Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężki los maturzystów

Małgorzata Chojnicka
Tydzień temu - od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym - rozpoczęła się matura. W powiecie lipnowskim zdaje ją ponad 400 abiturientów.

Tydzień temu - od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym - rozpoczęła się matura. W powiecie lipnowskim zdaje ją ponad 400 abiturientów.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Chętni mogą je zdawać również na poziomie rozszerzonym. Z przedmiotów dodatkowych abiturient wybiera poziom podstawowy lub rozszerzony. I tak może zdawać biologię, chemię, filozofię, fizykę i astronomię, geografię, historię, historię muzyki, historię sztuki, informatykę, język łaciński z kulturą antyczną, język mniejszości etnicznej, język regionalny, wiedzę o społeczeństwie, oraz wiedzę o tańcu.

Egzamin z języka ojczystego na poziomie podstawowym nie był zaskoczeniem. W ciągu 170 minut musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem i napisać wypracowanie. Mieli do wyboru dwa tematy - jeden dotyczył III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, a drugi był porównaniem postaci Izabeli Łęckiej z „Lalki” Bolesława Prusa i Joanny Podborskiej z „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego.

- Myślę, że matura z języka polskiego na poziomie podstawowym należała do łatwych - mówi Romana Rozen, polonistka z Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie. - Proste było porównanie Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej. Maturzyści wychodzili zadowoleni i mam nadzieję, że sobie z nim świetnie poradzili.

- Poziom trudności nie był zbyt wygórowany - dzieli się swoimi wrażeniami Wojciech Łańcucki, maturzysta z ZS im. R. Traugutta w Lipnie. - Wybrałem temat z „Dziadów”, bo nie lubię „Lalki”. Mam już za sobą egzamin ustny z języka polskiego, z którego jestem bardzo zadowolony. Zająłem się językiem polityków, gdyż chciałem pokazać jak się on zmieniał na przestrzeni lat. Zdaję jeszcze matematykę, fizykę, geografię oraz język angielski i niemiecki.

Jeśli chodzi o język polski to zainteresowanie poziomem rozszerzonym było niewielkie - w Zespole Szkół im. R. Traugutta w Lipnie zdecydowało się do niego przystąpić zaledwie 15 maturzystów. Znalazła się tu analiza i interpretacja wierszy „O żywocie ludzkim” Jana Kochanowskiego i „Kolędy z pretensjami” Agnieszki Osieckiej oraz opowiadania Idy Fink „Przed lustrem”.

- Wiersz Agnieszki Osieckiej pojawił się drugi raz z rzędu - stwierdza Wanda Mróz, wicedyrektor Zespołu Szkół im. R. Traugutta w Lipnie. - Jego zestawienie z wierszem Jana Kochanowskiego uważam za dość kontrowersyjne. Maturzyści nie byli zbytnio zadowoleni z tych tematów i z umiarkowanym optymizmem będą czekać na wyniki.<!** reklama>

Pisemne egzaminy potrwają do 25 maja. Obowiązkowe są jeszcze egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego. Aby uzyskać świadectwo dojrzałości, z części ustnej i pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego trzeba zdobyć co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania. Jeśli maturzysta nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska