Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Toruniu. Są już wstępne listy projektów do głosowania. Ile mogą pochłonąć najdroższe przedsięwzięcia?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Na zagospodarowanie terenów wokół SP 24 z budżetu obywatelskiego poszło już ok. 1,5 miliona złotych. Teraz pojawił się wart 300 tys. złotych projekt na remont placu zabaw
Na zagospodarowanie terenów wokół SP 24 z budżetu obywatelskiego poszło już ok. 1,5 miliona złotych. Teraz pojawił się wart 300 tys. złotych projekt na remont placu zabaw Jacek Smarz
Koniec wakacji. Autorzy projektów do budżetu obywatelskiego szykujcie się do walki o każdy głos. Jeżeli zależy wam na realizacji pomysłów, będziecie musieli bardzo mocno postarać się o poparcie. Tym razem konkurencja jest ogromna. Wartość wszystkich 131 projektów, które znalazły się na wstępnej liście do głosowania przekracza 20 milionów złotych. Do podziału jest jednak niewiele ponad 7 milionów złotych.

Obejrzyj: Bella Skyway Festival 2022 w Toruniu

od 16 lat

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia pojawiła się wstępna lista 131 projektów przeznaczonych do głosowania oraz lista 52 przedsięwzięć, które nie przeszły przez sito weryfikacji. Autorzy przedsięwzięć odrzuconych do 2 września mogą składać odwołania. Być może zatem liczby zadań się jeszcze zmienią, jednak nie zmieni się to, że między potrzebami a dostępnymi funduszami jest gigantyczna przepaść.

Polecamy

Tradycyjnie największa konkurencja będzie na liście ogólnomiejskiej. Zgodnie z regulaminem do podziału jest tu 30 procent budżetowego tortu, czyli 2 miliony 142 tysiące złotych. Tymczasem wartość wszystkich przedsięwzięć jakie się na niej znalazły, sięga niemal 11 milionów złotych. Rekordzista tegorocznej edycji ma kosztować ponad półtora miliona złotych, na tyle została wyceniona budowa pumptrucku i toru rolkowego pomiędzy ul. Andersa, Poznańską, trasą S-10 i Popiołowa Drogą. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje projekt zakładający urządzenie zielonego terenu w rejonie ul. Strzałowej i Podgórskiej. To według szacunków ma kosztować 1 milion 200 tysięcy złotych. Przebudowa ulicy Żelaznej ma natomiast być o 100 tysięcy złotych tańsza, zaś rewitalizacja parku folwarku na Bielawach została wyceniona na milion złotych.

Ile pieniędzy jest do podziału i jakie jest zapotrzebowanie?

Na listach osiedlowych sytuacja wygląda podobnie. Na Bydgoskiem do podziału są 582 tysiące złotych, wartość wszystkich projektów sięga prawie miliona. Mieszkańcy znacznie ostatnio powiększonego Chełmińskiego mają do dyspozycji 484 tysiące złotych, wartość wszystkich projektów wynosi jednak 1 milion 95 tysięcy złotych. Byłoby więcej, ale wyceniony na 450 tysięcy złotych remont nawierzchni parkingów przy ul. Wybickiego, w sąsiedztwie komendy straży pożarnej został przerzucony na listę ogólnomiejską.

Gdzie autorzy projektów mogą być pewni sukcesu?

W Czerniewicach do podziału jest 248 tysięcy złotych, wartość wszystkich projektów wynosi tymczasem 318 tysięcy złotych. Na Bielawach fundusz osiedlowy wynosi 362, zapotrzebowanie przekracza 500 tysięcy złotych. Na Jakubskiem i Mokrem jest 525 tysięcy, ale żeby zaspokoić wszystkie potrzeby powinno być ponad dwa razy tyle. W Kaszczorku jest 275 do 721 tysięcy złotych. Na Podgórzu 387 do 585 tysięcy złotych. Na Rubinkowie 365 do 930 tysięcy złotych. Na Skarpie 413 tysięcy do 1 miliona 210 tysięcy złotych. Na Starówce 240 do 709 tysięcy złotych, na Stawkach 284 do 611 tysięcy złotych. Na Wrzosach 459 do 482 tysięcy złotych. Jedynym osiedlem, na którym w skarbonce jest więcej niż na liście zgłoszonych projektów, jest Rudak. Jego mieszkańcy mają do podziału 362 tysiące złotych, na wstępnej liście do głosowania znalazły się propozycje wycenione w sumie na 265 tysięcy złotych.

Polecamy

Na listach osiedlowych tradycyjnie przeważają projekty związane z zielenią, wypoczynkiem i rekreacją. Sporo jest także przedsięwzięć dotyczących modernizacji oświetlenia ulic. Ciekawe, czy takie lampy również będą wyłączane w ramach oszczędności?

Które projekty na listach osiedlowych są najdroższe?

Zgodnie z regulaminem, wartość najdroższych projektów na listach osiedlowych nie może przekroczyć 300 tysięcy złotych. Poprzeczkę na tym poziomie ustawiła szkoła przy Ogrodowej, tym razem pieniądze z budżetu obywatelskiego mają trafić na remont placu zabaw. Na Wrzosach 300 tys. zł ma kosztować modernizacja placu rowerowego i placu zabaw przy ul. Rzepakowej. Na tyle samo została wyceniona budowa toru rolkowego w rejonie ul. Przeskok w Grębocinie oraz modernizacja boiska przy Zespole Szkół Inżynierii Środowiska na Mokrem.

Polecamy

Kiedy rozpocznie się głosowanie?

Jak już wspomnieliśmy, odwołania można składać do 2 września kierując je na adres: Prezydent Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń. Listy ostateczne zostaną opublikowane do 16 września. Głosowanie rozpocznie się 24 września, wyniki powinniśmy poznać do 14 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska