Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Torunia w dołku, czyli ile powinni płacić dzierżawcy pola golfowego?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Autorom dwóch projektów uchwał dotyczących obrony imienia Jana Pawła II udało się dojść do porozumienia i przygotować wspólne stanowisko, które Rada Miasta Torunia przyjęła przez aklamację.
Autorom dwóch projektów uchwał dotyczących obrony imienia Jana Pawła II udało się dojść do porozumienia i przygotować wspólne stanowisko, które Rada Miasta Torunia przyjęła przez aklamację. Grzegorz Olkowski
Rada Miasta Torunia przyjęła przez aklamację wspólne stanowisko w sprawie ochrony dobrego imienia Jana Pawła II. Ponad podziałami, o ile w jej przypadku można o podziałach mówić, wyraziła swoje oburzenie wobec zasad, na jakich władze miasta zamierzały przedłużyć dzierżawę pola golfowego przy ulicy Kociewskiej.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

Rada Miasta Torunia przyjęła w czwartek stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Kilka dni temu informowaliśmy, że w programie sesji znalazły się dwa stanowiska w tej sprawie, jeden złożony przez radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości, drugi zaś przygotowany przez grupę radnych z Koalicji Obywatelskiej, ugrupowania prezydenckiego oraz dwóch radnych niezrzeszonych. Zgodnie z naszymi zapowiedziami radni doszli do porozumienia i ostatecznie przedstawili jeden wspólny projekt uchwały.

Polecamy

- Bardzo cieszę się, że udało się wypracować projekt, pod którym podpisała się większość radnych - mówi Wojciech Klabun, przewodniczący klubu PiS. - Skupiliśmy się na rzeczach najistotniejszych, czyli przede wszystkim na podkreśleniu wagi i znaczenia Ojca Świętego dla Polski, Europy i świata. Również w tym dokumencie odnosimy się do problematyki zapisów Służby Bezpieczeństwa PRL i tego, że nie można ich czytać literalnie.

Skąd się wzięły oba projekty?

Przypomnijmy, że projekty stanowisk powstały po zarzutach wobec Karola Wojtyły, który w czasach, gdy był metropolitą krakowskim, miał kryć przypadki pedofilii wśród księży. Zostały one postawione w reportażu "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego w TVN 24 i książce holenderskiego dziennikarza Ekkego Overbeeka "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział".

- Wspólne stanowisko zawiera nasze postulaty, czyli odniesienie się do tego, co najważniejsze w całej sprawie, czyli do ofiar pedofilii, także z kręgów kościelnych. Drugim elementem jest apel, aby nie wykorzystywać tego do bieżących działań politycznych - mówi Bartłomiej Jóźwiak z KO. - Oprócz tego odnosimy się do samej osoby Jana Pawła II, który jest Honorowym Obywatelem naszego miasta oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Rada Miasta przyjęła stanowisko przez aklamację. Po głosowaniu na sali rozległy się pojedyncze oklaski.

Stanowisko Rady Miasta Torunia w sprawie obrony imienia Jana Pawła II można przeczytać TUTAJ

Czym jeszcze zajmowali się radni?

Następnie radni zajęli się uchwałami w sprawie przystąpienia do opracowania planów zagospodarowania dla Leśnej Polany, a także sprzedaży kilku nieruchomości na Rudaku, Stawkach i przy Szosie Chełmińskiej. Przyjęli je bez zastrzeżeń, kolejny punkt obrad, dotyczący przedłużenia dzierżawy oraz powiększenia pola golfowego przy Forcie IV wywołał już jednak bardzo ożywioną dyskusję.

Kto dzierżawi pole golfowe w Toruniu?

Pole o powierzchni niemal 10 hektarów od dekady dzierżawi Stowarzyszenie Miłośników Golfa i Fortyfikacji TatfortT. Termin dzierżawy upływa 1 kwietnia 2023 roku, czyli za kilka dni. Dzierżawca, który pole golfowe stworzył, wystąpił o zawarcie kolejnej umowy, tym razem na 15 lat, a także o powiększenie pola, ostatecznie miałoby ono powierzchnię niemal 12 hektarów.

O co wnioskowali dzierżawcy pola golfowego?

Stowarzyszenie zwróciło się również o ustalenie czynszu na minimalnym poziomie, ze względu na wysokie koszty utrzymania terenu, a także koniecznej modernizacji pola oraz inwestycji w nowe maszyny koszące i system nawadniania. W efekcie za dzierżawę 12 hektarów miejskich gruntów miałoby ono płacić rocznie 10 groszy za metr, czyli 12.000 złotych. Aktualnie płaci 7.000 złotych rocznie.

- Tu nie ma interesu publicznego, jest interes towarzyski, tak trzeba to ująć - stwierdził niezrzeszony radny Karol Maria Wojtasik, kierownik Działu Targowisk w toruńskim Urbitorze. - Targowisko przy Szosie Chełmińskiej ma 1,5 ha, rocznie odprowadzamy do miasta ponad 200.000 złotych. W związku z tym, że to jest osiem razy więcej, Stowarzyszenie Tatfort powinno odprowadzać półtora miliona złotych. Przy Szosie Chełmińskiej trwa remont, nawet pandemia nie dała się kupcom tak we znaki jak on. Obroty spadły, ale pomimo to musimy odprowadzać ten podatek. Dlaczego ludzie, których stać na ekskluzywny sport, jakim jest golf, płacą tylko siedem tysięcy?

Polecamy

Poważne zastrzeżenia wobec tej uchwały zgłaszali również Michał Jakubaszek (PiS), Łukasz Walkusz (KO) i inni. Domagali się wycofania wniosku z porządku obrad i ostatecznie wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz uczynił im zadość. Radni będą pracowali nad tym projektem w komisjach. My również do tematu wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska