Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić ze starą świąteczną choinką?

Alicja Cichocka-Bielicka
70 kóz w hodowli Magdaleny Szwechowicz-Lament to duża gromada. Zimą kozich przysmaków brakuje, ale ich menu wzbogacić mogą choinki
70 kóz w hodowli Magdaleny Szwechowicz-Lament to duża gromada. Zimą kozich przysmaków brakuje, ale ich menu wzbogacić mogą choinki Jacek Smarz
Pachnące igliwie sosny, jodły czy świerku to rarytas w menu kóz, a do tego spora dawka witamin dla tych zwierząt, które zimą na co dzień żywią się głównie słomą, sianem, kiszonką i zbożem.

- Nie wyrzucajcie swoich choinek, nasze kozy je uwielbiają. Szczególnie teraz, gdy skazane są na suche lub kiszone pasze szczególnie chętnie spałaszują zielone drzewka - apeluje na Facebooku do przyjaciół i znajomych Magdalena Szwechowicz-Lament z podtoruńskiego gospodarstwa agroturystycznego Farmy I Ha Ha, która ma w swojej hodowli aż 70 kóz.

Prośbę zaadresowała do przyjaciół i znajomych, ale przyznaje, że przyjmie każdą liczbę zielonych drzewek od torunian.

Kozi przysmak
Pachnące igliwie sosny, jodły czy świerku to rarytas w menu kóz, a do tego spora dawka witamin dla tych zwierząt, które zimą na co dzień żywią się głównie słomą, sianem, kiszonką i zbożem.

- Zamiast wynosić na śmietnik stare choinki można je przywieźć do nas, do Przeczna (gmina Łubianka - przyp. red.) - zachęca właścicielka hodowli.

Czytaj też: Wolą mieszkać na mrozie w namiocie niż w schronisku

Warunek jest jeden, choinki muszą jeszcze posiadać igliwie na gałązkach, bo to ta część drzewka kozom tak bardzo smakuje. Okazuje się też, że najlepsze, bo najzdrowsze są drzewka kupione w nadleśnictwach. Jak wyjaśnia właścicielka hodowli, drzewko z takiego źródła nie było pryskane środkiem nabłyszczającym i kozom będzie na pewno smakować.

Smaka na choinki ma także Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu. Co roku zabiera z toruńskich osiedli drzewka i przerabia je na kompost użyźniający glebę , który może potem sprzedać.

Gdzie oddać choinkę?
Torunianie, którzy chcieliby zawieźć choinkę do kóz, a nawet pokarmić igliwiem zwierzęta na miejscu, mogą kontaktować się z właścicielką Farmy I Ha Ha pod numerem telefonu 603 090 938.

Przeczytaj również: Groźny pył zapchał serwery

Ci, których choinka zdążyła już stracić igły, mogą oddać ją do MPO, które z osiedli domków jednorodzinnych zabiera je co dwa tygodnie, zgodnie z harmonogramem wywozu śmieci. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych zostawiają drzewka przy boksach śmietnikowych, termin wywozu ustala administrator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska