MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20-lecie świętowało toruńskie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia [ZDJĘCIA]

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
20 lat temu powstało w Toruniu Centrum Szkolenia i Artylerii. Jubileusz świętowano w piątek 30 września.

TORUŃ NA OBCASACH – zobacz nasz nowy cykl

od 16 lat

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny. Po niej pododdziały przemaszerowały ulicami starówki na Rynek Staromiejski. Tu odbył się uroczysty apel.

Początki artylerzystów

Przypomnijmy, że początki szkolnictwa artyleryjskiego w Toruniu sięgają II Rzeczypospolitej. Od 9 grudnia 1921 roku ośrodkiem szkolenia i doskonalenia kadr artyleryjskich stał się Obóz Szkolny Artylerii w Toruniu.

1 czerwca 1923 roku, na mocy decyzji Szefa Sztabu Generalnego marszałka Józefa Piłsudskiego, powołana została Oficerska Szkoła Artylerii. W Toruniu uczelnia funkcjonowała do września 1939 roku. W latach 1923-1939 w Oficerskiej Szkole Artylerii (od sierpnia 1928 roku w Szkole Podchorążych Artylerii) wykształcono 2184 absolwentów.

Na podstawie rozkazu Naczelnego Dowódcy WP z 15 marca 1945 roku utworzono w Toruniu Oficerską Szkołę Artylerii nr 2. Do jej sformowania skierowano latem 1945 znaczną część kadry i podchorążych z OSA Nr 1 w Chełmie. Inauguracja roku szkolnego w OSA Nr 2 odbyła się 1 września 1945 roku. W okresie od jesieni 1945 do wiosny 1946 roku OSA Nr 1 działała w Olsztynie. Rozwiązano ją rozkazem Naczelnego Dowódcy WP z 18 stycznia 1946 roku, a część kadry i podchorążych włączono w skład OSA Nr 2 w Toruniu, którą przemianowano na Oficerską Szkołę Artylerii.

Polecamy

12 października 1954 roku Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu nadano imię generała Józefa Bema. Rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 21 lipca 1965 roku przemianowano uczelnię toruńską na Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii. Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 23 marca 1967 roku, Oficerska Szkoła Wojsk Rakietowych i Artylerii otrzymała status wyższej uczelni zawodowej.

Tak powstało Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

Jak podaje CSAiU, w wyniku zmian restrukturyzacyjnych po roku 1989, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów powstała Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. Józefa Bema. 30 września 2002 roku, na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej, Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. J. Bema zakończyła swoją 79-letnią działalność. Jednocześnie powołane zostało, od 1 października 2002 roku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Rozlokowano je w koszarach przy ulicy Sobieskiego 36 w Toruniu, wcześniej zajmowanych przez "osę".

CSAiU zajęło się szkoleniem kadry podoficerskiej. Jego zadania to: szkolenie rezerw osobowych, kandydatów na podoficerów wojsk lądowych, prowadzenie kursów specjalistycznych dla podoficerów oraz szkolenie specjalistów Wojsk Lądowych. Kształcenie oficerów dla potrzeb wojsk rakietowych i artylerii przejęła Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Dodajmy, że w 2002 roku, w ramach restrukturyzacji szkolenia wojskowego, w skład CSAiU weszło Centrum Szkolenia Uzbrojenia i Elektroniki. Trzecim ogniwem, które zostało dołączone, był 8. Ośrodek Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie.

CSAiU kontynuuje tradycje bojowe oraz historyczne 22 jednostek i instytucji związanych ze szkolnictwem artylerii i uzbrojenia. Od listopada 2019 roku jego komendantem jest płk Remigiusz Zieliński.

Z okazji 20-lecia CSAiU zostało uhonorowane przez władze Torunia medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia".

Polecamy nasze grupy na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska