Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło w Toruniu mamy z gazu, biogazu i z głębi ziemi

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
UM Toruń/Wojtek Szabelski
Energia z ciepłowni geotermalnej uruchomionej w pobliżu Portu Drzewnego w Toruniu wzmocniła zasób ciepła w miejskiej sieci należącej do Polskiej Grupy Energetycznej.

Budowa linii tramwajowej na JAR

od 16 lat

100 tysięcy mieszkańców Torunia korzysta z sieci ciepłowniczej PGE. Kluczowa dla niej jest oddana do użytku w 2017 roku elektrociepłownia gazowa przy ul. Ceramicznej w Grębocinie. Należy do spółki PGE Toruń. Z tej elektrociepłowni pochodzi 91 procent ciepła w miejskiej sieci. Trafia do niej także energia z ciepłowni biogazowej należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. To około procent energii w sieci.

Nowa ciepłownia jest już podłączona do sieci

Od niedawna do budynków zasilanych energią z sieci PGE Toruń trafia także ciepło z oficjalnie otwartej w środę ciepłowni Geotermii Toruń. Powstała w ramach kompleksu Akademii Kultury Społecznej i Medialnej – w pobliżu Portu Drzewnego. Geotermia Toruń dzięki odwiertom czerpie z głębi ziemi wody geotermalne. Z nich pozyskuje ciepło. Podłączenie nowej ciepłowni do sieci PGE ma zapewnić większą różnorodność źródeł ciepła. Jak podkreślają przedstawiciele państwowej spółki, źródło ciepła tak blisko miasta to szansa na stabilność dostaw.

Polecamy

– Toruń dysponuje dużym potencjałem wód geotermalnych, które stanowią lokalne zasoby czystej, odnawialnej energii. Dzięki swojej niezależności od zewnętrznych źródeł wzmacniają one bezpieczeństwo dostaw ciepła i niezależność całego systemu, co w obecnej sytuacji geopolitycznej ma szczególne znaczenie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej - Grupa PGE jako lider w obszarze wytwarzania energii i ciepła chce wykorzystywać źródła odnawialne, takie jak geotermia, do produkcji ciepła – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Ciepło z Geotermii Toruń to 8 procent energii w sieci PGE. Zakres i sposób jego dostawy określa podpisana w maju umowa. PGE i Geotermia Toruń ustaliły, że energia z ciepłowni powstałej przy Porcie Drzewnym będzie dostarczana w wyznaczony obszar sieci ciepłowniczej w zachodniej części miasta.

Polecamy

Stąd trafi ciepło do mieszkańców

– Energia, jaka pochodzi z wnętrza ziemi, jest dostępna niezależnie od oddziaływania innych państw, dalekich łańcuchów dostaw i innych znacznie nasilających się w dzisiejszych czasach zagrożeń w dostawach energii – mówi o. Jan Król, prezes zarządu Geotermii Toruń. – Dziś widzimy wyraźnie, że nasze działania, rozpoczęte kilkanaście lat temu, mające na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w Polsce, przynoszą pozytywne efekty. Zasoby geotermalne, wykorzystane dzięki wytężonej pracy i zaangażowaniu wielu osób i instytucji, przysłużą się zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Torunia, co od początku było naszym priorytetem. Mamy nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inni – dodaje.

Geotermia Toruń czerpie wodę geotermalną z pokładów piaskowca jury dolnej. Ma ona ponad 60 stopni Celsjusza. W ciepłowni woda trafia do wymienników termalnych. Tu jest z niej pozyskiwane ciepło. Potem solanka geotermalna wraca do złoża. Ciepło stamtąd trafia, oprócz sieci miejskiej, do sąsiedniego kompleksu Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

Inwestycja Geotermii Toruń kosztowała około 50 milionów złotych. Budowa ciepłowni została dofinansowana z Funduszu Spójności Unii Europejskiej poprzez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska