MKTG SR - pasek na kartach artykułów

300+ złotych bez względu na wiek. Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny 2024? Zobacz szczegóły

mfred
Dodatek pielęgnacyjny wynosi ponad 300 złotych
Dodatek pielęgnacyjny wynosi ponad 300 złotych Polska Press
Dodatek pielęgnacyjny to ponad 300 złotych. ZUS wypłaca świadczenie w dwóch przypadkach. Jakich? Co trzeba zrobić, by pieniądze trafiały na konto? Sprawdź!

Dodatek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co miesiąc seniorzy do swych świadczeń mogą otrzymywać dodatkowe pieniądze. Jakie kryteria trzeba spełnić, by dodatek pielęgnacyjny wpływał na konto?

Dodatek pielęgnacyjny może zostać przyznany osobom, które mają prawo do świadczeń emerytalno-rentowych, a więc pobierają emeryturę lub rentę. To podstawowe kryterium.

Świadczenie należy się w dwóch przypadkach. Może otrzymać je emeryt lub rencista, który jest całkowicie niezdolny do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub osoba, która ukończyła 75 lat.

Jak uzyskać dodatek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny zostanie przyznany na wniosek zainteresowanego, jeśli lekarz orzecznik ZUS w orzeczeniu stwierdzi, że osoba jest całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystencji. W tym przypadku potrzebne jest zaświadczenie o stanie zdrowia. Wypełnić należy druk OL9, który znajdziemy na stronie ZUS.

Takie zaświadczenie wypełnia lekarz prowadzący nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym złożony zostanie wniosek o dodatek.

Dodatek przyznany z urzędu

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z osobami, które ukończyły 75 lat. Wtedy dodatek przyznawany jest automatycznie. Osoby, które ukończyły 75 lat nie muszą wypełniać wniosku. ZUS wypłaca dodatek wraz z emeryturą.

Zdarza się, że ZUS nie przyzna dodatku pielęgnacyjnego. Dzieje się tak, gdy osoba przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny podlega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  Od 1 marca 2024 roku świadczenie to wynosi 324,39 zł.

Ważne!  Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego – przyznanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – nie przysługuje jeśli masz ustalone prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. Jeśli jesteś uprawniony do zasiłku pielęgnacyjnego i ZUS przyznał Ci dodatek pielęgnacyjny powinieneś niezwłocznie powiadomić o tym właściwy organ, który wypłaca Ci zasiłek pielęgnacyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska