- Pomysł na nietypową bryłę sali koncertowej na Jordankach powstał z mojej ogromnej fascynacji toruńskim gotykiem. Zauroczył mnie szczególnie kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Toruniu - mówi Fernando Menis, hiszpański architekt. - Inspiracją był również pierścień murów obronnych, które w różnych częściach starówki prezentują się zupełnie inaczej. Staraliśmy się nawiązać do starego miasta, prezentując nowoczesne ujęcie nie tylko esencji toruńskiego gotyku, ale nawet tego, co było w Toruniu jeszcze na długo przed gotykiem.
W 2008 roku koncepcja Fernando Menisa zyskała uznanie jurorów międzynarodowego konkursu architektonicznego. Wybrano ją spośród 22 nadesłanych propozycji. Do budowy sali przystąpiono w kwietniu 2013 roku. Prace zakończyły się pod koniec 2015 roku. W grudniu odbyły się pierwsze imprezy.
Budynek - dzięki nowatorskiemu zastosowaniu pięciu ruchomych sufitów pozwalających zapewnić zmienną akustykę - umożliwa organizację różnego rodzaju wydarzeń - od koncertów po spektakle i konferencje.
Fernando Menis jest profesorem Uniwersytetu Europejskiego na Wyspach Kanaryjskich. Po ukończeniu studiów architektonicznych w Barcelonie najpierw wspólnie z dwójką partnerów założył „Artengo-Menis-Pastrana”, a od 2004 roku rozpoczął własną działalność pod szyldem „Menis Arquitectos”. Pracuje z międzynarodowym zespołem, w którym są także Polacy.
Hołduje surowym architektonicznym formom nawiązujących do kształtów natury. Najczęściej wykorzystuje w swoich pracach drewno, kamień oraz beton. Zaprojektował również między innymi Centrum Artystyczno-Kongresowego „Magma” na Teneryfie i Audytorium w Los Llanos na wyspie La Palma.
Projekt toruńskiej sali na Jordankach otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie jako najlepszy kulturalny projekt przyszłości. Co ciekawe ,60 proc. kubatury całego obiektu znajduje się pod ziemią.
Czytaj o wszystkich laureatach:
Dzięki niej cała Krobia czyta książki
Rok 2015 należał do Olgi Bołądź
Po ciężkich przejściach, ale z dobrą przyszłością
Odważny skok na bardzo głęboką wodę, pełną przeszkód kryjących się pod powierzchnią
Pomaga ludziom, których życie nie jest usłane różami
Kultura Złota Kareta dla Fernando Menisa za salę na Jordankach
Srebrna Kareta dla kolarskiej mistrzyni
Połączył siły najlepszych didżejów z toruńskimi symfonikami
Złota Kareta dla rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Anioł „Nowości” dla Jana Wyrowińskiego, działacza opozycji i wieloletniego parlamentarzysty