Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa elektrowni słonecznej coraz bardziej realna

Joanna Posadzy
Elektrownia słoneczna, której budowa jest planowana w Lubiczu, ma nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale także zmniejszyć te za wodę.

<!** Image 3 align=none alt="Image 205845" sub="Nadwyżka energii z farmy słonecznej w Lubiczu mogłaby być wykorzystana w toruńskiej oczyszczalni ścieków przy Szosie Bydgoskiej [Fot.: Adam Zakrzewski]">Elektrownia słoneczna, której budowa jest planowana w Lubiczu, ma nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale także zmniejszyć te za wodę. To z pewnością dobra wiadomość dla mieszkańców Torunia.

<!** reklama>

Jeżeli pomysł wypali, już w 2015 roku w Lubiczu (przy ujęciu wody Drwęca-Jedwabno) ruszy budowa farmy solarnej. Toruńskie Wodociagi chcą w ten sposób zapewnić sobie odnawialne źródło energii, które pozwoli dostarczyć energię elektryczną i dzięki temu obniży rachunki spółki za prąd. - Jesteśmy już po pierwszych ekspertyzach i muszę przyznać, że są one bardzo obiecujące - mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.

Pole pełne słońca

Pole, na którym zamontowane zostaną panele solarne, będzie mieć około 30 hektarów. Pozwoli to na zamontowanie paneli solarnych, które będą w stanie wytworzyć od 3 do 3,5 megawata energii.

I choć solary mogą pobierać energię słoneczną tylko przez pewien okres w roku, to i tak ich budowa się opłaci.

- Według obliczeń, nasze zapotrzebowanie na prąd w Lubiczu wynosi około 1 MW. Jeżeli pobudowalibyśmy farmę solarną, to nie tylko zaspokoilibyśmy nasze potrzeby w tamtym obszarze, ale zanotowalibyśmy również nadwyżkę energii - dodaje prezes.

A to już sporo. Największe zapotrzebowania na energię ma bowiem toruńska oczyszczalnia ścieków i ujęcie Drwęca-Jedwabno. O ile dzięki temu można by zmniejszyć opłaty za wodę? Tego na razie nie wiadomo. Trwają jednak wyliczenia kosztów całej inwestycji. - Koszt postawienia paneli fotowoltanicznych, które pozwolą wytworzyć 1 megawat energii, to jakieś 6-8 mln złotych. Myślę, że budowa farmy dostosowanej do naszych potrzeb będze kosztować około 25 mln złotych. Spółka liczy, że pieniądze na ten cel uda pozyskać się z Unii Europejskiej. Dotacje na ten cel mogą dochodzić nawet do 85 procent. Resztę funduszy będzie trzeba zdobyć. Jeśli się uda, farma solarna zacznie na siebie zarabiać już w 2015 rok. Wtedy także okaże się, czy dzięki tej nietypowej metodzie uda się zmniejszyć opłaty za wodę mieszkańcom Torunia.

Energia coraz droższa

A te z roku na rok nieubłaganie wzrastają. Niedawno zatwierdzona została kolejna podwyżka - tym razem o 6,5 procent. Ceny odbioru ścieków i dostawy wody dla gospodarstw domowych w Toruniu wzrosną już od pierwszego kwietnia 2013 roku. Powód jest taki sam jak w ubiegłym roku: inwestycje, wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej oraz rosnące koszty amortyzacji.

- Obecnie łączna stawka za wodę i ścieki wynosi 7,59 zł - tłumaczy Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik Torunia. - Od 1 kwietnia proponujemy podniesienie cen o 6,5 procent, co oznacza, że łączna stawka będzie wynosić 8,08 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska