MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą nowe zmiany w 500 Plus. Świadczenia będzie przyznawał ZUS. Wnioski tylko online?

Mateusz Bąk
Będą zmiany w 500 Plus. Tysiące osób zostaną bez środków utrzymania?Od przyszłego roku program Rodzina 500 Plus czekają zmiany. Świadczeń nie będą już przyznawać i wypłacać urzędy, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym tysiące urzędników może stracić pracę i środki utrzymania. Poznajcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: Tyle wyniesie emerytura w 2022 roku? Są nowe wskaźniki waloryzacji
Będą zmiany w 500 Plus. Tysiące osób zostaną bez środków utrzymania?Od przyszłego roku program Rodzina 500 Plus czekają zmiany. Świadczeń nie będą już przyznawać i wypłacać urzędy, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym tysiące urzędników może stracić pracę i środki utrzymania. Poznajcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE: Tyle wyniesie emerytura w 2022 roku? Są nowe wskaźniki waloryzacji Krzysztof Kapica
Od przyszłego roku program Rodzina 500 Plus czekają zmiany. Świadczeń nie będą już przyznawać i wypłacać urzędy, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym tysiące urzędników może stracić pracę i środki utrzymania. Poznajcie szczegóły!

POLECAMY WIDEO: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian

Zmiany w 500 plus. Urzędnicy stracą sprawę?

Obecnie to samorządy rozpatrują wnioski o 500 plus, decydują o przyznaniu świadczenia i wypłacają pieniądze. 1 stycznia 2022 ma się to jednak zmienić (choć jeszcze do końca obecnego okresu świadczeniowego t. j. do 31 maja 2021 roku świadczenia wypłacać będą samorządy). Obowiązki lokalnych urzędników przejmie ZUS, co ma pozwolić zaoszczędzić około 3 mld złotych w skali 10 lat. Czy w zamian za to wzrośnie bezrobocie?

Czytaj więcej

Do obsługi programu 500 plus samorządy zatrudniły w sumie około 12 tys. urzędników. Jak donosi Radio Zet, od nowego roku nie będzie ani potrzeby, ani pieniędzy, by pozostawić ich na stanowiskach. Lokalne władze stracą bowiem środki na wynagrodzenia dla urzędników, jak tylko ZUS przejmie zadanie przyznawania i wypłacania 500 plus.

To nie koniec strat dla samorządów. Niekorzystne skutki może mieć też dla nich Polski Ład, a dokładnie wyższa kwota wolna od podatku dochodowego, z którego część trafia przecież do gmin. W związku z tym Porozumienie Jarosława Gowina postuluje o rekompensaty dla lokalnych urzędów.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś "za" waloryzacją programu 500 Plus?

Wnioski o 500 plus tylko online

Na zmiany w programie 500 plus przygotować się muszą nie tylko urzędnicy, ale i sami świadczeniobiorcy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje, że wnioski będzie składać jedynie drogą online za pośrednictwem:

  • bankowości elektronicznej,
  • portalu Emp@tia,
  • lub PUE ZUS.

Na portalu PUE ZUS świadczeniobiorcy będą musieli założyć profil informacyjny rodzica, na który dostarczane będą wszelkie decyzje, wezwania i inne ważne komunikaty związane z wnioskami o 500 plus.

Polecamy

Kolejna możliwa zmiana to automatyczne przedłużanie prawa do 500 plus bez konieczności składania wniosku na nowy okres świadczeniowy. Będzie to dotyczyć osób, które w swoim profilu na PUE ZUS nie naniosą żadnych zmian we wniosku. Wówczas 500 plus przez kolejny rok będzie wypłacane na tych samych zasadach.

Ile będzie kosztować 500 plus w 2022 roku

W 2022 roku programem 500 plus ma zostać objętych ok. 6,77 mln dzieci. Będzie to kosztować rząd 40,5 mld zł, z czego 79,5 mln zł to szacowane koszty obsługi programu. Będą one sukcesywnie spadać (za gazetaprawna.pl):

  • 44,2 mln zł w 2023 r.
  • 39,6 mln zł w 2024 r.
  • 39 mln zł w 2025 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska