Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu nie będzie narzekac na brak pracy. Chętnych do służby w tej formacji nie brakuje

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Cały czas jest duże zainteresowanie wstępowaniem do Wojsk Obrony Terytorialnej. Już niedługo kolejni powołani do tej formacji trafią do Torunia, gdzie znajduje się jedno z dwóch centrów szkolenia żołnierzy tej służby w Polsce.

- W piątek i sobotę do Brygad Obrony Terytorialnej z kartami powołania stawi się 300 ochotników do służby w WOT. Rozpoczną oni 16 – dniowe szkolenia podstawowe, które zwieńczy przysięga wojskowa – mówi pułkownik Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT - Poza tym z danych przekazanych przez Wojewódzkie Sztaby Wojskowe wynika, że w całym kraju 1,5 tys. ochotników oczekuje na wydanie kart powołania, a niemal 4 tys. kandydatów kończy proces administracyjny związany z powołaniem do służby.

Z początkiem października Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania na przeciwkryzysowy, ale nadal prowadzony jest nabór do formacji, odbywają się szkolenia podstawowe i wyrównawcze.

Zobacz wideo: Kto może dorabiać do emerytury i renty bez ograniczeń?

Z uwagi na pandemię koronawirusa, są one prowadzone w reżimie sanitarnym, tak aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko potencjalnej transmisji wirusa. Żołnierze mają obowiązek zakrywania nosa i ust, kontakt żołnierzy jest ograniczony tylko do zmniejszonych grup szkoleniowych, do których delegowani są ci sami instruktorzy, zmniejszona jest też liczba osób na salach żołnierskich, odpowiednie procedury obowiązują w stołówkach. Duża waga jest przywiązywana do higieny i dezynfekcji.
WOT od marca tego roku bardzo aktywnie angażuje się we wsparcie działań państwa w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. Obecnie w WOT służy 26 tys. żołnierzy, w tym 22 tys. ochotników. Struktury formacji są budowane już we wszystkich województwach. Obecnie w strukturze WOT jest 15 brygad OT oraz dwa Centra Szkolenia (w Zegrzu i Toruniu).
Do WOT może być powołana osoba, która spełnia następujące warunki:

  • posiada obywatelstwo polskie;

  • osiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej;

  • posiada wiek co najmniej osiemnastu lat;

  • nie była karana za przestępstwo umyślne;

  • nie była przeznaczona do służby zastępczej;

  • nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego

  • nie jest zwolniona z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przeznaczonej do militaryzacji

    Posiada  wykształcenie:

  • co najmniej wyższe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie oficerów,

  • co najmniej średnie – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie podoficerów,

  • co najmniej podstawowe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie szeregowych.

    Pierwszeństwo w powołaniu do WOT przysługuje:

  • osobom posiadającym pobyt stały (zamieszkanie) lub pobyt czasowy powyżej trzech miesięcy na obszarze dyslokacji miejsca pełnienia tej służby;

  • byłym żołnierzom zawodowym;

  • członkom proobronnych organizacji pozarządowych, które podpisały porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej lub dowódcami jednostek wojskowych, posiadającym rekomendacje władz tych organizacji;

Osoba ubiegająca się o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej składa wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego, trwającego powyżej trzech miesięcy, osoby ubiegającej się o powołanie do terytorialnej służby wojskowej.

Do wniosku osoba załącza się następujące dokumenty:

  1. odpis uwierzytelnioną kopię albo, po okazaniu oryginału, kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie wykształcenia;
  2. kopię dowodu osobistego, po okazaniu oryginału.

Do wniosku osoba może załączyć dokumenty albo, po okazaniu oryginału, kopie dokumentów mogących mieć wpływ na powołanie do służby, w szczególności:

  • rekomendację władz proobronnej organizacji pozarządowej, o której mowa w art. 98k ust. 5 pkt 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, w przypadku, gdy osoba składająca wniosek jest jej członkiem;
  • zaświadczenie szkoły realizującej program innowacyjny lub eksperymentalny program przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa, w przypadku, gdy osoba składająca wniosek jest jej absolwentem;
  • dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje, w  tym certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych oraz zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu;
  • informację o preferowanym sposobie odbycia szkolenia podstawowego, o którym mowa w art. 98m ust. 5 i 6 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, w przypadku gdy osoba składająca wniosek wcześniej nie pełniła czynnej służby wojskowej i nie złożyła przysięgi wojskowej.

Wniosek składa się w formie pisemnej w postaci papierowej albo elektronicznej. Wniosek w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. 
Do wniosku złożonego w postaci elektronicznej dołącza się elektroniczne kopie dokumentów mogących mieć wpływ na powołanie do TSW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska