Abonament RTV 2020: opłaty RTV. Jakie są kary KRRiT? Jakie zmiany w abonamencie? Ile osób nie płaci abonamentu RTV? Sprawdź

vt
Abonament RTV: jakie będą obowiązujące stawki abonamentu RTV w 2020 roku? Czy będą zmiany w opłatach? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła nowe rozporządzenie w sprawie opłat za abonament RTV na 2020 rok. Okazuje się, że ich wysokość pozostaje bez zmian. Wiadomo, że abonament RTV na razie nie zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną dołączoną do rachunku za prąd. Należy pamiętać, że nie oznacza to, że nie trzeba go płacić. Kto może liczyć na zniżki w opłatach abonamentu RTV i jakie? Ile zapłacimy za odbiornik radiowy, a ile za radio i telewizor razem w 2020 roku? Sprawdź.

Według najnowszych danych zaprezentowanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji tylko 31 proc. gospodarstw domowych opłaca abonament radiowo-telewizyjny. Natomiast na 96,4 proc. gospodarstw domowych posiadających odbiorniki telewizyjne, tylko u połowy z nich telewizor lub radio są zarejestrowane.

Abonament RTV 2020 - jak nie płacić kary? Sprawdź

KRRiT zwróciła też uwagę, że wysokość wpływów za abonament RTV nie jest wystarczająca do wywiązania się przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji z obowiązków ustawowych pełnienia misji publicznej.

W związku z tym KRRiT uznaje, że aby spółki mogły realizować zadania misyjne niezbędna jest nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych. Konieczne jest też zapisanie stałej kwoty w budżecie, która równoważyłaby utracone wpływy z abonamentu z tytułu różnego rodzaju zwolnień - stwierdzono w stanowisku KRRiT.

Abonament RTV 2020 - opłaty. Jakie zmiany?

 • Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
 • Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Abonament RTV 2020. Jak i kiedy płacić?

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25. dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A. W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia jednostki Poczty Polskiej nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.

POLECAMY: Policyjna Mapa śmiertelnych wypadków. Jest aktualizowana codziennie. Przybywa tragicznych miejsc w regionie

Abonament RTV 2020. Rejestracja odbiorników

Rejestracji odbiorników rtv dokonuje się w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego (Poczty Polskiej SA), w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.

Nadal będą obowiązywać zniżki dla tych abonentów, którzy zdecydują się na uiszczenie opłaty z góry za więcej niż jeden miesiąc - informują przedstawiciele KRRiT. Tak więc za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego opłaty wyniosą: 44,05 zł za dwa miesiące z góry, 65,35 zł za trzy miesiące z góry, 129,40 zł za sześć miesięcy z góry oraz 245,15 zł za rok z góry. Z kolei stawki za korzystanie z odbiornika radiofonicznego w 2020 roku wynoszą: 13,60 zł za dwa miesiące z góry, 20,15 zł za trzy miesiące z góry, 39,90 zł za sześć miesięcy z góry oraz 75,60 zł za rok z góry.

Abonament RTV 2020 - stawki

Opłata za użytkowanie odbiornika radiofonicznego

 • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - miesiąc 7,00 zł
 • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - dwa miesiące 13,60 zł
 • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - trzy miesiące 20,15 zł
 • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - sześć miesięcy 39,90 zł
 • Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - za rok 75,60 zł

Opłata za użytkowanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

 • Abonament RTV 2020 - jeden miesiąc 22,70 zł
 • Abonament RTV 2020 - dwa miesiące 44,05 zł
 • Abonament RTV 2020 - trzy miesiące 65,35 zł
 • Abonament RTV 2020 - sześć miesięcy 129,40 zł
 • Abonament RTV 2020 - rok 245,15 zł

[b]POLECAMY: Apteka całodobowa w Toruniu: apteki otwarte 24 h na dobę. Gdzie kupić leki?

Abonament RTV 2020. Zwolnienia i umorzenia opłat abonamentowych

Osobami uprawnionymi do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in.:

 • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

POLECAMY: Pogoda na wakacje 2019: długoterminowa, amerykańska prognoza pogody na lato!

UWAGA - co zrobić by uzyskać zwolnienie z abonamentu RTV?

Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie (pobierz wzór oświadczenia). Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.

Umarzanie lub rozkładanie na raty zaległości w opłatach abonamentowych Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek abonenta-dłużnika, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.

Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych można złożyć na elektroniczną skrzynkę podawczą za pośrednictwem platformy ePUAP2 (wymagany jest ważny kwalifikowany podpis cyfrowy, bądź profil zaufany), osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub drogą pocztową na adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Departament Budżetu i Finansów Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa.

Abonament RTV 2020. Kara za niepłacenie

Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty czyli 680,10 zł. KRRiT odnotowuje w 2017 r. nieznaczny wzrost liczby zarejestrowanych odbiorników radiowo-telewizyjnych w stosunku do roku poprzedniego. Pod koniec kwietnia zarejestrowanych było 6,9 mln abonentów, z czego 3,5 mln było zwolnionych z opłat. Jednak z pozostałych 3,4 mln jedynie 1,4 mln terminowo opłacało abonament. Ponad 6 procent wzrosła liczba osób wnoszących opłatę za rok z góry. Do 19 maja 2017 roku KRRiT przekazała spółkom publicznej radiofonii i telewizji wpływy abonamentowe w wysokości 398 mln zł. Jest to 62, 8 procent kwot przewidzianych na 2017 rok, czyli prawie 32 miliony więcej niż się spodziewano.

Abonament RTV. Ile osób nie zapłaciło w 2019 roku?

Od stycznia do sierpnia Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mogły złapać już ponad 9,5 tys. osób, które nie zarejestrowały telewizora i nie płacą abonamentu. Według szacunków money.pl od stycznia do sierpnia mogło to być nawet ponad 9,5 tys. osób. Łączna wysokość kar to 6,5 mln zł.

Z danych money.pl wynika, że od stycznia do sierpnia Polacy zapłacili 543 mln za abonament, 4,9 mln zł odsetek za spóźnioną wpłatę abonamentu oraz 6,5 mln zł kar za używanie niezarejestrowanego odbiornika. W sumie 554 mln zł.

Najwięcej kar dostali mieszkańcy województwa pomorskiego. Ukaranych tutaj według naszych szacunków było 1932 osób. W sumie zapłacili 1,3 mln zł kar. Na drugim biegunie jest województwo lubuskie. Tutaj kontrolerzy złapali ledwie 19 osób. Wpłaciły one 13 tys. zł. W kujawsko-pomorskin abonamentu nie zapłaciły 297 osób.

Inwestycje ojca Rydzyka w Porcie Drzewnym

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

R
Rosa Lynn

Witam, zmarnowałem tyle czasu z fałszywymi pożyczkodawcami, a na koniec miałem na myśli Roberta Jamesa, który w końcu uśmiechnął się do mnie, polecam wszystkim, aby złożyli od nich wniosek o pożyczkę i byli również szczęśliwi.

Skontaktuj się z nimi przez e-mail: stabicloanfinance0@gmail.com lub whatsapp 17246020781

G
Gość

Witam, zmarnowałem tyle czasu z fałszywymi pożyczkodawcami, a na koniec miałem na myśli Roberta Jamesa, który w końcu uśmiechnął się do mnie, polecam wszystkim, aby złożyli od nich wniosek o pożyczkę i byli również szczęśliwi.

Skontaktuj się z nimi przez e-mail: stabicloanfinance0@gmail.com lub whatsapp 17246020781

G
Gość
5 marca, 00:11, Bruce Davids:

Witam wszystkich, czy obecnie znajdujecie się w poważnym kryzysie finansowym. Czy potrzebujesz pożyczki? Czy Bank odrzucił cię i chcesz pożyczki, która zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby? - Nie ma problemu. Bez względu na sytuację finansową. Możemy zaoferować kredyty hipoteczne, kredyty komercyjne, kredyty prywatne i kredyty wyłącznie na cele edukacyjne.? Nie szukaj więcej, ponieważ możemy pomóc Ci zabezpieczyć to, czego potrzebujesz.

Pytania / wsparcie? - E-mail (ferratum.loans@gmail.com) (ferra_tum@outlook.com) i otrzymaj odpowiedź w ciągu kilku godzin.

Możemy pomóc Ci w pożyczce w wysokości od 5000 do 200 milionów USD w celu rozwiązania twoich problemów finansowych przy bardzo niskim 3% oprocentowaniu na okres od 1 do 30 lat (12-360 miesięcy). Ten program finansowania pozwala klientowi cieszyć się niską spłatą odsetek w czasie trwania pożyczki po zabezpieczeniu z nami pożyczki. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

Chcielibyśmy usłyszeć od ciebie! Jeśli masz wątpliwości lub chcesz wyjaśnić, napisz do nas na adres

E-mail: ferratum.loans@gmail.com

E-mail: ferra_tum@outlook.com

szukaj dalej głupszych od siebie kretynie.

G
Gość

"Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty czyli 680,10 zł." - To kłamstwo,właśnie dostałam z US egzekuję i jest za 58 miesiecy. 1.687 zł

A
Ala

Co tak rozświetla w okolicach ulicy Grunwaldzkiej? UFO? Szok. Strasznie daje po oczach.

R
Ruda

Przepraszam , komu mogę zgłosić sąsiada , który posiada niezarejestrowany odbiornik?

A
Ala

Polecam stronę ultra-cda . pl Znajdziesz tutaj wszystkie najnowsze filmy z 2020roku i seriale w dobrej jakości oraz z lektorem. Wystarczy sie zarejestrować ;)

Właśnie biorę się za 365 dni a później gra o tron

M
Menrox

Żadnej umowy nie widziałem i nie podpisywałem, więc moich pieniędzy też nie zobaczą.

G
Gość
30 grudnia, 15:18, Gość:

I coo może mam jeszcze tm złodzieja płacić za abonament,, taki [wulgaryzm]😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡za co,, za [wulgaryzm] reklamy??? Bo co włączę tv to zawsze na każdym programie reklamy,, no moja odpowiedź [wulgaryzm] wam w dupe 😡😡

30 grudnia 2019, 20:12, Gość:

to wyrzuć telewizor ..na całym świecie się płaci tylko taki Janusz ma problem ..

Masz coś z bania gościu Byles już na calym świecie ze wiesz ? Po drugie chyba każdy płaci Polsatowi lub cyfrze abonament to po co tym złodzieja w sejmie jeszcze raz płacić

j
ja

Czyli 32% płacących płaci za tych co nie płaca abonament,

Czyli na prawdę abonament powinien być 1/3 stawki dzisiejszej, a Państwo

pobiera jak zwykle haracz za uczciwość.

R
RYŚ

Mam 69 lat, moja renta brutto wynosi 2.374,88 Czy muszę płacić abonament RTV, kto udzieli mi wiarygodnej odpowiedzi???

L
Limak

Dzień dobry posiadam. Rentę rodzinna czy też jestem zwolniony z nie płacenia abonamentu rtv

G
Gość
30 grudnia 2019, 15:18, Gość:

I coo może mam jeszcze tm złodzieja płacić za abonament,, taki [wulgaryzm]😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡za co,, za [wulgaryzm] reklamy??? Bo co włączę tv to zawsze na każdym programie reklamy,, no moja odpowiedź [wulgaryzm] wam w dupe 😡😡

Z tego co widzę masz po prostu zryty beret. Nie płać abonamentu rtv, ale zainwestuj w lekarza - być może wyleczy cię chociaż z tych wulgaryzmów które tak eksponujesz !!! :):):)

m
mixer
19 października, 13:02, Gość:

ja niemam telewizora i tez mam placic

29 grudnia 2019, 17:55, Gość:

Ale łatwo możesz kupìć telewizor, więc jesteś jego potencjalnym posiadaczem.

Jestem potencjalnym właścicielem wielu rzeczy ale co to wnosi do dyskusji?

m
mixer

Ludzie, to jest opłata za UŻYWANIE nie POSIADANIE. W przeciwnym wypadku sklep by zbankrutował

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3