MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Z nożem napadał na chłopców i okradał. Jest surowy wyrok, bo Paweł Z. to recydywista

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
34-letni Paweł Z. to recydywista. Tym razem ofiarami jego napaści byli trzej młodzi chłopcy. Zaraz po zatrzymaniu przez policjantów przestępca trafił do aresztu. Teraz - na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Toruniu - spędzić ma za kratami 6 lat.
34-letni Paweł Z. to recydywista. Tym razem ofiarami jego napaści byli trzej młodzi chłopcy. Zaraz po zatrzymaniu przez policjantów przestępca trafił do aresztu. Teraz - na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Toruniu - spędzić ma za kratami 6 lat. KPP Grudziądz
Na sześć lat bezwzględnego więzienia skazał Sąd Okręgowy w Toruniu mężczyznę, który z nożem w ręku dokonał rozbojów w Grudziądzu. Jego ofiarami byli trzej chłopcy w wieku 14, 15 i 17 lat.

Na wymiar kary, którą 34-letniemu Pawłowi Z. wymierzył właśnie sąd, miała wpływ także jego przeszłość. To recydywista, który na koncie ma już wyroki za podobne przestępstwa. Tym razem za kraty pójdzie na 6 lat. To kara bez żadnego zawieszenia.

- Na mocy ogłoszonego przez Sąd Okręgowy w Toruniu wyroku mężczyzna ma odbyć karę sześciu lat pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym. Poza tym naprawić ma szkody wyrządzone pokrzywdzonym i zapłacić im łącznie 5 tysięcy złotych - przekazuje Jarosław Szymczak, asystent rzecznika sądu.

Od nocy do świtu. Tak Paweł Z. napadał na chłopców w Grudziądzu

To był piątek, 22 września 2023 roku, około godziny 16.30 - od tego momentu zaczął się przestępczy rajd Pawła Z. z nożem w ręku. O tej porze mężczyzna zaatakował dwie swoje pierwsze ofiary -byli to chłopcy w wieku 14 i 15 lat, przebywających na terenie dawnych zakładów mięsnych przy ul. Narutowicza w Grudziądzu. Grożąc im nożem rozbójnik żądał oddania wszystkiego, co cenne.

Przerażeni chłopcy oddali napastnikowi telefony komórkowe oraz łańcuszek. Aparaty warte było 1.000 i 300 zł, a łańcuszek 180 zł. Te łupy przestępcy nie zadowoliły.

Zaledwie osiem godzin później, w sobotę, około godziny 4 nad ranem, rozbójnik zaatakował po raz kolejny. Tym razem - na peronie dworca kolejowego w Grudziądzu. Tutaj, również grożąc nożem, zmusił 17-latka do oddania dwóch telefonów komórkowych. Te urządzenia warte były 1000 i 600 zł.

Jak relacjonowali policjanci z Grudziądza, po przyjęciu zgłoszenia o rozboju na dworcu, w jego okolicę pognały patrole prewencji oraz ogniwa patrolowo-interwencyjnego.

- Znajomość terenu i doświadczenie policjantów pozwoliły na szybkie namierzenie i zatrzymanie sprawcy przestępca. Okazał się nim 33-letni mieszkaniec Grudziądza - informował wówczas asp. Łukasz Kowalczyk z grudziądzkiej policji (dziś sprawca ma 34 lata).

Trafił od razu do aresztu, a potem sądzony był w Toruniu

Zatrzymany grudziądzanin usłyszał zarzuty dokonania trzech rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Grozi mu za to kara od 3 do 12 lat więzienia.

Od razu trafił za kratki. Najpierw na trzy miesiące, bo taki areszt nałożył na niego Sąd Rejonowy w Grudziądzu, na wniosek prokuratora. Potem izolację przedłużano.

Proces Pawła Z. toczył się przed Sądem Okręgowym w Toruniu, a nie przed grudziądzkim rejonowym, z uwagi na wagę zarzucanych mu przestępstw (rozboje z użyciem niebezpiecznego narzędzia). To czyny o charakterze zbrodni, za które najniższa możliwa przewidziana prawem kara to 3 lata pozbawienia wolności.

Fakt dokonania tych rozbojów w warunkach recydywy zaostrzył karę dla Pawła Z. Jak piszemy na wstępie, w więzieniu ma spędzić za karę 6 lat. -To jednak na razie wyrok jeszcze nieprawomocny - zaznacza Jarosław Szymczak, asystent rzecznika sądu.

WAŻNE. Rozbój zwykły i rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Co za to grozi?

  • Art. 280 Kodeksu karnego przewiduje, że:
  • par. 1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
  • par. 2. Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska