Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"žZemsta" była w arkuszu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Sześć egzaminów zamiast dotychczasowych trzech i język obcy, który po raz pierwszy liczy się przy rekrutacji do liceów - tak wygląda zreformowana tzw. mała matura w gimnazjach.

Sześć egzaminów zamiast dotychczasowych trzech i język obcy, który po raz pierwszy liczy się przy rekrutacji do liceów - tak wygląda zreformowana tzw. mała matura w gimnazjach.

<!** Image 3 align=none alt="Image 188634" sub="Tak wyglądała wtorkowa część humanistyczna egzaminu w toruńskim Gimnazjum nr 11 [Fot.: Grzegorz Olkowski]">O zmianach w egzaminie gimnazjalnym, które resort edukacji przygotował na kwiecień 2012, głośno było już od dawna. Zresztą o wydzielenie polskiego i matematyki z arkuszy testowych apelowali sami nauczyciele. Wczoraj stało się to faktem: trzecioklasiści napisali najpierw egzamin z historii i wos-u, a po krótkiej przerwie - z języka polskiego.

<!** reklama>- To spore wyzwanie organizacyjne. Trzeba zdążyć zebrać i zabezpieczyć jedne arkusze, a zaraz potem przygotować następne - opowiada Janusz Iwański, dyrektor Gimnazjum w Dobrzejewicach. - Samo jednak oddzielenie polskiego i matematyki od reszty przedmiotów chyba nie jest złe. W końcu będziemy dokładnie wiedzieli, jaki poziom wiedzy i umiejętności z tych dziedzin reprezentują nasi uczniowie.

Ci ostatni szli wczoraj do szkół z duszą na ramieniu. Ciążyła im głównie świadomość, że wyniki trzydniowego egzaminu gimnazjalnego zaważą na ich dalszych losach edukacyjnych. Jak będą dobre - spełnią się marzenia o najlepszym ogólniaku. Jeśli nie - trzeba będzie pójść tam, gdzie zechcą przyjąć.

- Stres był ogromny, dlatego zadbaliśmy, by uczniowie mieli wodę, a chętni herbatę. Rada rodziców zakupiła też batoniki, które dodały zdającym trochę energii - mówi Anna Mincer, dyrektor Gimnazjum nr 10 w Toruniu.

Same testy młodzież oceniła dość pozytywnie.

- Część humanistyczna przysporzyła mi trochę kłopotów, zwłaszcza zadania z historii i wos-u. Z językiem polskim było o wiele lepiej. Mieliśmy do napisania rozprawkę. Myślę, że poszła mi ona całkiem nieźle. Z matematyki czuję się mocniejszy i mam nadzieję, że ta część będzie dla mnie pomyślniejsza - tłumaczy Przemysław Kalinowski, uczeń Gimnazjum nr 6 w Toruniu.

W arkuszu z polskiego znalazły się m.in. fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry, bajka Ignacego Krasickiego oraz tekst językoznawcy - Jana Miodka.

W teście historycznym trzeba było wykazać się m.in. wiedzą o starożytności i okresie zaborów.

Dziś młodzież wypełni dwa arkusze: pierwszy z przedmiotów przyrodniczych, drugi z matematyki. W czwartek gimnazjalistów czekają testy z języków obcych.

Wyniki egzaminów gimnazjalnych znane będą w czerwcu.


Co to jest egzamin gimnazjalny?

Egzamin ten warunkuje ukończenie 3-letniego gimnazjum, a jego wyniki są brane pod uwagę przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych.

W regionie przystępuje do niego ponad 23,2 tys. trzecioklasistów z gimnazjów.

W Toruniu testy odbywają się w 32 szkołach i pisze je 2.006 gimnazjalistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska