MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Będzie trudniej?

Sara Watrak
Sara Watrak
Szykujesz się do egzaminu na prawo jazdy? Koniecznie to przeczytaj! Od września zmienią się warunki organizacji egzaminów dla kandydatów na kierowców. Poza tym przypominamy, że w czerwcu w życie weszły nowe przepisy ruchu drogowego, dotyczące m.in. pierwszeństwa pieszych. Warto o nich pamiętać podczas egzaminu, by nie zaliczyć kosztownej wpadki.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szykujesz się do egzaminu na prawo jazdy? Koniecznie to przeczytaj! Od września zmienią się warunki organizacji egzaminów dla kandydatów na kierowców. Poza tym przypominamy, że w czerwcu w życie weszły nowe przepisy ruchu drogowego, dotyczące m.in. pierwszeństwa pieszych. Warto o nich pamiętać podczas egzaminu, by nie zaliczyć kosztownej wpadki.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Krzysztof Kapica
Szykujesz się do egzaminu na prawo jazdy? Koniecznie to przeczytaj! Od września zmienią się warunki organizacji egzaminów dla kandydatów na kierowców. Poza tym przypominamy, że w czerwcu w życie weszły nowe przepisy ruchu drogowego, dotyczące m.in. pierwszeństwa pieszych. Warto o nich pamiętać podczas egzaminu, by nie zaliczyć kosztownej wpadki.

Zobacz wideo: Pracownicy Biedronki nie chcą pracować w niedziele.

Zdajesz egzamin na prawo jazdy? O tym musisz pamiętać!

Nowe przepisy ruchu drogowego to coś, co muszą mieć na uwadze nie tylko kierowcy, lecz także kursanci, których czeka egzamin na prawo jazdy. Jedna pomyłka może ich słono kosztować. Na uwagę kursantów w szczególności zasługuje przepis, który wszedł w życie 1 czerwca. Według nowych reguł pieszy ma pierwszeństwo jeszcze przed przejściem dla pieszych, nie zaś dopiero na "zebrze".

- Zauważamy, że znaczna część kierowców zaczęła stosować się do nowych przepisów, choć niestety nie wszyscy - przyznaje Krzysztof Janiszewski, wykładowca i instruktor związany z toruńską szkołą jazdy "Rajder". Z tego też powodu nauczanie nowych przepisów stwarza trochę problemów, bo wielu kierowców nadal prowadzi "po staremu", dając zły przykład kursantom.

Czytaj także

Krzysztof Janiszewski twierdzi jednak, że wejście w życie przepisu, który dotyczy pierwszeństwa pieszych jeszcze przed pasami, nie będzie miało raczej zbyt wielkiego wpływu na samą zdawalność egzaminów. - Słyszałem o pojedynczych przypadkach niezdania - mówi. Zaznacza jednocześnie, że jeszcze przed wejściem w życie rewolucyjnych przepisów instruktorzy zwracali swoim kursantom uwagę na to, że w pobliżu przejścia dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność. Dodajmy, że zagadnienie „nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub będącemu na oznakowanym przejściu dla pieszych" zostało już wpisane do zadań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym.

Więcej zmian w kodeksie drogowym

Przepis dotyczący pierwszeństwa pieszych wchodzących na jezdnię to nie jedyna zmiana w kodeksie drogowym. Kolejna dotyczy zrównania prędkości w terenie zabudowanym. Od 1 czerwca zarówno w dzień, jak i w nocy, obowiązuje ograniczenie 50 km/h. Tej zmiany egzaminator raczej nie sprawdzi. - Egzaminy odbywają się wyłącznie za dnia - wyjaśnia Krzysztof Janiszewski. Warto jednak pamiętać o nowym limicie, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, a także by uniknąć mandatu.

Warto przeczytać

W czerwcu w życie wszedł także inny, kontrowersyjny przepis. Dotyczy on zachowania bezpiecznej odległości w czasie jazdy po autostradach oraz drogach szybkiego ruchu. Według nowego prawa powinna ona wynosić połowę aktualnej prędkości.

- W praktyce zatem jeśli ktoś jedzie 130 km/h, to powinien utrzymywać odległość 65 metrów za samochodem - tłumaczy Krzysztof Janiszewski.

Jego zdaniem przepis ten może rodzić sporo problemów i trudno go egzekwować. W pojazdach nie mamy zamontowanych liczników, które wskazują odległość od poprzedzającego nas auta i trudno nam ocenić, ile dokładnie metrów nas od niego dzieli. - Ten przepis od początku jest martwy - twierdzi toruński instruktor. Podobnego zdania jest wielu innych ekspertów. Krzysztof Janiszewski uważa, że minimalna odległość od poprzedzającego pojazdu nie powinna być wyrażona w metrach, lecz w sekundach. W wielu krajach obowiązuje zasada 3 sekund. Gdy kierowca przed nami mija np. słupek, to my powinniśmy przejechać obok niego po nie mniej niż trzech sekundach. Wówczas zachowana jest bezpieczna odległość.

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi prace nad rozszerzeniem uprawnień posiadaczy prawa jazdy z kategorią B. Co zakładają zmiany? Co zyskają dzięki nim kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>

Kierowcy zyskają większe uprawnienia? Wkrótce rewolucyjna zm...

Nowe zasady organizacji egzaminów na prawo jazdy. Jest rozporządzenie ministra

We wrześniu zmienią się przepisy dotyczące również samej organizacji egzaminu na prawo jazdy. Oto najważniejsze kwestie zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 2 sierpnia:

  • W przypadku kategorii B1 i B nastąpi skrócenie przerw między kolejnymi egzaminami z 50 do 45 minut.
  • Poza tym, jeśli egzamin się nie odbył, nie wlicza się go do liczby egzaminów, które danego dnia może przeprowadzić egzaminator.
  • W rozporządzeniu czytamy też, że "w przypadku osoby z udokumentowaną opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej dysleksją dopuszcza się przygotowanie dla tej osoby przez ośrodek egzaminowania indywidualnego egzaminu w zakresie części teoretycznej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska