Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Atak legionelli w toruńskich szkołach. Sytuacja jest rozwojowa. Znamy stanowisko dyrekcji szkół i prezydenta Torunia

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Legionella w toruńskich szkołach ciąg dalszy. Jest stanowisko władz i dyrekcji szkół
Legionella w toruńskich szkołach ciąg dalszy. Jest stanowisko władz i dyrekcji szkół SłAwomir Kowalski / Polska Press
Temat legionelli przybiera na sile. Wczoraj informowaliśmy czytelników „Nowości”, że w czterech kolejnych szkołach badania wykazały obecność bakterii. Oficjalne stanowiska szkół i informacje skierowane do rodziców pojawiły się dopiero po medialnej interwencji.

Legionella w toruńskich szkołach – ciąg dalszy

Bakterie legionelli potwierdzono łącznie w pięciu toruńskich szkołach – Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu, X Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha, III Liceum Ogólnokształcącym im. Samuela Bogumiła Lindego, IX Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka, V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II. W rozmowie z „Nowościami” szkoły potwierdziły, że stosują się do zaleceń wydanych przez toruńską stację sanitarno-epidemilogiczną oraz że uczniom i personelowi nie zagraża niebezpieczeństwo. Nie stwierdzono także żadnego przypadku zakażenia się bakterią.

Niemniej niepokojący był fakt, że do momentu publikacji artykułu uczniowie oraz rodzice nie otrzymali oficjalnej informacji o tym, że przeprowadzano badania, ani tym bardziej że stwierdzono przekroczenie ogólnie przyjętych norm. Rodzice, z którymi udało nam się porozmawiać, o bakteriach legionelli w szkołach dowiedzieli się od naszej Redakcji. Poinformowali nas dziś (tj. 7.12.23), że we wtorek, 6 grudnia, od godzin późnopopołudniowych zaczęły napływać wiadomości od dyrekcji szkół, w których przedstawiono sytuację. Poniżej przedstawiamy oświadczenia wydane przez dyrekcję trzech liceów ogólnokształcących.

Polecamy

X LO:

Dzień dobry,
w imieniu Pana Dyrektora Michała Dąbkowskiego chciałbym poinformować, że w wyniku przeprowadzony badań próbek wody pod kątem bakterii legionelli w internacie nr I i II oraz hali sportowej (natryski) uzyskaliśmy następujące wyniki.
W internacie nr II liczba legionelli wynosiła 26 jednostek na 100 ml wody. System sieci wodnej w internacie nr II jest pod kontrolą i nie wymaga podjęcia żadnych specjalnych działań.
W internacie nr I liczba legionelli wynosiła 773 jednostki na 100 ml wody. System sieci wodnej jest skolonizowany przez bakterię legionella w stopniu średnim. W ramach działań naprawczych został przeprowadzony przegrzew wody do temperatury 73 stopni C. Ze wszystkich kranów i natrysków została spuszczona woda o temp. pow. 70 stopni co powinno wyeliminować bakterię legionelli z Internatu nr I. W chwili obecnej oczekujemy na wyniki badań powtórnych próbek wody pod kątem bakterii legionella.
W hali sportowej liczba legionelli wynosiła 1700 jednostek na 100 ml wody. System sieci jest skolonizowany przez bakterię legionella w stopniu wysokim. Od dnia uzyskania wyniku w stopniu wysokim zostały wyłączone z użytkowania natryski w hali sportowej. W ramach działań naprawczych został przeprowadzony przegrzew wody do temperatury 73 stopni C. Ze wszystkich kranów i natrysków została spuszczona woda o temp. pow. 70 stopni co powinno wyeliminować bakterię legionella z sieci wodociągowej w hali sportowej. Natryski w hali sportowej pozostaną wyłączone z użytkowania do czasu uzyskania wyniku poniżej 100 jednostek na 100 ml wody. Obecnie zgodnie z procedurą oczekujemy na wykonanie powtórnych badań próbek wody pod kątem bakterii legionella.
O wynikach przeprowadzonych powtórnych badań będziemy informować Państwa na bieżąco.
Pozdrawiam
Rafał Bruzda
Starszy inspektor ds. bhp

Polecamy

III LO:

Szanowni Państwo,
w związku z doniesieniami prasowymi na temat przekroczonych norm stężenia bakterii legionelli pragnę poinformować o wynikach badań, zaleceniach oraz podjętych działaniach w naszej szkole:
po wykonaniu badania wody pod natryskami w dniu 14.11.2023 stwierdzono obecność bakterii legionella.
W porozumieniu z Państwowym Inspektorem Sanitarnym w Toruniu jeszcze przed wydaniem oficjalnej decyzji dokonaliśmy dezynfekcji oraz w dniu 29.11.2023 r. wykonano przegrzew gorącej wody użytkowej w budynku szkoły.
Podniesiono też temperaturę wody użytkowej w szkole, kolejne badanie wody odbędzie się 12.12.2023 r.
Dyrekcja III LO w Toruniu

V LO:

Drodzy Rodzice,
W wyniku przeprowadzonych przez szkołę badań jakości wody wykryto przekroczenie norm stężenia bakterii legionelli w ciepłej wodzie w natryskach przy sali gimnastycznej. Prysznice zostały wyłączone z użytkowania i niezwłocznie podjęto kroki interwencyjne w celu wyeliminowania potencjalnego zagrożenia. W ubiegłym tygodniu wykonano dezynfekcję systemu poprzez płukanie instalacji przez firmę PGE Toruń. Oczekujemy na wykonanie powtórnych badań, które nastąpią w przyszłym tygodniu, a do czasu otrzymania pozytywnych wyników natryski będą nadal wyłączone z użytku.
Z poważaniem,
Marcin Olszewski
dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu

Stanowisko prezydenta miasta Torunia
Informacja o bakteriach legionelli w toruńskich placówkach dotarła także do władz miasta. Na czwartkowej konferencji w Urzędzie Miasta, co prawda dotyczącej budowy osiedla TTBS na Glinkach, spytano o legionellę prezydenta miasta Torunia, Michała Zaleskiego.

– Wczoraj dotarły do nas informacje, zobowiązaliśmy dyrektorów i dyrektorki szkół do przestrzegania norm sanitarnych, także do tego, by przeprowadzić czynności, które należy wprowadzić w tego typu sytuacjach – mówił Michał Zaleski. – Tam, gdzie może być dostęp do ciepłej wody, odizolowano pomieszczenia – zapewnił.

Wciąż jednak nie wiadomo, czy inne toruńskie placówki zostaną poddane badaniom. Niemniej sytuacja wydaje się pod kontrolą. Szkoły stosują się do zaleceń i przede wszystkim są w kontakcie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w Toruniu. Żaden uczeń ani żaden pracownik szkoły nie został zakażony bakterią. Sprawie wciąż będziemy się przyglądać, by sprawdzić, jak sytuacja się rozwija i czy inne placówki zostały objęte badaniami.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska