Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CSW: pięcioro w przedsionku (albo jeszcze bliżej) sławy

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Torunianie mają okazję poznać dzieła młodych polskich artystów stojących u progu wielkiej kariery. Przewodnikami po ich twórczości są znani kuratorzy wystaw z prestiżowych galerii na całym świecie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 203095" sub="Agnieszka Polska „Plunderer’s Dream” (kadr z wideo) [Fot. archiwum Agnieszki Polski]">Torunianie mają okazję poznać dzieła młodych polskich artystów stojących u progu wielkiej kariery. Przewodnikami po ich twórczości są znani kuratorzy wystaw z prestiżowych galerii na całym świecie.

Jest to równocześnie promocja dla młodych twórców, choć nie są to debiutanci, ale artyści już rozpoznawalni, zauważeni nie tylko w kraju.

Do tej pory odwiedzający Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” zobaczyli dwie wystawy z cyklu „Focus Poland”. Prace Marzeny Nowak przedstawiał Rainer Fuchs z wiedeńskiego MUMOK (Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien), a kuratorką wystawy „Widmowy kapitał” Agnieszki Kurant była Joanna Sandel z Botkyrka Konsthall w Szwecji. <!** reklama>

Po raz pierwszy w ramach cyklu będzie można zobaczyć wystawę zbiorową. Friederike Fast z Marta Herford Museum w Westfalii (dodajmy, że jest to budynek o ciekawej architekturze projektu Franka Gehry’ego) przygotowała wystawę „Take 5”. Złożyły się na nią prace pięciorga autorów.

<!** Image 4 align=right alt="Image 203095" sub="Oskar Dawicki „After Christmas Forever” (obiekt) [Fot. archiwum CSW]">Najmłodsza z tego grona jest Agnieszka Polska, pracująca w Krakowie i Berlinie. Jej „Marzenie grabieżcy” to echo opowiedzianej przez dziadka historii o poszukiwaniu cennych przedmiotów w opuszczonych w czasie wojny domach. „Moje ulubione rzeczy” natomiast zawierają refleksje na temat historii sztuki. Sztuką o sztuce są też kolaże pt. „Lewitujące jajko”.

Druga wśród autorów wystawy kobieta, warszawianka Aleksandra Waliszewska, za pośrednictwem swoich obrazów, czerpiących z ducha malarstwa średniowiecznego oraz prac Boscha i Goi, zabiera widza w świat sennych koszmarów i niepokojących wizji.

Oskar Dawicki, tworzący w Warszawie absolwent toruńskiej Alma Mater, znany jest jako performer. Na swoich artystycznych manifestacjach pojawia się ubrany niczym magik, w niebieskiej błyszczącej marynarce. Ale oprócz performance tworzy instalacje, obiekty i wideo, a także fotografuje. W CSW zobaczymy m.in. jego prace pt. „Wisielec” i „Przepraszam”.

Jacek Malinowski pokaże filmy. W jego dwuczęściowym „Nosferatu - dyktatorze lęku” zobaczymy nawiązania do kultowych opowieści o sławnym wampirze, a jednocześnie wypowiedź na temat nieprzemijającego zła. W „Symulacji” poznamy męża i jego nagle znieruchomiałą żonę, w „Markerze” człowieka, próbującego wyzwolić się z dyktatu globalnego kapitalizmu.

Poznaniak Honza Zamojski zapowiada, że jego prace to autoportret skupiony na takich pojęciach, jak szansa, możliwość, porządek, tymczasowość.

Pomysłodawczynią cyklu „Focus Poland” jest szefowa programowa CSW, Dobrila Denegri. 


Otwarcie wystawy „Take 5” odbędzie się dziś, w piątek 11 stycznia, o godz. 18 w CSW „Znaki Czasu”.

Wystawę można oglądać do 17 marca

CSW jest czynne od wtorku do czwartku w godz. 10-18, w piątki w godz. 10-20, w soboty i niedziele w godz. 12-18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska