Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byle do czerwca. Wtedy tramwaj na Jarze ma zacząć kursować do pętli

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Ostatni fragment linii na Jarze zostanie wybudowany na północ od skrzyżowania ulic Watzenrodego i Strobanda
Ostatni fragment linii na Jarze zostanie wybudowany na północ od skrzyżowania ulic Watzenrodego i Strobanda Agnieszka Bielecka
Jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć budowa ostatniego fragmentu linii tramwajowej na osiedlu Jar w Toruniu - z pętlą przy ulicy Heweliusza. Firma Balzola ma ułożyć torowisko z infrastrukturą w ciągu dziewięciu miesięcy.

Zobacz wideo: Tak budują linię tramwajową na Jar

od 16 lat

W piątek 14 października miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji podpisało umowę z firmą Balzola. Wygrała ona przetarg, w którym szukano wykonawcy ostatniego fragmentu linii tramwajowej na Jarze - 700-metrowego torowiska (dwa tory), które powstanie między skrzyżowaniem ulic Watzenrodego i Strobanda, wzdłuż pierwszej z nich, do pętli przy ulicy Heweliusza.

Polecamy

Linia na Jar: co powstanie oprócz torów?

- Oprócz 1400 metrów torowiska wybudowana zostanie cała infrastruktura towarzysząca (m.in. odwodnienie układu torowego, infrastruktura sterowania i ogrzewania rozjazdów tramwajowych, tablice informacji pasażerskiej na przystankach w kierunku centrum) oraz pętla przy ulicy Heweliusza z dwoma peronami końcowymi i jednym peronem początkowym. Na pętli stanie budynek z zapleczem socjalnym, dyżurką oraz punktem sprzedaży biletów. Na ulicy Watzenrodego znajdą się dwa przystanki – wylicza prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu, Zbigniew Wyszogrodzki. - Wzdłuż linii powstanie też nowy, bezpieczny układ drogowy: chodniki, drogi rowerowe, przejścia dla pieszych, przejazdy rowerowe i sygnalizacja świetlna na przejeździe samochodowym przez torowisko w ulicy Watzenrodego. Ponadto: oświetlenie uliczne, zatoka postojowa dla służb technicznych i stanowiska postojowe przy budynku na pętli.

Ten fragment linii na Jarze ma być gotowy do 30 czerwca 2023 roku. Wcześniej gotowe będzie 5,5-kilometrowe torowisko między centrum Torunia a skrzyżowaniem ulic Watzenrodego a Strobanda na Jarze. Buduje je konsorcjum firm Balzola i I ntop. Wkrótce ekipy Balzoli pojawią się też na fragmencie na północ od wspomnianego skrzyżowania. Prace na budowie 700-metrowego torowiska z pętlą mają się zacząć w tym miesiącu. Wartość tego zadania to 23,36 milionów złotych. Na ten cel miasto uzyskało 25 mln zł wsparcia - za pośrednictwem rządu - z funduszy unijnych.

- Dziękuję za wybór naszej oferty. To nasz kolejny kontrakt w Toruniu, kolejna mała cegiełka do rozbudowy infrastruktury tramwajowo-drogowej dla mieszkańców Torunia. Mamy sprawny zespół, który dobrze współpracuje z zamawiającym i jestem przekonany, że ta współpraca będzie się nadal dobrze układać, że inwestycja będzie przebiegać szybko i sprawnie – mówi Adam Stawski, dyrektor generalny Balzola Polska. Dodajmy, że oferta tej firmy była jedną z sześciu, które wpłynęły na przetarg ogłoszony przez MZK, i najtańszą.

Na Jarze: bez trójkąta, od razu do pętli

W połowie przyszłego roku powinna więc być gotowa kompletna linia tramwajowa między centrum Torunia a Jarem, bez planowanych początkowo tymczasowych, prowizorycznych rozwiązań, czyli przede wszystkim bez trójkąta torowego służącego do zawracania tramwajów. Miał on powstać w rejonie skrzyżowania Watzenrodego/Strobanda. Budowę fragmentu torowiska, które w najbliższych miesiącach ułoży Balzola, planowano dopiero na kolejne lata. Na szczęście powstanie od razu, co pozwoli zaoszczędzić około 1,8 mln zł.

Cała linia tramwajowa między centrum a Jarem będzie miała prawie 6,5 kilometra długości. Z tego 2,6 km zostanie wybudowane w technologii zielonego torowiska. Wzdłuż linii powstanie 27 platform przystankowych, z czego 10 będzie miało formę zielonych przystanków. Koszt całej inwestycji między centrum a Jarem to ponad 213 mln zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska