Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wokół Torunia. Który z wójtów powalczy o ponowny wybór, kto rezygnuje?

Krzysztof Lietz
Krzysztof Lietz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przed nami wybory samorządowe. 7 kwietnia w powiecie toruńskim wybierani będą radni gminni, powiatowi i wojewódzcy, burmistrz Chełmży i wójtowie ośmiu gmin. Starosta powiatowy będzie wybrany później, przez nową radę powiatu.

Tak działa porodówka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

od 16 lat

Zapytaliśmy osoby piastujące najwyższe stanowiska w samorządach w powiecie toruńskim, czy zamierzają ponownie ubiegać się o te funkcje, a jeśli tak, to co będzie dla nich najważniejsze w kolejnej kadencji.

Burmistrz Chełmży i wójt gminy Łubianka nie będą walczyć o kolejne kadencje

Zdecydowana większość pytanych odpowiedziała twierdząco. Wyjątkami są burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński i wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała.

- Po blisko 26 latach sprawowania tego stanowiska, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego w trakcie bieżącej kadencji, przejdę po jej zakończeniu na emeryturę – argumentuje swoją decyzję Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży. - Chcę jednak, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie z pracy w samorządzie gminnym, wystartować w nadchodzących wyborach do Rady Powiatu.

Podobnie o swojej decyzji mówi wójt Łubianki.

- Obecna, ósma kadencja, jest moją ostatnią w pracy zawodowej – mówi Jerzy Zająkała. - Po 34 latach na stanowisku wójta gminy Łubianka mówię "dość". W kwietniowych wyborach samorządowych zamierzam kandydować na radnego Rady Powiatu Toruńskiego z listy PiS. Dodam, że posiadam uprawnienia emerytalne i w wieku 70 lat kończę pracę zawodową.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Większość wójtów podtoruńskich gmin będzie walczyć o reelekcję

Inni wójtowie są zdecydowani poddać się weryfikacji wyborczej.

Kandydować zamierza wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki, od ponad 20 lat sprawujący tę funkcję. Swoich priorytetowych planów nie chciał nam jednak zdradzić.

- Będę kandydował na urząd wójta gminy Czernikowo – zapowiada też wójt Tomasz Krasicki. - Jeżeli mieszkańcy ponownie mi zaufają, planuję kontynuować program modernizacji dróg gminnych. Ponadto chcę dokonać dużej modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Czernikowie. Wybuduję także oczyszczalnię ścieków w Steklinie. Chciałbym także wybudować zaprojektowane już 66 mieszkań pod wynajem.

Polecamy

Wspomnijmy, że Tomasz Krasicki obecnie kończy pierwszą kadencję w roli wójta gminy Czernikowo.

W tej samej sytuacji jest wójt Lubicza Marek Nicewicz.

- Tak, będę starał się o drugą kadencję na stanowisku wójta gminy Lubicz. Moje priorytety na kolejną kadencję to: budowa drogi do Małgorzatowa, wybudowanie przedszkola „Chatka Puchatka” w Lubiczu Górnym i modernizacja jak największej liczby dróg gruntowych - podkreśla Marek Nicewicz.

Do grupy wójtów, którzy zamierzają ubiegać się o swoją drugą kadencję należy też wójt gminy Wielka Nieszawka Krzysztof Czarnecki. On też o planach na najbliższe cztery lata milczy.

O ponowny wybór ubiegać się zamierza także wieloletni już wójt gminy Łysomice Piotr Kowal.

- Do zrobienia w kolejnej kadencji jest sporo – mówi wójt Kowal. - Rozpoczynamy remont Szkoły Podstawowej oraz Ośrodka Zdrowia w Turznie, a także budowę żłobka w Łysomicach. Chciałbym rozbudować remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Papowie Toruńskim i Turznie, dalej modernizować i budować drogi gminne i drogi rowerowe. Za priorytetowe uważam też budowę obwodnicy dla Papowa Toruńskiego, modernizację drogi krajowej nr 91 Toruń-Łysomice oraz połączenie Papowa Toruńskiego przez ulice Spółdzielczą i Kociewską z Toruniem.

O stanowisko wójta gminy Obrowo będzie się ubiegał kolejny samorządowy weteran (ponad 20 lat wójtowania) Andrzej Wieczyński.

- W kolejnej kadencji chciałbym kontynuować wszystkie priorytetowe inwestycje, które realizowałem w mijającej oraz poprzednich kadencjach – mówi wójt Wieczyński. - Dane GUS potwierdzają słuszność mojej polityki inwestycyjnej. Z analiz wynika, że gmina Obrowo to gmina ludzi młodych. Nowi mieszkańcy chętnie u nas zamieszkują, a nowe firmy rejestrują działalność, co świadczy o przyjaznej gminie. Taką politykę zamierzam kontynuować.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Kandydować będzie również obecny wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka, zajmujący to stanowisko od 2010 roku.

- Głównym przedsięwzięciem na kolejną kadencję jest dalsze utwardzanie dróg gminnych, budowa szkoły w Czarnowie, budowa boiska wielofunkcyjnego w Przysieku oraz budowa żłóbka w Złejwsi Małej - zapowiada.

Przypomnijmy, dla wszystkich ubiegających się ponownie o wybór na stanowisko wójta, w razie wyboru, będzie to ewentualnie ostatnia kadencja. Zgodnie z kodeksem wyborczym funkcję wójta, burmistrza i prezydenta miasta można sprawować jedynie przez dwie kadencje.

Powiat toruński: kto będzie starostą w nowej kadencji?

W wyborach wystartuje także Marek Olszewski, obecny starosta toruński.

- W kwietniowych wyborach będę się ubiegać o mandat radnego Rady Powiatu Toruńskiego. Jestem samorządowcem z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, a mimo to moja praca nadal przynosi mi dużo satysfakcji. Odbyłem wiele rozmów z moimi najbliższymi i współpracownikami, i one dały mi pewność, że powinienem wystartować - mówi Marek Olszewski.

Starosta nie jest wybierany w wyborach bezpośrednich. Wyłania go (podobnie jak sejmik województwa marszałka województwa) rada powiatu.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska