Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chopin najbliższy sercu dyrektora [ROZMOWA]

Redakcja
Profesor Roman Grucza  ze statuetką nagrody konkursu w Turznie
Profesor Roman Grucza ze statuetką nagrody konkursu w Turznie Grzegorz Olkowski
20 lutego rozpoczyna się II Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Turznie. Rozmowa z profesorem ROMANEM GRUCZĄ, pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym konkursu w Turznie.

[break]
Skąd wziął się pomysł, aby w Turznie organizować konkurs dla młodych miłośników muzyki Fryderyka Chopina?
Młody Chopin dwukrotnie przebywał w tej miejscowości w 1825 i 1827 roku, o czym możemy przeczytać w jego listach. Dlatego w Pałacu Romantycznym w Turznie postanowiono zaakcentować ten fakt organizując konkurs muzyczny. Uwielbiam Wolfganga Amadeusza Mozarta i Jana Sebastiana Bacha, ale to Fryderyk Chopin jest najbliższy mojemu sercu. Wydarzenie odbywa się w okolicach 22 lutego, czyli w jego urodziny.
Czekają słuchaczy w tym roku jakieś szczególne atrakcje?
Imprezę zainauguruje występ najmłodszego uczestnika ubiegłorocznego XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie - Piotra Pawlaka, który w dniu koncertu skończy dokładnie 18 lat. To niezwykle zdolny chłopak. Obecnie jest na warsztatach muzycznych u Krzysztofa Pendereckiego w Lutosławicach. Tego samego dnia, w którym zagra w Turznie, weźmie udział w olimpiadzie matematycznej w Gdańsku. Są różni pianiści. Niektórzy muszą długo się przygotować, pomuskać fortepian palcami, zrobić długą próbę. On nie.
Podobna impreza, ale międzynarodowa, odbywa się w ośrodku w Szafarni, gdzie kompozytor bywał na wakacjach. Turzno będzie konkurować z Szafarnią?
Uważam, że dla każdego znajdzie się miejsce. Gdyby Chopin bywał w Łysomicach, to może też zrobilibyśmy tam kolejny konkurs. Zamiast wykłócać się o to, kto powinien organizować takie wydarzenia, lepiej uczcić jak najwięcej miejsc, które były związane z tym wybitnym polskim kompozytorem. To Szafarnia odegrała ważniejszą rolę w życiu Chopina, ale pałac w Turznie ma o wiele lepsze warunki do organizacji takiej imprezy.
Ilu uczestników będzie można wysłuchać podczas tegorocznego konkursu?
Selekcja była bardzo ostra. Ostatecznie wyłoniliśmy siedem osób w wieku od 11 do 13 lat. Z roku na rok chcemy się rozwijać. Nie zapomnijmy, że w programie konkursu jest tylko twórczość Fryderyka Chopina i polska muzyka współczesna po 1945 roku. Planuję, aby za rok konkurs odbywał się w międzynarodowej obsadzie.
Ktoś może kręcić nosem i powiedzieć: „Co takie dzieci wiedzą o muzyce Chopina”?
Uczniowie szkół muzycznych grają ją od 5 lub 6 roku życia. Kilka lat później mają ją już w palcach polonezy, mazurki... Ile lat nauki dzieli te dzieci od uczestników Konkursu Chopinowskiego, którzy muszą znać na pamięć dwa koncerty fortepianowe i inne kompozycje Fryderyka Chopina? Ci młodzi muzycy ćwiczą w domu po nawet 3 lub 4 godziny dziennie.

Warto wiedzieć:

Wstęp na konkursowe koncerty w Pałacu w Turznie jest wolny.

Impreza odbywa się od 20 do 21 lutego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska