Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cukier krzepi i łączy pokolenia

Szymon Spandowski
Pracownia chemiczna  Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu na zdjęciu z 1983 roku
Pracownia chemiczna Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu na zdjęciu z 1983 roku Andrzej Kamiński
Wszystko zaczęło się 70 lat temu od Liceum Cukrowniczego, które rozpoczęło działalność w tymczasowych pomieszczeniach przy ulicy św. Józefa w Toruniu.

- Do tej szkoły z sentymentem wracam do dziś - mówi Waldemar Przybyszewski, prezes Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu, które jest współorganizatorem sobotniego zjazdu. - Ja mieszkałem w internacie, do dziś jestem w stanie wymienić wszystkich naszych nauczycieli.

70 lat temu

Liceum Przemysłu Cukrowniczego, które stało się fundamentem obecnego „Spożywczaka”, rozpoczęło działalność 18 września 1947 roku.

Zobacz także:

Za nami jubileuszowy koncert znanego toruńskiego Teatru Muzycznego Mała Rewia z udziałem najlepszych aktorów polskich scen musicalowych. Gościnnie wystąpili: Edyta Krzemień, Damian Aleksander, Małgorzata Kampa i Robert Kampa.

25-lecie Małej Rewii [ZDJĘCIA]

Dawni uczniowie spotkają się dwa dni przed 70. urodzinami szkoły. Obchody jubileuszu rozpoczną się w sobotę o godz. 9 mszą św. odprawioną w świątyni redemptorystów przy ulicy św. Józefa. Część oficjalna w hali sportowej zaplanowana została na godzinę 11. W uznaniu zasług dla miasta i województwa, szkoła otrzyma wtedy medale. Wieczorem odbędzie się Bal Absolwenta.
Komitet organizacyjny przyjął zgłoszenia od ponad 600 osób. Absolwenci przyjadą z całej Polski, zresztą uczniowie jedynego w kraju Liceum Cukrowniczego również przybywali do Torunia z najbardziej odległych jego zakątków. Później również musieli się najeździć, można powiedzieć, że na uczniach i absolwentach toruńskiej placówki opierał się cały powojenny przemysł cukrowniczy.
- Podczas praktyk trafiłem do cukrowni w Werbkowicach niedaleko Hrubieszowa - dodaje Waldemar Przybyszewski.

Magnes pod postacią piłki

Natomiast Andrzej Kamiński po ukończeniu szkoły został skierowany do Raciborza, dokąd się na szczęście nie udał. Przyszły fotoreporter „Nowości” do Liceum Cukrowniczego trafił zresztą w dość nietypowych okolicznościach.
- Do naszej podstawówki przyszli maturzyści z Liceum Cukrowniczego i zachęcali, abyśmy naukę kontynuowali właśnie u nich - mówi pan Andrzej. - Wspomnieli, że mają bardzo dobrą drużynę piłkarską...

Mistrzowie Polski

Dla Andrzeja Kamińskiego, który próbował już swoich sił w Pomorzaninie, ten argument okazał się decydujący. W 1959 roku piłkarska drużyna szkoły z grającym w ataku Andrzejem Kamińskim zdobyła mistrzostwo Polski Szkolnego Związku Sportowego.
Sport do dziś jest zresztą bardzo mocną stroną szkoły, a dla Andrzeja Kamińskiego spotkanie absolwentów będzie poniekąd zjazdem rodzinnym.

**

Przeczytaj także: Pijany wjechał na posesję, niszczą ogrodzenie**

- Szkołę ukończył również mój syn, a także kuzynka i jej mąż. Wszyscy wezmą udział w zjeździe - dodaje.
Wiele osób przyjedzie do Torunia po raz pierwszy od wielu lat. Część z nich okolic szkoły przy ulicy Grunwaldzkiej może nie poznać.
- Nikt nie odjedzie z pustymi rękami - zapewnia Waldemar Przybyszewski. - Dla wszystkich przygotowaliśmy materiały informacyjne o współczesnym Toruniu.

Cukrownicy i młynarze

Fundamentem szkoły, jak już wspominaliśmy, było Liceum Cukrownicze, gdzie siedemdziesiąt lat temu rozpoczęło naukę pierwszych 31 uczniów. Świętować będą jednak nie tylko jego wychowankowie.

Szkoła była wiele razy przekształcana. Na początku lat pięćdziesiątych liceum działające w baraku przy ulicy św. Józefa, zmieniono w Technikum Przemysłu Cukrowniczego. W 1954 roku jego uczniowie rozpoczęli naukę w nowych budynkach przy ulicy Grunwaldzkiej.
W roku 1968 Technikum Przemysłu Cukrowniczego zostało połączone z Technikum Młynarskim, tworząc Technikum Przemysłu Spożywczego. Pięć lat później stało się Zespołem Szkół Przemysłu Spożywczego. W jego skład weszły technika: Spożywcze, Cukrownicze, Młynarskie, a także Zasadnicza Szkoła Młynarska, oraz Policealne Studium Cukrownicze.
Najstarsi absolwenci, którzy zapowiedzieli swoje przybycie na sobotni zjazd, kończyli szkołę w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku.

Zobacz także:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska