MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w podstawie programowej od 1 września 2024. Co się zmienia i w jakich przedmiotach? Rozporządzenie ma być podpisane „na dniach”

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 7 lat
Zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego nastąpią już od roku szkolnego 2024/2025. Celem planowanych zmian jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania. Dowiedz się, jakie inne zmiany w podstawach programowych z poszczególnych przedmiotów planuje resort edukacji, a także kiedy rozporządzenia z nowymi treściami nauczania zostaną podpisane przez minister edukacji. Zmienią się też egzaminy: matura i egzamin ósmoklasisty.

Spis treści

Zmiany w podstawie programowej 2024/2025. Od kiedy?

Zmiany w podstawie programowej mają obowiązywać od 1 września 2024 roku. W rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego, nazywanym zwyczajowo podstawą programową, opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po konkretnym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot opisany jest osobno). Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych.

uczniowie przy tablicy
Sprawdź najważniejsze informacje o nowych podstawach programowych. freepik

– Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co – przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania – umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Po reformach treści nauczania zmieni się także matura i egzamin ósmoklasisty

Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, na antenie TVN24, odnosząc się do zmian w podstawie programowej podkreśliła, że docelowo chcą dać więcej autonomii nauczycielom. Zaznaczyła także, że od roku szkolnego 2024/2025 zmieniają się zasady zdawania matury i egzaminu ósmoklasisty.

– Chcemy, by to było na podstawie odchudzonej podstawy programowej – mówiła. – Musimy zadbać o to, by uczniowie rzeczywiście wynosili ze szkoły realną wiedzę.

Jednocześnie podkreśliła, że w przypadku matematyki „kluczowe jest, aby nauczyciel mógł powtórzyć zagadnienia”, a jeżeli chodzi o historię – jak wskazała Lubnauer – zmniejszony ma zostać zakres materiału ze starożytności.

– Rolą podstawy programowej nie jest wymieniane poszczególnych nazwisk, dat bitew – zaznaczyła.

O zmianach w egzaminach wspominał także Marcin Smolik w rozmowie opublikowanej na łamach Radia ZET:

– Czekamy [...] na nowe okrojone podstawy programowe, które zapowiedziała szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Barbara Nowacka. Jest to kluczowa zmiana, bo wpływa na to, co będzie w informatorach - które będziemy musieli wydać na nowo - oraz w egzaminach próbnych w grudniu i we wszystkich przyszłorocznych majowych arkuszach. Dla maturzystów to ogromna zmiana, bo przygotowywali się jednak do matury z zakresu całej podstawy programowej. Ale zmiana na ich korzyść, bo będą mieli mniej materiału do opanowania – mówił szef CKE.

Kiedy rozporządzenia z nowymi podstawami programowymi?

Katarzyna Lubnauer na łamach gazeta.pl przekazała również, że do końca czerwca planowane jest przyjęcie nowych rozporządzeń, które pozwolą na wprowadzenie zmian od 1 września 2024 roku. Barbara Nowacka na konferencji, która odbyła się 29 maja przekazała:

– Na dniach już je państwo zobaczycie – mówiła minister edukacji, mając na myśli nowe treści nauczania. – Trwają ostatnie szlify nad podstawami programowymi, tak żebyśmy wszyscy mogli się do nich dobrze przygotować.

Które podstawy programowe się zmienią?

Wiemy, z jakich przedmiotów zmienią się podstawy programowe.

Zmiany obejmują następujące przedmioty:

  • w szkole podstawowej w klasach IV–VIII – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
  • w liceum ogólnokształcącym i technikum – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki;
  • w branżowej szkole I stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
  • w branżowej szkole II stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, matematyka, informatyka.

Czy nowa podstawa programowa obejmuje też klasy 1-3?

Jak przekazało Ministerstwo Edukacji Narodowej, nowa podstawa programowa ma objąć jedynie szkoły podstawowej w klasach 4-8 i szkoły ponadpodstawowe: licea, technika i szkoły branżowe. Nie przewiduje się więc zmian w treściach nauczania w klasach 1-3.

Co się zmieni w podstawie programowej z poszczególnych przedmiotów?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło już projekty rozporządzeń nowych podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów na różnych etapach edukacyjnych i w różnych typach szkół. Wszystkie dokumenty wraz z wykreślonymi oraz dodanymi fragmentami są dostępne na stronie rządowej oraz w Rządowym Centrum Legislacji:

Długie rozmowy w sprawie nowych podstaw programowych

Rozmowy na temat nowych podstaw programowych rozpoczęły się w lutym 2024 roku opublikowaniem projektów zmian. Wówczas miały miejsce prekonsultacje dotyczące zmienionych treści nauczania, które mają obowiązywać w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, jak na przestrzeni poszczególnych miesięcy rozwijały się rozmowy dotyczące tego tematu:

Luty 2024: Ministerstwo Edukacji Narodowej 12 lutego opublikowało projekty zmian podstaw programowych, prezentację zmian w podstawie programowej. W dniach 19-21 lutego przeprowadzono prekonsultacje.

Marzec 2024: Analizowano nadesłane uwagi i opinii (było ich około 50 tys.).

Kwiecień 2024: Pod koniec kwietnia MEN przedstawiło projekty rozporządzeń w sprawie zmian w podstawie programowej.

Maj 2024: Konsultacje dotyczące nowych treści nauczania. Uwagi i opinie można było przesyłać do 13 maja.

Zmiany w podstawie programowej także w kolejnych latach

Resort edukacji wyjaśnił, że ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej tak, aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (LO, technikum, BS I i BS II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych.

Nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa ma wejść w życie 2 lata później – od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.

– Proponowane zmiany w podstawie programowej zostały przygotowane tak, by nie było konieczności wymiany podręczników. W roku szkolnym 2024/2025 i w latach kolejnych uczniowie będą mogli korzystać z dotychczasowych podręczników. Wydawcy przekażą nauczycielom korzystającym z ich podręczników informacje o tym, które fragmenty dotychczas wydanych podręczników wykraczać będą poza zakres uszczuplonej podstawy programowej – czytamy na stronie MEN-u.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w podstawie programowej od 1 września 2024. Co się zmienia i w jakich przedmiotach? Rozporządzenie ma być podpisane „na dniach” - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska