Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bonusowe dodatki dla emerytów! Na te pieniądze mogą liczyć seniorzy. Oto, ile dodatkowo można dostać na emeryturze!

mfred
Wideo
od 16 lat
Wesołe jest życie staruszka, tak przynajmniej brzmią słowa jednej z piosenek. Czy tak jest rzeczywiście? To oczywiście zależy od wielu czynników. Jednym z ich są pieniądze. Nie wszyscy mogą cieszyć się wysoką emeryturą. Seniorzy mogą jednak liczyć na sporo dodatków do emerytury. Jakie one są i komu przysługują?

Kiedy na emeryturę?

Wiele osób chciałoby jak najszybciej przejść na emeryturę. Im cięższa fizyczna praca tym chęć wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej jest większa. Obecnie w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wiek emerytalny może być zróżnicowany w zależności od płci, od warunków zatrudnienia lub zatrudnienia w szczególnym charakterze.
W Polsce występują dwa rodzaje wieku emerytalnego:

  • Powszechny wiek emerytalny jest wiekiem, który obowiązuje wszystkich, których obejmują dane przepisy, w przypadku gdy dla danej grupy społecznej nie został ustalony niższy wiek emerytalny, lub też prawo do wcześniejszego przejścia na zasiłek nie zostało przez nich wykorzystane.
  • Niższy wiek emerytalny jest przeznaczony dla osób, które pracują w szczególnie ciężkich, lub niebezpiecznych warunkach, z reguły jest o 5–15 lat niższy od powszechnego wieku emerytalnego.

Osoby, które już otrzymują świadczenie mogą liczyć na różne dodatki. Mogą one znacząco wpłynąć na wysokość otrzymywanej emerytury.
DODATKI DLA EMERYTÓW. SPRAWDŹ TUTAJ

Ilu emerytów w Polsce?

Liczba emerytów w Polsce stale rośnie. Obecnie takie świadczenia z ZUS pobiera ponad sześć milionów emerytów. Wysokość emerytury jest zróżnicowania. Jednak według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego średnia emerytura wynosi ponad 3 tysiące złotych (3 311 zł).

Dodatki dla emerytów

Okazuje się, że emerytom przysługują różne dodatki. Dzięki temu ich miesięczne świadczenie może znacznie wzrosnąć. Nawet o kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych.
Jednym z dodatków jest dodatek energetyczny. Jak donosi businessinsider.com.pl od kilku lat najstarsi świadczeniobiorcy mogą liczyć na tzw. dodatek energetyczny. Jego wysokość jest ustalana każdego roku. W tym wynosi 255 zł.
Dodatek energetyczny należy się:

  • kombatantom i innym osobom uprawnionym;
  • żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych;
  • wdowom lub wdowcom — emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych;
  • wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającym emeryturę lub rentę.

A na jakie inne dodatki mogą liczyć emeryci? Sprawdź w naszej galerii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska