Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zjedz jak Kopernik. Toruńskie restauracje przygotowały specjalną ofertę dań z czasów najsłynniejszego torunianina

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Jakub Zając, kucharz w Monce
Jakub Zając, kucharz w Monce
Z okazji 550. urodzin najsłynniejszego torunianina szefowie kuchni z wybranych restauracji przygotowali specjalne dania inspirowane przepisami z XVI wieku. Zjedz jak Kopernik to jedno z wydarzeń, które odbywa się w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Co przygotowano i co jadano w tamtejszych czasach?

Renesansowa kuchnia

Kuchnia epoki renesansu jest bardzo bogata i zróżnicowana. Wyjaśnia to prof. Jarosław Dumanowski, który dwa lata temu, wraz ze Swietłaną Bułatową, odnalazł, opracował i wznowił najstarszą polską książkę kucharską „Kuchmistrzostwo” z 1540 roku. Jej kopia pochodzi z XVIII wieku. Przez wiele lat uważana była za zaginioną, dziś natomiast stanowi świetne źródło historyczne i to dzięki niej wybrani szefowie kuchni z Torunia mogli przygotować specjalne staropolskie dania.

– Kuchnia epoki renesansu była bogata w produkty śródziemnomorskie – opowiada prof. Jarosław Dumanowski w rozmowie z Nowościami. – Łączono wiele smaków. Używano wielu przypraw, takich jak szafran, pieprz, cynamon czy cukier trzcinowy – dodaje.

Renesansowa dieta oparta była także na tzw. dietetyce humoralnej, czyli równoważeniu smaków i diety, w której humor decydował zarówno o zdrowiu, jak i o chorobie człowieka. Lekarstwem na wszelkie dolegliwości miała być właśnie dieta, która zapewniała równowagę i dawała siłę na kolejne lata.

Warto przeczytać

Staropolskie smaki

Staropolska kuchnia łączona była z postem, dlatego dominowały w niej ryby, unikano natomiast nabiału, choć tworzono dla niego zastępstwa, np. mleko migdałowe czy tzw. ser z migdałów (coś jak dzisiejszy marcepan).

– Elity jadały w sposób bardzo zróżnicowany – mówi Jarosław Dumanowski. – Nie brakowało produktów egzotycznych, ale i też charakterystycznych dla polskich terenów. Pojawiało się sporo dziczyzny, serwowano np. bobry czy minogi, czyli ryby, które dziś są pod ochroną. Tworzono bardzo zaskakujące połączenia – wyjaśnia.

Bardzo popularnymi daniami były galareta z korzennym posmakiem czy kura na grzankach. Gustowano także, jak nazywa to prof. Dumanowski, staropolskim burgerze, czyli kanapce zrobionej z grzanek i „steka” z kurczaka. Często wybierano również kurczaka w miodzie. Każda z potraw była mocno doprawiona, nierzadko łączono ostre smaki z tymi słodkimi.

Gdzie i do kiedy można posmakować dań?

Renesansowe dania można skosztować od 11 do 17 września w pięciu lokalnych restauracjach:

  • Restauracja Monka, ul. Piekary 2,
  • Restauracja Esencja, ul. Szpitalna 4,
  • Restauracja 4 Pory Roku, ul. Przedzamcze 6,
  • Restauracja Hotelu Filmar, ul. Grudziądzka 39/43,
  • Hotel Karczma Spichrz, ul. Mostowa 1.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska