Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny bezdyskusyjnie konkurencyjne

Redakcja
Rzeczniczka prasowa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Toruniu odpowiada na artykuł „Tak miasto ratuje starówkę?”.

Rzeczniczka prasowa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Toruniu odpowiada na artykuł „Tak miasto ratuje starówkę?”.


W nawiązaniu do artykułu „Tak miasto ratuje Starówkę?” (Nowości, 10.07.2012 r.) wyjaśniam kwestie, które są niezgodne ze stanem faktycznym i wprowadzają w błąd opinię publiczną.

Nieprawdą jest, że Zakład Gospodarki Mieszkaniowej o 100 procent podniósł czynsz za wynajem Toruńskiego Antykwariatu Naukowego. Zawarta w 2002 r. umowa najmu przewidywała coroczną waloryzację stawki czynszu o kwotę równoważną co najmniej wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych. Przez dekadę wynajmowania lokalu przy Rynku Nowomiejskim, ZGM aktualizował stawkę czynszu wynikającą tylko i wyłącznie ze wzrostu wskaźnika inflacji. Również w tym roku wynikająca z inflacji aktualizacja stawki czynszu wyniosła zaledwie ok. 5 procent, a nie 100 procent. <!** reklama>

Proponowane przez Gminę ceny wynajmu lokali użytkowych są bezdyskusyjnie konkurencyjne w porównaniu do ofert prywatnych właścicieli. Chcąc ujednolicić stawkę czynszu, ZGM w lutym br. zaprosił p. Hałas na negocjacje ceny wynajmu lokalu. Zaproponowana nowa stawka czynszu nie spotkała się z jednak aprobatą właścicielki antykwariatu. Co więcej, w trakcie negocjacji wniosła ona o dodatkowe obniżenie czynszu.

W efekcie zaproponowana przez właścicielkę stawka czynszu była o 25 procent niższa niż obowiązująca w 2002 roku.

Ze względu na trudności finansowe właścicielki antykwariatu, ZGM zrezygnował z podwyżki czynszu. Nie mógł jednak przystać na dodatkową 25-procentową obniżkę czynszu, gdyż – zgodnie z obowiązującymi przepisami – zastosowanie obniżonej stawki jest dopuszczalne tylko w przypadku organizacji prowadzących działalność non profit, a antykwariat takową nie jest. Pomimo tego, dwukrotnie pytaliśmy właścicielkę antykwariatu, za jaką stawkę byłaby skłonna dalej wynajmować lokal. Ostatecznej odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy, a zamiast niej wpłynęło do nas wypowiedzenie umowy najmu ze skutkiem na 30 czerwca br.

Aby pomóc właścicielce, miasto proponowało również wprowadzenie i rozszerzenie dotychczasowej działalności o handel nowymi książkami, artykułami biurowymi, innymi artykułami antykwarycznymi czy uruchomienie sprzedaży pamiątek. Takie kroki również nie zostały przez właścicielkę podjęte.

Podkreślić należy, że Gmina Miasta Toruń, w ramach dostępnych, przewidzianych przepisami prawa środków, wspiera przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na starówce. Oferuje m.in. atrakcyjne ceny wynajmu, czego potwierdzeniem tego jest fakt, że spośród 96 przeznaczonych na wynajem gminnych lokali usytuowanych na terenie starówki, 91 ma obecnie najemców, a kolejnych pięć przygotowywanych jest do wynajęcia. Nie bez znaczenia jest także przystąpienie do prac nad sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Starego Miasta wraz z otoczeniem.

Karolina Wojciechowska,
rzecznik prasowy
Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu

PS: Odpowiedź autora artykułu zamieścimy w kolejnym wydaniu „Nowości”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska