Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

PILNE! Legionella w czterech kolejnych szkołach w Toruniu. Jaka decyzja władz?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Niedawno informowaliśmy Czytelników Nowości, że w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu stwierdzono legionellę. Dziś okazuje się jednak, że nie jest to jedyna placówka, w której pojawiła się groźna dla zdrowia bakteria.

Kolejne szkoły z legionellą

Legionellę w listopadzie br. stwierdzono w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu. To była pierwsza placówka, w której odnotowano zbyt wysokie stężenie bakterii. Uzyskane wówczas wyniki wykazały, że w armaturze prysznicowej w szatniach przekroczono normę. Dzięki konsultacjom z toruńską stacją sanitarno-epidemiologiczną podjęto natychmiastowe działania, które odizolowały pomieszczenie. Szkoła niezwłocznie wymieniła dysze oraz przeprowadziła dezynfekcję termiczną. Znacząco podniesiono temperaturę węzła ciepłowniczego. Zlecono także powtórzenie badań i ograniczenie dostępności do pryszniców dla uczniów do momentu uzyskania prawidłowego wyniku.

Na Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu się jednak nie skończyło. Jak informuje rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Stacjonarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy badania wody wykazały obecność także w X Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha, III Liceum Ogólnokształcącym im. Samuela Bogumiła Lindego, IX Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka, V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II. Na zlecenie Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu niezwłocznie podjęto także działania interwencyjne zmierzające do redukcji liczby bakterii w placówkach, czyli:

  • wyłączenie natrysków z użytkowania,
  • czyszczenie i dezynfekcja systemu wody ciepłej,
  • doprowadzenie jakości wody do zgodnej z wymogami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U z 2017r. poz. 2294),
  • przeprowadzenie badania jakości wody ciepłej zgodnie z procedurami i częstotliwością zawartą w ww. rozporządzeniu,
  • dokonanie przeglądu technicznego sieci.

Na pytanie, czy planowane są badania w kolejnych toruńskich szkołach rzecznik prasowy WSSE w Bydgoszczy nie odpowiedział. Nie wskazał także daty kolejnych badań w placówkach, w których stwierdzono obecność legionelli.

Dezynfekcja i wymiana armatury

Placówki potwierdzają, że są w stałym kontakcie z toruńskim sanepidem. Szkolne prysznice zostały wyłączone z dostępności dla uczniów i nauczycieli. Stosują się do wytycznych postawionych przez toruńską stację sanitarno-epidemiologiczną. Trwają tam także działania naprawcze i dezynfekcyjne, zdemontowano baterie z perlatorami, trwa wymiana baterii prysznicowych oraz przegrzew instalacji wody ciepłej połączony z płukaniem, co pozwoli na wyeliminowanie bakterii, po uprzednim badaniu próbek wody pod kątem mikrobiologicznym. W żadnej ze szkół nie odnotowano przypadku zakażenia bakterią wśród personelu bądź uczniów.

– Potwierdzamy, że doszło do stwierdzenia obecności bakterii legionelli w naszym liceum – mówił dyrektor III LO, Andrzej Więckowski. – Nasz pracownik gospodarczy współpracuje z toruńską stacją sanepidu. Uczniowie są bezpieczni, to na pewno.

– Wszelkie działania zostały podjęte – potwierdziła pracownica sekretariatu X LO. – Nasza placówka została objęta opieką sanepidu. Stosujemy się do wydanych zaleceń.

Legionella w szkołach w Toruniu. Co na to rodzice?

Udało nam się jednak skontaktować także z rodzicami uczniów trzech toruńskich szkół – III LO, V LO oraz X LO. Są zaskoczeni sytuacją, a o stwierdzeniu bakterii w wodzie dowiedzieli się od naszej Redakcji.

– Nie dostałam żadnej informacji o tym, że w szkole stwierdzono legionellę – mówi mama ucznia uczęszczającego do X LO. – Wczoraj pojawiła się informacja o przeprowadzeniu próbnych matur, przypomnienie o czarnym długopisie. Nic więcej.

– Coś wspominano o przegrzewie wody, ale nie dostałem konkretnej wiadomości, że prowadzono badania pod kątem legionelli, a co gorsza, że potwierdzono obecność – opowiada tata ucznia uczęszczającego do V LO.

– Nie wiedziałam – przyznaje mama uczennicy uczęszczającej do III LO. – Nie widziałam, żadnej informacji w dzienniku elektronicznym czy w szkole. Córka także nie wspominała, że w szkole coś się dzieje.

Sprawie wciąż będziemy się przyglądać i powrócimy do niej, kiedy pojawią się nowe informacje. Niepokojący jest jednak brak informacji dla rodziców, a także brak odpowiedzi na pytanie, czy kolejne toruńskie placówki zostaną objęte badaniami na obecność legionelli.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska