Klamka zapadła. Za parkowanie na starówce będzie trzeba zapłacić więcej

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Od 1 kwietnia za pierwszą godzinę postoju w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania będzie trzeba zapłacić 5 złotych. Od 1 czerwca opłaty będą pobierane także w soboty
Od 1 kwietnia za pierwszą godzinę postoju w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania będzie trzeba zapłacić 5 złotych. Od 1 czerwca opłaty będą pobierane także w soboty Jacek Smarz
Udostępnij:
Toruńscy radni przyjęli w czwartek uchwałę, która wprowadzi istotne zmiany w strefie płatnego parkowania. Tak jak już informowaliśmy, powstanie nowa - Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, a obok niej strefy A i B. Zmienią się również ceny. Za parkowanie w strefie śródmiejskiej oraz w strefie A będzie trzeba zapłacić więcej.

Klamka zapadła. Od 1 kwietnia kierowcy będą parkowali w centrum Torunia na nowych zasadach. Podczas czwartkowej sesji radni miejscy zgodzili się na powołanie obejmującej starówkę Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Poza tym tereny sąsiadujące ze starówką od północy i zachodu, mają zostać objęte Strefą A. Jej granice będą przebiegały od pl. Św. Katarzyny, wzdłuż ul. Szumana, Wałów gen. Sikorskiego, al. Jana Pawła II, dalej jej obszar będzie wyznaczał fragment Bulwaru Filadelfijskiego, oraz przyłączony decyzją radnych fragment ul. Popiełuszki od Bulwaru do Rybaków. Nie licząc tej zmiany, zachodnia i północna granica strefy będzie się pokrywała z obszarem obecnej podstrefy B. Nowa strefa B będzie natomiast obejmowała tereny między ul. Warszawską, placem św. Katarzyny, ul. Dąbrowskiego, przy Kaszowniku i ul. gen. Skrzyńskiego.

Zobacz wideo: Droższe napoje przez podatek cukrowy

Gospodarze miasta uznali, że zmiany są konieczne, ponieważ w historycznym centrum Torunia miejsca postojowe są wykorzystane w stu procentach, a kierowcy, dla których zabrakło miejsca na parkingach, często parkują w miejscach niedozwolonych. W związku z tym trzeba wprowadzić większą rotację, co wymuszą nowe, wyższe ceny. Zgodnie z przepisami, które zostały wprowadzone w całym kraju jesienią 2019 roku, maksymalna opłata za pierwszą godzinę parkowania w strefie śródmiejskiej może wynosić 0,45 procenta najniższego wynagrodzenia, czyli 12,6 zł. W Toruniu w strefie śródmiejskiej będzie to 5 złotych (do tej pory w podstrefie A za pierwszą godzinę trzeba zapłacić 3 złote). Za drugą rozpoczętą godzinę 6 złotych, za trzecią 7,2 zł i za każdą kolejną 5 zł.

Polecamy

W strefie drugiej za pierwszą godzinę będzie trzeba zapłacić 3 złote, później 3,6, 4,3 i znów 3 zł. W strefie 3 natomiast opłaty będą wynosić odpowiednio: 1,5, 1,8, 2,1 i 1,5 zł. Tak jak i teraz, możliwe będzie również parkowanie na pół godziny.

A co z miesięcznymi abonamentami?

Mieszkańcy będą musieli zapłacić 30 złotych, bez względu na strefę. Osoby z niepełnosprawnościami, bądź ich opiekunowie, zapłacą połowę tej sumy. Przedsiębiorcy będą mogli wykupić abonament w strefie 2 bądź 3 płacąc 150 lub 75 złotych.

Kolejna nowość wejdzie w życie z opóźnieniem i będzie dotyczyła tylko w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Od 1 czerwca za postój będzie tam trzeba zapłacić także w soboty.

Co w zamian?

Uchwała została przyjęta po negocjacjach jakie radni prowadzili z prezydentem.

- Udało nam się dojść do porozumienia, że podwyższanie opłat za parkingi jest sensowne wtedy, gdy oferuje się coś w zamian. Zatem będziemy się starali również obniżać ceny biletów komunikacji publicznej po to, aby pokazać, że na starówkę można dojechać także przyjaznym transportem publicznym - powiedział występując na sesji w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej radny Maciej Krużewski.

Według szacunków Urzędu Miasta wpływy do budżetu w 2021 roku z tytułu opłat w Strefach Płatnego Parkowania wyniosą 5,1 mln zł. Dla porównania w w roku 2018 do budżetu wpłynęło z tego tytułu 4,4 mln zł, w 2019 r. - 4,6 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie