nauczanie to rodzaj świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty, która w czasie okupacji prowadziła tajne nauczanie lub przed 1 września 1939 r. nauczała w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych - 256,44 zł.

Dodatek osłonowy dla emerytów. Ile wynosi?

Dodatek osłonowy jako część tarczy antyinflacyjnej został stworzony po to, aby pomóc uporać się z szalejącą inflacją osobom o najniższych dochodach i zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wypłaty dla seniorów nie zostały ostatecznie pomniejszone.

Dodatek osłonowy dla emerytów. Ile wynosi?

Wysokość dochodu przypadająca na członka gospodarstwa domowego jest kryterium decydującym o przyznaniu oraz wysokości dodatku osłonowego. Jego kwota w skali roku może wynosić do:

 • 400 zł dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie,
 • 600 zł dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie,
 • 850 zł dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie,
 • 1150 zł dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Zasiłek celowy na leki czy żywność

Zasiłek celowy może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, ogrzewania, w tym opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska